آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 66715

فردا در محل اتحادیه صنف فناوران و با حضور ریاست آگاهی صورت می‎گیرد:

آشنایی صنف رایانه با قوانین خرید و فروش کالاهای دست دوم

اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران از اعضایی که مبادرت به خرید و فروش کالای دست دوم یا تعمیر لپ‎تاپ می‎کنند خواست تا در جلسه‎ای که به منظور آشنایی آنها با نکات مربوط به خرید کالای دست دوم برگزار می شود، شرکت کنند.


فناوران- سیدمهدی میرمهدی رییس اتحادیه فناوران در این خصوص گفت: اتحادیه با هدف آگاهی و اطلاع‎رسانی همکاران صنف رایانه و رعایت کردن تمام قوانین و نکات مربوطه در زمان خرید کالای دست دوم، فردا 30 دی ماه ساعت 10 صبح با ریاست آگاهی جلسه‎ای دارد که از فعالان صنفی دعوت می‎شود در این جلسه شرکت کنند.
  برخورد با متخلفان
میرمهدی افزود: از این طریق فعالان صنف رایانه با تمام قوانین خرید و فروش کالای دست دوم آشنا می‎شوند و اگر مشکلی در این رابطه دارند می توانند مستقیما به ریاست اداره آگاهی عنوان کنند. میرمهدی تاکید کرد: پس از این جلسه در صورت برخورد با تخلفات مربوط به کالای سرقتی هیچ عذری از طرف اعضا پذیرفته نیست.
  استاندارد کالای IT مهم‎ترین چالش
رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه همچنین در خصوص استاندادر کالاهای IT به ایسنا گفت: استاندارد اجباری برای کالاهایIT که در داخل امکان تولید آنها وجود ندارد و تنها در دو - سه شرکت انحصاری در دنیا تولید می شود و کلیه استانداردهای معتبر جهانی را دارد، درست نیست و این در حالی است که هنوز هیچ آیین نامه ای در زمینه این استاندارد تدوین نشده است.
سید مهدی میرمهدی یکی از بزرگ ترین چالش های این صنف را مصوبه سازمان استاندارد مبنی بر اجباری بودن استاندارد کالاهای IT عنوان و اظهار داشت: استاندارد اجباری در کالاهای IT به این معنی است که کلیه تجهیزات سخت افزاری وارداتی مثل cpu ،رم، هارد یا مادربرد باید از گیت استاندارد ایران عبور کند و این در حالی است که کالاهایی که توان تولید آن در داخل کشور وجود ندارد طبیعی است که امکانات استاندارد آن نیز در داخل کشور وجود ندارد ولی در زمان ورود به گمرکات باید از سازمان استاندارد مجوزهای لازم را دریافت کنند.
وی گفت: به عنوان مثال در زمینه کالاهایی مثل cpu، رم، هارد یا مادربرد دو - سه شرکت در دنیا بیشترین تولیدات را دارند که استانداردهای اروپا را نیز دارا هستند بنابراین اجباری کردن استانداردی دوباره برای این کالاها فقط صرف زمان و هزینه برای واردکنندگان است.
  مصرف کننده ضررکننده نهایی
میرمهدی ادامه داد: این موضوع در نهایت به ضرر مصرف کننده نهایی است چون واردکنندگان زمانی که کالا را به گمرکات وارد می کنند باید آنها را برای سازمان استاندارد ارسال و برای هزینه ای به سازمان استاندارد پرداخت کنند و زمانی نیز برای سپری شدن مراحل قانونی این استاندارد باید طی شود که طبیعی است همه این مراحل هزینه زا بوده و واردکننده آن را در نهایت از مصرف کننده دریافت می کند.
رییس اتحادیه فناوران رایانه در عین حال تاکید کرد: اجباری کردن استاندارد کالاهای IT دوباره کاری است که فقط اثرات منفی داشته و قیمت را برای مصرف کننده نهایی افزایش می دهد.  وی یادآور شد: زمانی که کالایی فقط در دو یا سه نقطه در دنیا تولید می شود و کلیه شرکت های بزرگ تکنولوژی از آن استفاده می کنند، به منزله استاندارد بودن آن است؛ بنابراین تدوین این گونه استانداردها، واردات قاچاق را افزایش می دهد و درست نیست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :