آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 91624

رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد:

10 روز تا اتصال نظام بانکی به سوئیفت

شنبه شب یا بهتر بگوییم صبح بامداد یک شنبه به وقت تهران، اتفاق تاریخی‎ای که همه منتظرش بودند رخ داد. با قرائت بیانیه‎ای مشترک از سوی وزیر امور خارجه کشورمان و رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، تحریم‎های مربوط به برنامه هسته‎ای ایران لغو شد.

 فناوران- حالا همه منتظرند تا کم کم آثار این رفع تحریم‎ها را در حوزه‎های مختلف اقتصادی ببینند، یکی از مهم‎ترین حوزه‎هایی که از این شرایط جدید منتفع می شود نظام بانکی است و یکی از مهم‎ترین گشایش‎ها در حوزه پولی هم اتصال مجدد نظام بانکی ایران به سوئیفت است. ولی‎الله سیف، رییس کل بانک مرکزی شب گذشته در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد: «ظرف یک هفته تا 10 روز پس از برداشته شدن تحریم ها اتصال به  سوئیفت در بانک مرکزی و تمام بانک ها انجام  برقرار می‎شود.» 
رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در 4 سال گذشته ارتباطات بانکی ما خارج از کشور قطع بود و بانک‎های ما عقب ماندند، افزود: «یکی از اقدامات ما پس از رفع تحریم ها به روز شدن بانک‎ها و استاندارد کردن آنها و اصول حاکمیتی در شرکت‏های زیر مجموعه است.»
چرا رفع تحریم سوئیفت مهم است
سوئیفت ( SWIFT) که مخفف کلمات (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) همان جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی است که با تفاهم و توافق 239 بانک از 15 کشور اروپایی و آمریکای شمالی در ماه مه سال 1973 میلادی راه اندازی شد.
نخستین هدف سوئیفت جایگزینی یک روش یکپارچه و استاندارد بین المللی برای تبادل مالی و حذف روش‎های ارتباطی غیر استاندارد کاغذی و یا از طریق تلکس بود. در حال حاضر بیش از 7 هزار مؤسسه در 197 کشور جهان عضو آن انجمن هستند. 
بدون سوئیفت تجارت جهانی و سرمایه‎گذاری کندتر، پرهزینه‎تر وغیرقابل اعتمادتر می‎شود.  در سال 1364 کارشناسان بانک مرکزی بررسی‎های اولیه را برای عضویت بانک‎های ایرانی در سوئیفت انجام دادند ولی با توجه به وقوع جنگ تحمیلی و اولویت های اساسی تر به تعویق افتاد. پنج سال بعد و پس از اتمام جنگ تحمیلی در سال1369 بانک مرکزی هیأتی را مأمور هماهنگی با بانک های تجاری به منظور عضویت در سوئیفت کرد.
پس از طی دوره بررسی عضویت، در اواخر سال 1370 پس از هماهنگی‎های لازم با بانک‏های تجاری تقاضای عضویت سیستم بانکی ایران توسط بانک مرکزی به سوئیفت ارائه شد. در سال 1371 پس از ارائه سه پیش شرط عضویت به سوئیفت، عضویت بانک مرکزی به همراه پنج بانک تجاری صادرات، ملی، تجارت، ملت و سپه در آذرماه پذیرفته شد.27 اسفند 1390 سیستم سوئیفت بانک مرکزی ایران همسو با تحریم‎های اروپایی قطع شد. هر چند تحریم‎ها مراودات بین‎المللی بانک‎های ایرانی را متوقف نکرد، اما با این وجود هزینه‎های زیادی بر عملیات ارزی و بانکی کل سیستم بانکی کشور تحمیل شد. 
علاوه بر این، صدور حکم تحریم علیه بانک‎های ایرانی، بانک‎های غربی را وادار کرد که از انجام سایر کارهای بانکی با بانک‎های تحریم شده نیز خودداری کنند.کارشناسان معتقدند با برداشته شدن تحریم سوئیفت، آثار آن بر صنایع بورسی و سودآوری بانک‎ها در آینده نزدیک آشکار خواهد شد. بانک‎های صادرات، ملت و تجارت که دارای بیشترین شعب خارجی هستند به دلیل افزایش مراودات تجاری خارجی و به تبع آن رشد درآمدهای غیرمشاع در شرایط مطلوب‎تری نسبت به دیگر شرکت‏ها قرار می‎گیرند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :