آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 66701
تاریخ انتشار : 29 دی 1393 11:1
تعداد بازدید : 565

گذر به IPV6 دو سال زمان می برد

مدیرکل مدیریت یکپارچه شبکه ملی اطلاعات در مورد دستورالعمل جدید شورای عالی فناوری اطلاعات برای مهاجرت به نسل جدید آدرس های عددی اینترنتی ورژن 6 گفت: این مصوبه تا دو هفته آینده به تمامی دستگاه های حاکمیتی و اپراتورهای ارتباطی در کشور ابلاغ می شود.


خبرگزاری مهر- بهنام ولی زاده در موردالزامات این دستورالعمل توضیح داد: طبق این مصوبه، هرگونه خرید تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری از سوی دستگاه های دولتی و اپراتورهای تلفن همراه و اینترنت باید نسخه 6 آدرس های عددی اینترنتی را پشتیبانی کند که اصطلاحا به آن “دوپشته” می گویند. به این معنی که این تجهیزات علاوه بر پشتیبانی از آی پی آدرس های نسخه 4، از آی پی آدرس های نسخه 6 نیز پشتیبانی می کنند.
مدیرکل مدیریت یکپارچه شبکه ملی اطلاعات با تاکید براینکه ارتقای سیستم های نرم افزاری و سخت افزاری دستگاه های اجرایی نیز در این آیین نامه دیده شده است گفت: طبق این دستورالعمل گمرک ایران نیز موظف به ترخیص تجهیزاتی شده است که این فناوری  را پشتیبانی می کند. به این معنی که در زمان ورود تجهیزات فناوری گمرک باید لیست کالاهایی را به سازمان تنظیم مقررات برای گواهی تایید نمونه ارایه کند که قابلیت این فناوری را داشته باشند.
ولی زاده با بیان اینکه حتی تجهیزاتی که پیش از این گواهی تایید نمونه برای ورود به کشور را اخذ کرده اند نیز مشمول این قانون می شوند افزود: سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز در این مصوبه موظف به صدور گواهی تایید نمونه تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری طبق IPv6 شده است. همچنین این سازمان موظف شده است که در پورتال اطلاع رسانی خود لیست تجهیزات تست شده ای که از این فناوری پشتیبانی می کنند را منتشر کند.
این مقام مسوول در سازمان فناوری اطلاعات گفت: دستورالعمل جدید شورای عالی فناوری اطلاعات که هفته گذشته به تصویب معاون اول رییس جمهور رسیده است سازمان فناوری اطلاعات ایران را نیز موظف کرده که ظرف مدت 3 ماه برنامه اجرایی گذر به آی پی نسخه 6 را اعلام کند.
ولی زاده با تاکید براینکه مهاجرت کامل به نسل جدید آدرسهای عددی اینترنتی به طور قطع بیش از 2 سال زمان خواهد برد، افزود: این پروژه یک جا انجام نشده و رفته رفته انجام می شود تا اختلالات کمتری را در شبکه شاهد باشیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :