۰

ابداع روشی جدید برای خارج کردن تومورهای مغزی

تاریخ انتشار
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۸
ابداع روشی جدید برای خارج کردن تومورهای مغزی

پژوهشگران «دانشگاه دوک»(Duke University) ایالات متحده آمریکا در مطالعه اخیرشان که به سرپرستی «نصیر مکرم»(Nassir Mokarram) پژوهشگر ایرانی انجام شده است، دستگاهی به منظور خارج کردن تومورها از مغز توسعه داده‌اند که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا نیز تأیید شده است.

این دستگاه که «Tumor Monorail» نام دارد با شبیه سازی خواص فیزیکی ماده سفید مغز، تومورهای پیشرو را به مهاجرت به سمت بیرون مغز هدایت می‌کند. پس از آن، سلول‌ها می‌توانند با خیال راحت برداشته شوند.

ماده سفید (White matter) یکی از بخشهای سیستم عصبی مرکزی است. سیستم عصبی مرکزی از دو ناحیه ماده سفید و ماده خاکستری تشکیل شده است. این ماده بخش اصلی مغز و بخش سطحی نخاع را تشکیل می‌دهد و بطور عمده از سلول‌های گلیال و آکسونهای میلینه تشکیل شده است. این آکسونها پیام‌ها را از مخ به سایر بخشهای سیستم عصبی منتقل می‌کنند. در ماده سفید علاوه بر بافت چربی، مویرگها و عروق هم وجود دارند. فسفولیپیدها نیز در ماده سفید فراوانند.

«بارون براهما»(Barun Brahma) جراح مغز و اعصاب و یکی از پژوهشگران این مطالعه گفت: دستگاه «Tumor Monorail» یک دستگاه بسیار خاص در برداشتن تومورها از مغز است. تومورهای زیادی وجود دارند که به علت محل و موقعیت‌شان یا بدلیل ضعف بیمار غیر قابل جراحی هستند. این دستگاه باعث می‌شود تا پزشکان توانایی جراحی این تومورها را داشته باشند.

این دستگاه تومور را به طور کامل از بین نمی‌برد، اما باعث می‌شود که بتوان گسترش آن را کنترل کرد.

«نصیر مکرم»(Nassir Mokarram) پژوهشگر ایرانی و رهبر این مطالعه از دانشکده مهندسی پزشکی «دانشگاه دوک» گفت: مهم‌ترین نکته این است که طی این روش، تومور به وسیله دستگاه ما به جای قرار گرفتن در بافت سالم مغز، به یک مخزن کنترل شده و دور از تومور مادر، هدایت می‌شود.

 
مرجع : ايسنا
کد مطلب : ۲۷۱۳۰۹
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما