۰
نمایشگاه پژوهش، فناوری و فن بازار آغاز به کار کرد

پروژه‎های نوآوری در مرحله تجاری‎سازی، یارانه می گیرند

تاریخ انتشار
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۷
پروژه‎های نوآوری در مرحله تجاری‎سازی، یارانه می گیرند

آیتی‌من - مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دبیر ستاد ملی هفته پژوهش در این خصوص گفت: این نمایشگاه در واقع محل نمایش دست یافته‎های علمی، پژوهشی و تحقیقاتی یک سال اخیر مراکز علمی و دانشگاهی کشور است.

عبدالساده نیسی افزود: امسال نمایشگاه هفته پژوهش برای اولین بار با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همزمان با ششمین نمایشگاه دیگر از جمله نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران برگزار می ‎شود. 

وی با بیان اینکه راهبرد اساسی این نمایشگاه در دو حوزه عرضه فناوری و تقاضای فناوری و بر پایه توسعه اکوسیستم نوآوری تعریف شده است گفت: با توجه به روند رو به رشد عرضه و تقاضای فناوری در جامعه، نمایشگاه پژوهش و فناوری و فن بازار رویکرد جدیدی در حوزه زیست بوم نوآوری برپا خواهد بود.

نیسی اضافه کرد: ارایه دستاوردهای فناورانه و دانش‎بنیان کشور و همچنین ایجاد بستر مناسب برای ارائه نیازمندی های فناورانه کشور و رفع آن توسط شرکت های فناور و دانش بنیان، دانشگاه ها و پژوهشگاه ها مهمترین هدف برگزاری نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار است.

نیسی افزود: از دیگر برنامه های نمایشگاه نوزدهم حضور سرمایه گذاران برای تسهیل در تجاری سازی فناوری با رویکرد تامین سرمایه گذاری اولیه، کاهش ریسک از طریق مشارکت و سرعت بخشیدن به تجاری سازی فناوری است. همچنین برگزاری کارگاه های آموزشی در حوزه های مختلف در طول برپایی نمایشگاه از دیگر برنامه‎های این نمایشگاه خواهد بود.

وی ادامه داد: در نمایشگاه امسال از فناوری‎های جدید رونمایی خواهد شد و در زمان برپایی نمایشگاه‎ها و در غرفه فناوری‎های منتخب این دستاوردها در معرض دید قرار خواهد گرفت.

ارایه تسهیلات لیزینگی به خریداران فناوری 
در همین راستا، مدیر نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی گفت: بنا داریم تسهیلات لیزینگی ۸۰ درصدی به خریداران بخش خصوصی محصولات فناورانه شرکت‎های دانش بنیان اختصاص دهیم.

پیمان صالحی افزود: معاونت بخشی از هزینه خرید مراکز علمی و پژوهشی دولتی را براساس سطح بندی محصولات پرداخت می‎کند؛ محصولات سطح اول که برای اولین بار در کشور تولید شده‎اند ۵۰ درصد، سطح اول عادی ۴۰ درصد، سطح دوم ۲۵ درصد، سطح سوم ۱۰ درصد و سطح چهارم بدون حمایت خواهند بود.

وی با بیان اینکه ارزیابی و سطح بندی محصولات براساس سطح ذاتی فناوری و میزان داخلی‎سازی محصولات انجام می‎شود، ادامه داد: همچنین در نظر داریم تسهیلات لیزینگی ۸ تا ۱۰ درصد برای خریداران بخش خصوصی از محصولات شرکت‎های دانش بنیان اختصاص دهیم.

صالحی یادآور شد: این لیزینگ توسط خط اعتباری ۲۰ میلیارد تومانی صندوق نوآوری و شکوفایی از طریق صندوق توسعه فناوری نانو پرداخت می‎شود.

اعطای تسهیلات ۲۵۰ میلیونی به طرح‎های فناورانه برتر
مدیر نوآوری و تجاری‎سازی فناوری معاونت علمی نیز گفت: برای تشویق شرکت‎ها به فروش بدون یارانه معاونت و ارایه تخفیف مناسب به خریداران که مشمول حمایت‎ها نمی‎شوند هم ۱۵ میلیارد تومان تسهیلات وام با کارمزد کم توسط صندوق توسعه فناوری نانو پرداخت شود.

برومند گفت: در این دوره از نمایشگاه ۵۱ دانشگاه، ۱۵ پژوهشگاه، ۴۰ پارک علم و فناوری، ۷۹ مرکز رشد و ۱۴ موسسه تحقیقاتی فناوری های خود را به عرضه نشاندند.

معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه در این دوره از نمایشگاه شرکت‎های استارت‎آپی و دانش‎بنیان فناوری‎های خود را عرضه کرده‎اند، گفت: برای طرح‎‏ها در مجموع ۲.۵ میلیارد تومان گرنت مالی اختصاص داده‎ایم که برای هر طرح حداکثر ۲۵۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه تعداد طرح‎هایی که در این دوره نمایشگاه ارایه شده برابر با ۳۱۹۹ طرح بوده است، گفت: مراکز رشد ۱۱ درصد، پژوهشگاه‎ها ۵ درصد، پارک‎های علم و فناوری ۱۶ درصد، موسسات تحقیقاتی ۵ درصد، دانشگاه ها ۵۸ درصد در این دوره از نمایشگاه مشارکت در عرصه فناوری داشته‎اند.

معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: پارک‎ها توانسته‎اند ۵۰۵ طرح فناورانه، پژوهشگاه ها ۱۷۴ طرح، مراکز رشد ۳۵۷ طرح، دانشگاه‎ها ۱۸۵۴ طرح، موسسات تحقیقاتی ۱۶۳ طرح و سایر موسسات ۱۴۶ طرح ارایه شده است.

وی در خصوص طرح های ارایه شده به نمایشگاه به تفکیک هر استان گفت: استان تهران با بیشترین طرح رتبه اول را در این دوره از نمایشگاه به خود اختصاص داده و ۳۲۰ طرح فناورانه را ارایه کرده است. به گفته وی بعد از تهران، استان گلستان ۲۵۵ طرح، گیلان ۱۳۱ طرح، مازندران ۱۳۰ طرح، خراسان رضوی با ۱۱۸ طرح، البرز ۱۱۱ طرح، اردبیل ۱۰۹ طرح، اصفهان ۱۰۳، یزد ۵۷ طرح، سمنان ۵۴ طرح، کرمان ۳۳ طرح، سیستان و بلوچستان۲۴ طرح، آذربایجان ۲۳ طرح، آذربایجان غربی ۲۴ طرح، فارس ۲۲ طرح طرح ارایه کرده‎اند.

برومند با بیان اینکه طرحی با عنوان یارانه به فناوری در این دوره از نمایشگاه اختصاص داده ایم، گفت: در این طرح از پروژه هایی که با نوآوری همراه هستند یا به مرحله تجاری‎سازی رسیده‎اند حمایت‎هایی خواهیم داشت. میزان حجم قرارداد، رشدیافتگی (TRL)، میزان تولید داخلی و ... در اعطای این گرنت نیز موثر هستند.

وی با بیان اینکه چندین کارگاه در حاشیه نمایشگاه برگزار می‎شود، گفت: همچنین از طرفی از دستگاه‎های اجرایی دعوت کرده‎ایم با فناوران به همکاری بنشینند تاکنون برخی از این دستگاه ها از ۵۰۰ فناوری در راستای اجرایی شدن حمایت کردند.

برومند با بیان میزان فروش کل شرکت‎های حاضر در نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی، فناوری و فن بازار گفت: این شرکتها توانستند ۷۸۰۰ میلیارد تومان از محصولات خود را به فروش برسانند. همچنین بعضی از این شرکت‎ها عضو پارک‎ها و مراکز رشد شدند که این حاصل برگزاری نمایشگاه سال گذشته بوده است

 
کد مطلب : ۲۷۰۸۸۰
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين