آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 91667
تاریخ انتشار : 28 دی 1394 12:12
تعداد بازدید : 669

چاپ هولوگرام جوهری امکان پذیر شد

تیمی از دانشمندان دانشگاه ITMO با استفاده از پرینترهای معمولی جوهرافشان موفق به ایجاد هولوگرام شدند و با این روش، هزینه و زمان ایجاد هولوگرام را به شدت کاهش دادند. پیش از این برای ایجاد هولوگرام باید از روش های چند مرحله با صرف چند روز زمان استفاده می شد.

فناوران- از این پس امکان چاپ تصاویر و متون هولوگرافیک با استفاده از چاپگرهای جوهرافشان معمولی قابل انجام است. این کار به کمک روش جدیدی که محققان دانشگاه ITMO ارائه کرده اند، امکان پذیر است. با این فناوری جدید می توان هزینه تولید هولوگرام های رنگین کمانی را به شدت کاهش داد و با سرعت بالاتری این ساختارها را ایجاد کرد. 
در این فناوری جوهری از جنس نانوبلورهای تیتانیوم ساخته شده است که می توان آن را در چاپگرهای جوهرافشان استفاده کرد و سپس آن را روی کاغذهای ویژه ای قرار داد. با این کار الگوی مورد نظر روی سطح ایجاد می شود. این جوهرها امکان تولید تصاویر هولوگرامی را روی سطوح شفاف در مدت زمان چند دقیقه امکان پذیر می سازد. در حال حاضر برای تولید چنین ساختارهایی باید با روش های معمول، چند روز کار کرد.
هولوگرام های رنگین کمانی کاربرد وسیعی در حوزه ایمنی کارت های اعتباری، پول و اسناد دارند. این فناوری ابتدا در دهه 60 میلادی متولد شد، اما در حال حاضر موانع فنی بسیاری در مسیر توسعه آن وجود دارد و نمی توان به سادگی آنها را تولید کرد.
الکساندر یاکولوف از محققان این پروژه گفت: روش های رایج در تولید هولوگرام بسیار زمان بر بوده و نیاز به مراحل مختلفی دارند. گام اول، ایجاد هولوگرام اصلی است که معمولا با لیزر روی پلیمر حساس به نور ساخته می شود. این پلیمر خشک شده و بخش هایی که مورد نظر نیست، شسته می شود. سپس این ساختار روی ماتریکس فلزی برده شده و در آنجا روی فیلم پلیمری شفاف قرار داده می شود.
کل این فرآیند چند روز طول می کشد و نیاز به شرایط دمایی و کاری ویژه ای است. اما جوهرهای نانوبلوری که در این پروژه ساخته شده است می تواند فرآیند را کوتاه کند. این جوهر با استفاده از یک دستگاه جوهرافشان روی سطح قرار داده می شود.
وجود جوهر حاوی نانوبلور موجب می شود تا ضریب شکست الگوی ایجاد شده به شدت افزایش یابد به طوری که در تمامی طول موج های مرئی نور قابل مشاهده 
است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :