آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 66669

از سوی «وان‌وب» انجام می‌شود

راه اندازی بزرگ ترین شبکه ریزماهواره ای برای ارایه اینترنت

تاکنون چندین شرکت همچون گوگل و فیس بوک برای ارایه اینترنت به نقاط دورافتاده جهان دست به ابتکارات جالبی زده اند. این بار نیز شرکت OneWeb قصد دارد با راه اندازی یک شبکه از میکروماهواره ها، به میلیاردها نفر از مردم جهان اینترنت ارایه دهد.

GizMag- طبق گفته واحد ارتباطات بین المللی، بیش از نیمی از جمعیت جهان هنوز به اینترنت دسترسی ندارند و بر همین اساس، شرکت OneWeb طرحی را مطرح کرده که می تواند دسترسی میلیاردها نفر را به اینترنت میسر کند. براساس این طرح، شبکه ای از ماهواره ها راه اندازی خواهند شد که اینترنت پرسرعت جهانی ارابه خواهد داد. گفتنی است که این نخستین پروژه ای نیست که روی ارائه اینترنت جهانی متمرکز شده است. شرکت هایی چون گوگل و فیس بوک به عنوان غول های پیشگام در این زمینه اقداماتی انجام داده اند که ایده های پشت آنها واقعا جالب هستند. گوگل در قالب پروژه بالون قصد دارد که از طریق بالون هایی که به اتمسفر زمین می فرستد، اینترنت را به نقاط دور افتاده جهان برساند.
فیس بوک نیز در حال توسعه تکنولوژی های جدیدی است که با بهره گیری از هواپیماهای بدون سرنشین (پهپادها)، ماهواره ها و لیزر می توانند دامنه نفوذ اینترنت در جهان را گسترش دهند و آن را به دورترین نقاط این کره خاکی هم برسانند.
با این حال، روش OneWeb کمی با روش های غول های اینترنتی که به آنها اشاره شد، متفاوت است. این شرکت سرمایه هایی را از ویرجین، شرکت فعال در زمینه هوا-فضا و کوالکام، شرکت ارایه دهنده تجهیزات ارتباطی و مخابراتی آمریکا دریافت کرده تا بتواند 648 میکروماهواره را ساخته و آن را به مدار زمین بفرستد.
این ماهواره ها قرار است که با تاخیر کم، اینترنت پرسرعت ارایه دهند و به گفته شرکت ویرجین، این مجموعه ماهواره بزرگترین شبکه ماهواره ای جهان خواهد بود. به گفته مقامات شرکت OneWeb، ماهواره های این شبکه برای ارایه اینترنت، به پایانه ها یا ترمینال هایی متصل خواهند شد که روی زمین مستقر خواهند شد.
این پایانه ها به صورت خودکار خودشان نصب می شوند و از طریق وای فای، LTE، شبکه نسل سوم یا نسل دوم، در مناطق اطراف خود اینترنت ارایه خواهند داد. این شبکه همچنین به گونه ای طراحی شده که در صورت وقوع فجایع یا بلایای طبیعی، دسترسی افراد اردوگاه های پناهندگان را به تماس های اضطراری امکان پذیر خواهد کرد.
با توجه به سرمایه گذاری ویرجین در OneWeb، ویرجین گالاکتیک که مجری برنامه های فضایی این کمپانی است برای ارسال میکرو ماهواره ها به فضا در این پروژه همکاری خواهد کرد. در این پروژه از برنامه ارسال LauncherOne ویرجین گالاکتیک استفاده خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :