آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 91644
تاریخ انتشار : 28 دی 1394 11:16
تعداد بازدید : 765

بازار موبایل فعلا واکنشی به برجام نشان نداد

این روزها موضوع برجام و لغو تحریم ها و آثار آن بر بخش های مختلف کشور تقریبا نقل تمام محافل است و انتظار می رود که به زودی این موضوع روی همه بازارها از جمله بازار موبایل تاثیر بگذارد.

فناوران- پس از اعمال تحریم ها از سوی آمریکا و کشورهای اروپایی واردات محصولات مختلف به ویژه آی تی به کشور کاهش یافت و این موضوع باعث شد تا شرکت ها برای واردات محصولات فناورانه به بازار ایران مجبور به دور زدن تحریم ها و واردات محصولات با واسطه شوند.
این موضوع نه تنها باعث افزایش قیمت محصولات مختلف شد، بلکه واردات قاچاق را به کشور تشدید کرد. بر این اساس با لغو تحریم ها شاید به نظر برسد که به سرعت بازار تحت تاثیر قرار گرفته و واردات محصولات مختلف به ویژه گوشی موبایل از مبادی قانونی صورت گیرد و بازاری که سال هاست از رونق افتاده دوباره حال و هوایی تازه بگیرد.
اما در طول یکی دو روز گذشته که تحریم ها لغو شد برخلاف تصورها نرخ دلار فقط با تغییر اندکی همراه بود و نوسان کمی داشت و دوباره قیمت به نرخ چند روز پیش خود بازگشت.
اگرچه شاید بازار موبایل کمی با سایر بازارها متفاوت باشد. امسال بازار موبایل کشور از اوایل سال رونق زیادی نداشت و هر روز این بازار بیشتر کساد شد به نحوی که تا سه ماهه پایانی سال نیز این بازار همچنان در کسادی به سر می برد.
البته بازاریان مشکلات اقتصادی مردم را عامل اصلی کسادی بازار می دانند و تصور می کنند موضوع لغو تحریم ها به این سرعت روی بازارها و به خصوص بازار موبایل تاثیر نخواهد داشت.
به گفته بازاریان، موضوعی که ممکن است روی بازار موبایل تاثیر بگذارد یکی کاهش قیمت دلار خواهد بود و دیگری افزایش جنس در بازار که هر کدام به نوعی بازار را تحت الشعاع قرار می دهند. مثلا زمانی که قیمت دلار کاهش پیدا می کند گوشی ارزان می شود و از سوی دیگر هر جنسی که تعداد بیشتری از آن در بازار موجود باشد، قیمت آن با کاهش همراه می شود.
اما از آنجا که قیمت دلار در طول یک سال گذشته نوسان زیادی نداشته و انتظار نمی رود در آینده نزدیک هم قیمت دلار با تغییر زیادی همراه شود بنابراین نمی توان انتظار داشت تا سال آینده بازار تغییر زیادی به خود ببیند.
از سوی دیگر زمزمه هایی درباره ورود شرکت های بزرگی مثل اپل به بازار ایران منتشر شده، که این موضوع نیز احتمالا بر بازار موبایل کشور تاثیراتی خواهد داشت، اما این تاثیرات زمانی اتفاق می افتد که اپل یا مایکروسافت به شکل رسمی به بازار کشور وارد شود و فعالیت خود را به شکل گسترده آغاز 
کنند.
با این حال فعالان بازار معتقدند فعلا نمی توان پیش بینی دقیقی برای بازار موبایل کشور در پی اجرای برجام تا ورود شرکت های بزرگ به بازار کشور 
داشت. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :