آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 91657
تاریخ انتشار : 28 دی 1394 11:50
تعداد بازدید : 866

سه مولفه مهم دوران پس از برجام

توافق هسته‎ای و اجرای برجام به طور حتم یکی از مهم‎ترین اتفاقات اقتصادی و سیاسی کشور طی ده سال گذشته به شمار می آید. اینکه امروز دستگاه دیپلماسی کشور و حاکمیت تعامل با جهان را به جای تقابل با آن انتخاب کرده، نشان از تغییر نگاه ها دارد. این تغییر نگاه در صورتی که به جهت درستی هدایت شود، زمینه های رشد و توسعه کشور و رونق دوباره اقتصاد ایران را مهیا می کند. برهمین اساس امروز برجام و اجرای آن نه تنها یک فرصت که یک نعمت بزرگ و تاریخی برای اقتصاد ایران است. اما اگر قرار است برجام، التیامی بر دردهای امروز اقتصاد ما باشد، باید حداقل در مورد چند مولفه تصمیم‎گیری عاجل انجام دهیم.

مسعود خوانساری
رییس اتاق بازرگانی تهران
اولا: اقتصاد ایران نه تنها به دلیل تحریم‎ها که به جهت فشارهای داخلی مانند سومدیریت‎های برجامانده از دوران کاسبی با تحریم ها و فضای نامناسب کسب و کار به شدت تحت فشار است. بنابراین اگر قرار است برجام به نتیجه برسد، باید فضای کسب و کار هم در کشور بازسازی شود. آنچه امروز در کشور حاکم است نه اجازه کسب وکار به سرمایه گذار داخلی را می دهد و نه اینکه برای سرمایه گذار خارجی مطلوب است. 
ثانیا: درس تاریخی تحریم ها این بود که تسلط دولت بر اقتصاد کشور، در دوره های تاریخی مانند ایام تحریم ها موجب فلج اقتصاد کشور هم شد چراکه در زمانه تحریم ها هیچ کشوری حاضر نبود با دولت ایران کار کند. چه بسا اگر بخش خصوصی در ایران نقش اصلی و محوری را داشت، احتمالا میزان خسارت تحریم ها کمتر می‎شد. اگر قرار است بازهم موضوع واگذاری امور به بخش خصوصی در اندازه یک شعار باقی بماند، برجام هم نمی تواند ما را نجات دهد.
سوما: همه مشکلات ما خلاصه در تحریم ها نبوده و نیست. اجرای برجام و رفع تحریم ها به معنای رفع تنگناهای خارجی است ولی تکلیف تنگناهای داخلی چه می شود؟ شاید بهتر باشد که دولت در این دوره زمانی در مورد موضوعات سرنوشت‎سازی مانند واقعی‏سازی قیمت دلار، یارانه های نقدی و غیرنقدی و حتی موضوع نظام مالی و بانکی کشور در همین مقطع تصمیم‎گیری و اقدام کند. در صورتی که هرکدام از این مولفه‏ها به صورت درست و دقیق، اصلاح نشوند، برجام هم نمی تواند اقتصاد ایران را دگرگون کند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :