آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 91630
تاریخ انتشار : 28 دی 1394 11:2
تعداد بازدید : 632

ایران عضو هیچ مجمع بین المللی کپی رایت نیست

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: متاسفانه نظام مالکيت فکری ايران، با وجود گذشت بیش از ۸۰ سال از تصویب قانون اولیه، همچنان ناکارآمد و ضعيف باقی مانده است.

مهر- سورنا ستاری گفت:  در برخی مواقع حتی با وجود تصريح قانونی، ضمانت اجرای خوبی برای مالکان حقوق فکری وجود ندارد؛ لذا شرکت ها بايد بتوانند از ترکيبی از راهبردهای رسمی و غير رسمی حفاظت از دارايی های فکری استفاده کنند که اين کار نيازمند شناخت دقيق ظرفيت های قانونی و حتی بافت فرهنگی بازارهای هدف است.
به گفته وی، آن چیزی که بستر امن و قابل اطمینانی را برای تولید، حفاظت و تجاری سازی دارایی های فکری ایجاد می کند، وجود یک نظام روزآمد، چابک و کارآمد مالکیت فکری است.
ستاری گفت: متاسفانه با وجود گذشت بیش از ۸۰ سال از تصویب قانون نظام مالکيت فکری ايران، این قانون همچنان ناکارآمد و ضعيف باقی مانده است.
وی ادامه داد: در یکی از آخرين گزارش های رقابت پذيری مجمع جهانی اقتصاد، جايگاه ايران از نظر حفاظت از حقوق مالکيت فکری ۱۲۲ در ميان ۱۴۸ کشور بوده است.
به گفته رییس بنیاد ملی نخبگان، امور حقوقی و ثبتی در حوزه مالکیت صنعتی به اداره کل ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی که یکی از ادارات زیرمجموعه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است، واگذار شده است؛ اگرچه اقدامات ارزشمندی در این چندسال اخیر در زمینه حقوق مالکیت فکری انجام گرفته، اما بر طبق نقشه جامع علمی کشور این امور باید به عهده قوه مجریه قرار گیرد. البته وزارت دادگستری و هیات دولت نیز اقدامات مناسبی انجام داده اند.
وی افزود: در دولت دو لایحه حقوق مالکیت فکری، ادبی، هنری و علمی و حقوق مالکیت اقتصادی مورد توجه قرار گرفت که تصویب آنها می تواند گام مؤثری در ارتقاء نظام حقوق مالکیت فکری ایران ایجاد کند.
وی با بیان اینکه اگرچه علاوه بر قانون حفاظت از مالکیت صنعتی، در مورد مالکیت های ادبی و هنری نیز قوانینی در کشور وجود دارد، اما ایران عضو هیچ مجمع بین المللی در زمینه رعایت کپی رایت نیست و مسوولیت سازماندهی این حقوق برعهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
وی بیان داشت: آمارهای پایین ثبت پتنت در پایگاه های اطلاعات جهانی نیز، لزوم داشتن یک نظام حقوق مالکیت فکری منطبق با اهداف اقتصاد دانش بنیان را بیش از پیش نشان می دهد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :