آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 91728

دبیر سازمان نظام صنفی رایانه‎ای تهران در گفت‎و‎گو با فناوران:

منتظریم برجام سر بر بالین بگذارد

چندی پیش بود که دبیر سازمان نظام صنفی رایانه‎ای تهران به فناوران اعلام کرد که این سازمان در حال جمع‎آوری نقطه نظرات اعضای صنف فناوری اطلاعات و ارتباطات در خصوص پسابرجام و تاثیر آن بر کسب و کار است و نصر تهران به زودی همایشی در این راستا برگزار خواهد کرد. اما گویا با اجرایی شدن برجام، نظام صنفی رایانه‎ای نیز به آنچه که اهداف برگزاری این همایش بوده، رسیده و به همین دلیل برگزاری همایش فعلا منتفی شده است و به گفته دبیر نصر تهران ممکن است همایش در آینده با سازو کار دیگری برگزار شود.

فخری زارع
به منظور آشنایی با آنچه سازمان نظام صنفی رایانه‎ای برای آمادگی شرکت های خصوصی فاوا برای دوران پس از برجام انجام داده و اینکه چرا برگزاری همایش در این رابطه منتفی شده است، با اصغر رضانژاد دبیر نصر تهران گفت‎وگو کرده‎ایم.
رضانژاد در توضیح منتفی شدن برگزاری همایش پساتحریم، گفت: هدف از برگزاری این همایش رساندن دغدغه‎های بخش‏خصوصی در دوران پسابرجام به گوش دولت بود که اکنون تا حدودی به دستاوردهای آن رسیده‎ایم.
مشارکت بخش خصوصی در طرح های IT
دبیر نصر تهران با بیان اینکه با تلاش‎های سازمان اکنون در کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی صاحب کرسی هستیم، افزود: یکی از اهداف سازمان  در دوران پس از برجام این بود که از توان بخش‎خصوصی در اجرای پروژه‏های مهم استفاده شود که این امر در کمیسیون محقق شده است. او اضافه کرد: بسیاری از دستگاه‎های حاکمیتی در این کمیسیون حضور دارند و طرح‎های حوزه فناوری اطلاعات پس از بررسی به بخش‎خصوصی واگذار می‏شود.
رضانژاد تصریح کرد: کارشناسان سازمان نظام صنفی رایانه‎ای در این رابطه دستورالعملی را آماده کردند که در کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت و تصویب شد.
وی گفت: در این دستورالعمل به بسیاری از دغدغه‎های بخش خصوصی فاوا در مشارکت دادن آنها در دوران پس از برجام پاسخ داده شده است.
او تاکید کرد: حال که برجام اجرایی شده است، نباید شرایطی ایجاد شود که شرکت‎های فناوری اطلاعات و ارتباطات که در دوران تحریم به سختی کسب و کارشان را حفظ کرده‎اند زیر سایه شرکت‏های خارجی قرار گیرند.
رضانژاد با بیان اینکه قطعا بخش خصوصی فاوا در اجرای پروژه‎های فناوری اطلاعات مشارکت خواهد داشت، گفت: در کمیسیون دولت الکترونیکی که آقای رحمتی به نمایندگی از سازمان نظام صنفی رایانه‎ای آنجا حضور دارد طرح‎های فناوری اطلاعات مصوب و بحث مشارکت بخش‎خصوصی در اجرای این طرح‎ها بررسی می‎شود.
حضور سازمان در کارگروه صنعت اتاق بازرگانی
رضانژاد همچنین با بیان اینکه سازمان نظام صنفی رایانه ای اکنون در کارگروه صنعت اتاق بازرگانی صاحب کرسی است، گفت: سازمان هموراه تلاش کرده است که در رویدادهای مهم فناوری اطلاعات اثر بخش باشد به همین دلیل گزارش کاملی در خصوص نقش فاوا در برنامه ششم توسعه به این کارگروه ارایه دادیم که مورد بررسی قرار گرفت.
او افزود: سازمان با امکاناتی که دارد می‎تواند بسترهایی را مهیا کند تا صنف فناوری اطلاعات از تسهیلات جهت رشد و توسعه برخوردار شود.
دبیر نصر تهران در ادامه گفت: قطعا سازمان نظام صنفی رایانه‎ای نمی‎تواند به اعضای خود بگوید پس از رفع تحریم‎ها چکار کنند. بلکه فضا را برای فعالیت آسان‎تر آنها مهیا می‏کند و موانع را از سر راهشان برمی‎دارد.
 شرکت‎ها در انتظار تغییر کسب و کار 
وی در رابطه با حضور هیات‎های تجاری و دیدار اعضای سازمان با آنها گفت: در زمان برگزاری نمایشگاه الکامپ با گروهی از بلغارستان، ایرلند و قبل آن ترکیه و برزیل دیدار داشتیم که برنامه ها و اقدامات منوط شد به پس از برجام.
او افزود: در حال حاضر بانک‎های کره‎ای علاقه‎مند هستند که در بخش فناوری اطلاعات و بانکداری الکترونیکی در ایران سرمایه‏گذاری کنند. 
وی با بیان اینکه فعالان اقتصادی تا زمانی که برجام سر بر بالین بگذارد باید صبر پیشه کنند، گفت: به این زودی‏ها اتفاق خاصی در کسب و کار صنف فناوری اطلاعات و ارتباطات رخ نمی‎دهد و قطعا اجرایی شدن برجام سال 95 تاثیر خود را نشان خواهد داد.
رضانژاد افزود: تحریم‎ها باعث شده بود که تجارت قفل شود و قیمت تمام شده محصولات افزایش یابد که با برداشته شدن تحریم‏ها و سهولت در واردات قیمت‏ها نیز تا حدی کاهش خواهند یافت.
 ارایه تسهیلات به شرکت های IT
رضانژاد در ادامه در مورد ارایه تسهیلات به شرکت های فناوری اطلاعات گفت: یکی دیگر از اهداف سازمان نظام صنفی رایانه‏ای تقویت بخش خصوصی فاوا است که خوشبختانه اکنون شرکت‎هایی که در این حوزه مشغول به کار هستند می‎توانند از وام وجوه اداره شده و تسهیلات صندوق حمایت از صنایع الکترونیک بهره‎مند شوند. 
وی افزود: بسیاری از شرکت‎های حوزه فاوا چه در تهران و چه سایر شهرستان‎ها پس از ارایه طرح و درخواست توانسته‎اند این وام را دریافت کنند.
وی اضافه کرد: هر شرکت IT از هر جای کشور می‎تواند درخواست و اسناد خود را برای دریافت وام ارایه دهد و اینکه برخی استان‎ها عنوان می‎کنند از وام بی بهره هستند، کاملا اشتباه است و کم کاری از خودشان است.
وی گفت: امیدوارم مشارکت و همدلی در صنف افزایش پیدا کند و در روزها و ماه‎های آتی شاهد برگشت رونق به صنف فناوری اطلاعات و ارتباطات باشیم. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :