آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 66714

رییس سابق کمیسیون نرم‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران:

بزرگ ترین مشکل صنعت نرم‎افزار سرمایه در گردش و کمبود منابع دولتی است

رییس سابق کمیسیون نرم افزار سازمان نظام صنفی رایانه ای (نصر) تهران گفت: صنعت نرم افزار در ایران نسبت به صنایع دیگر در سال های اخیر از رشد قابل توجهی برخوردار بوده تا حدی که به اعتقاد کارشناسان شرکت های نرم افزاری می توانند پاسخگوی بسیاری از نیازهای داخلی کشور باشند، اما بزرگ ترین مشکل در این حوزه سرمایه در گردش و کمبود منابع دولتی برای حمایت از فعالان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است.


ایسنا- رضا کرمی با بیان این که وضعیت صنعت نرم افزار در کشور نسبتا خوب است، گفت: کمبود نقدینگی در بازار و بودجه کم دستگاه های دولتی در این حوزه باعث شد که نرم افزار های سازمانی بازار خوبی نداشته باشد.
او تصریح کرد: این صنعت در ایران نسبت به خیلی از کشور های دیگر وضعیت خوبی دارد و می تواند احتیاجات داخلی را برطرف کند.
وی درباره امکان استفاده تجاری از صنعت نرم افزار در کشور های منطقه نیز گفت: زبان فارسی در طراحی یک نرم افزار در کشور های منطقه نمی تواند چندان تاثیر گذار باشد. از سوی دیگر کشور های منطقه نیز بازار محدودی برای صادرات نرم افزار دارد.
رییس سابق کمیسیون نرم افزار نصر تهران با بیان این که بازار نرم افزار کشور به دو بخش نرم افزارهای سازمانی و نرم افزار ها برای مشتریان خرد تقسیم می شود، افزود: نرم افزارهای سازمانی در دو بخش دولتی و یا شرکت های خصوصی طراحی می شوند.
کرمی ادامه داد: در بحث نرم افزار هایی که توسط بخش دولتی طراحی می شوند تا به امروز مشکل کمبود شدید بودجه وجود داشته است و بازار این دسته از نرم افزار ها به دلیل وجود این مشکل تا به حال پررونق نبوده است.
وی در خصوص مساله کمبود نقدینگی در بازار نرم افزار های سازمانی گفت: با وجود این که بازار نرم افزار های سازمانی در کشور پتانسیل بالایی داشته و نیاز شدیدی به این دسته از نرم افزارها در کشور وجود دارد، اما مشکل کمبود سرمایه در گردش در شرکت های خصوصی و کمبود بودجه در دستگاه های دولتی باعث کم رونقی این بازار شده است.
رییس سابق کمیسیون نرم افزار نصر تهران همچنین اضافه کرد: اما در حوزه نرم افزارهای شخصی که مشتریان خرد دارد مشکلات مالی کمتر دیده می شود و بنابراین شرکت ها اگر بتوانند در این حوزه خوب کار کنند می توانند بازار فروش خوبی نیز داشته باشند.
کرمی در ادامه درباره تاثیر بازار نرم افزار در بحث اقتصاد مقاومتی گفت: بستگی دارد اقتصاد مقاومتی چگونه تعریف شود. اگر منظور این باشد که اقتصادی را بدون ارتباط با خارج از کشور مدیریت کنیم، باید گفت که سال‎هاست کشور در این شرایط وجود دارد.
او افزود: اما اگر ارتباط ایران با سایر کشور ها بیشتر شود، صنعت نرم افزار نیز می تواند با توسعه بازار و دسترسی به بازار های جهانی علاوه بر درآمدزایی بیشتر از لحاظ کیفیت نیز پیشرفت کند، چرا که در بازارهای خارجی نرم افزار با نرم افزار های دیگر کشور ها رقابت می کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :