آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 91665
تاریخ انتشار : 28 دی 1394 12:9
تعداد بازدید : 760

موارد7 گانه گشایش اعتبار اسنادی در پسابرجام ابلاغ شد

بانک مرکزی در پی اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) طی بخشنامه ای موارد 6 گانه‎ای را به منظور گشايش اعتبار اسنادي و ثبت وصولي (بروات) اسنادي به شبکه بانکی ابلاغ کرد.

روابط عمومی بانک مرکزی- در این بخشنامه آمده است: صدور گواهي ثبت آماري از محل منابع بانک مرکزي نزد بانک مسقط به ارزهاي يورو، فرانک سوئيس، پوند،ين ژاپن و ريال عمان امکان پذير است. گواهي ثبت آماري تاييد شده به ارز يورو در بانک مسقط قابل استفاده براي تامين ارز از بانک EIH هم خواهد بود. در اعتبارات اسنادي گشايش شده، بانک مسقط و بانک EIH مي توانند به عنوان بانک ابلاغ کننده و معامله کننده و نيز بانک پوششي تعيين شوند. گواهي ثبت آماري تاييد شده به ارز يورو در بانک کونلون براي واردات از مبدأ غيرچين، مي تواند قابليت استفاده در بانک مسقط و يا بانک EIH را داشته باشد. بابت ثبت سفارش هاي مربوط به واردات کالا با مبلغ حداکثر معادل 500.000 يورو (براي کليه موارد از جمله بانک کونلون، هالک بانک و ...)، انجام پرداخت ها به روش حواله ارزي امکان پذير است و براي ثبت سفارش هاي با مبالغ بالاتر (به استثناي مواردي که قبل از روز اجراي برجام گواهي ثبت آماري تاييد شده دريافت شده باشد) مي بايست صرفاً از طريق گشايش اعتبار اسنادي و يا ثبت وصولي (بروات) اسنادي اقدام شود. 
در ادامه این بخشنامه آمده است مهلت گشايش اعتبار اسنادي یا ثبت وصولي (بروات) اسنادي از تاريخ صدور گواهي ثبت آماري، يک ماه است و زمان تامين ارز آن بنا به درخواست بانک عامل تا والور پرداخت وجه اسناد و با رعايت رويه هاي فعلي خواهد بود. در صورت تغيير نوع نرخ ارز تعرفه کالاهاي موضوع اعتبار اسنادي از «ارز بانکي» به «ارز متقاضي، تمديد سررسيد آن صرفاً از محل ارز متقاضي امکان پذير خواهد بود.
همچنین بر اساس این بخشنامه به منظور افزايش توان اعتباري بانک ها نزد کارگزاران خارجي با توديع سپرده هاي ارزي توسط بانک مرکزي نزد بانک هاي ايراني براي مدت سه ماه و با نرخ Libor موافقت مي‎شود. مبلغ سپرده با توجه به ظرفيت مالي و حجم فعاليت ارزي بانک تعيين مي شود. تمديد سپرده در سررسيد منوط به ارائه گزارش عملکرد سپرده توسط بانک عامل به اداره بين الملل بانک مرکزي است و ارایه تسهيلات ارزي از محل سپرده هاي مزبور به مشتريان ممنوع است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :