آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 91627

رییس اتاق بازرگانی ایران اعلام کرد:

مطالبات و پیشنهادهای بخش‎خصوصی برای ایفای نقش در پسابرجام

رییس اتاق ایران در جلسه هیات نمایندگان اتاق ایران که برگزاری آن با اجرایی شدن برجام مصادف شده بود، ضمن تبریک این موفقیت به ملت و نظام تاکید کرد: در این دوره تاریخی رسیدن به اقتصاد مقاومتی، سالم و مردمی مهم ترین کاری است که باید با همت بخش خصوصی و دولت به آن دست پیدا کنیم.

فناوران- محسن جلال پور رییس پارلمان بخش‎خصوصی کشور افزود: با اجرای برجام و ورود ایران به فصل جدید اقتصاد دلایل محکمی برای امیدواری به آینده ایران و اقتصاد ایران داریم.
 برجام پایان راه اصلاح اقتصادی نیست
وی با تاکید بر این نکته که برجام را نباید پایان راه اصلاح اقتصادی ایران دانست، گفت: این قدم آغازین اما مهم و بسترساز در راستای اصلاح صحیح اقتصاد ایران است. امروز آوارهای ریخته شده روی پیست مسابقه دونده اقتصاد ایران برداشته شده و اقتصاد به مسیر صحیح بازگشته است. اما کار دشوار و سنگین رقابت اقتصادی با رقبای منطقه‎ای را در پیش داریم.
جلال پور ادامه داد: باید در راستای ایجاد اشتغال قدم برداشته و مطمئن باشیم که امروز روز اولویت دادن همه به اقتصاد ایران است.
 بهبود فضای کسب وکار مطالبه ملی است
جلال پور بهبود فضای کسب وکار را مطالبه ملی دانست و گفت: این مهم نشدنی است، مگر ایجاد فرصت شغلی و تولید ثروت ایرانی به ارزش تبدیل شود و این با فرهنگ غنی اسلامی ایرانی هماهنگی و سازگاری دارد.
رییس پارلمان بخش خصوصی کشور، دولت مقتدر را امان سرزمین و مردم برشمرد و تاکید کرد: دولت به سمت خروج از بنگاه داری، کوچک شدن، کارشناسی شدن و چالاک شدن گام بردارد و خود را به سیاست‎گذار و نظارت محدود کند. دولت به جای اداره مستقیم و غیر مستقیم بخش اعظم صنایع و بنگاه‎ها ایرانی باید به تدوین استراتژی توسعه ایران بپردازد.
وی گفت: حفظ دستاوردهای مهم برجام در گروی شکوفایی اقتصادی و گستردگی تجارت خارجی کشور است. تنها راه بازگشت ناپذیر کردن تحریم‎ها آن است که بنگاه‎های قدرتمند و موثر جهانی در ایران سرمایه‎گذاری کرده و بنگاه های امروز ما با مشارکت، تبدیل به شرکت‎های مشترک و برندهای مشترک بزرگ منطقه شوند. در این صورت است که هم تحریم بی اثر خواهد بود و هم حفظ سرمایه سرمایه گذاران خارجی مانع تحریم خواهد 
شد.
 بنگاه‎های اقتصادی کار سنگینی پیش رو دارند
به اعتقاد جلال پور، بنگاه‎های ایرانی در باز تعریف بیزینس پلان خود در ارتقای تکنولوژی و ارتقای بهره‎وری کار سنگینی پیش رو دارند. بخش خصوصی ایران تدبیر درایت و هدایت رهبری و تلاش دولت و تیم مذاکره کننده که منجر به نتیجه شد را می‎ستاید و در ازای این دستاورد بزرگ، خود را موظف به استفاده بهینه از ظرفیت به وجود آمده برای توسعه ایران، ایجاد اشتغال، حرکت به سمت رونق، نگاه به بهره وری و خلاصه تغییر ریل اقتصاد ایران به اقتصاد مردمی و خصوصی می‎داند.
رییس اتاق ایران در پایان؛ ایجاد فضای رقابتی، سالم، آزاد و فضای مناسب کسب و کار که پایه‎های رسیدن به اقتصاد مقاومتی است را مطالبه کرد و پیشنهاد داد که این مسایل، اولویت اول و مهم دست اندرکاران کشور باشد تا در این فضا بخش‎خصوصی بتواند وظیفه و رسالت خط خودر در پسا برجام را به انجام برساند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :