آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 61386
تاریخ انتشار : 28 مهر 1393 10:57
تعداد بازدید : 656

خبرهای خوش صادراتی جهانگیری در مراسم روز ملی صادرات

دولت با کاهش نرخ سود تسهیلات و سپرده بانکی صادرکنندگان موافقت کرد

معاون اول رییس جمهور دیروز در مراسم روز ملی صادرات بابیان اینکه مصوبات جدیدی به بانک مرکزی برای حمایت از تولید و صادرات ابلاغ شده است، گفت: بر اساس تصمیم دولت، به بانک مرکزی اختیار داده شده تا به تدریج یکسان سازی و کاهش نسبت سپرده قانونی بانک ها را متناسب با نرخ تورم صورت دهد که بر این اساس از بانک مرکزی خواسته شده است تا این سهم را به 10 درصد برساند.

فناروان- اسحاق جهانگیری افزود: براساس مصوبه دولت، کاهش پلکانی سپرده قانونی بانک ها نزد بانک مرکزی در اختیار رییس کل بانک مرکزی قرار گرفته و قرار است نرخ سود سپرده ها و تسهیلات نیز متناسب با نرخ تورم کاهش یابد.جهانگیری ادامه داد: در همین حال، تنخواهی در اختیار گمرک قرار خواهد گرفت تا حقوق ورودی و مالیات بر ارزش دریافتی از صادرکنندگان را به آنها بازگرداند.

تشکیل سازمانی ویژه برای خدمات رسانی به صادرکنندگان

در همین حال رییس اتاق بازرگانی ایران از نبود هماهنگی بین سازمان های مسوول که صادرات را با چالش های جدی مواجه کرده انتقاد کرد و گفت: سال هاست صادرات نقل مجالس است اما هنوز نتوانستیم استراتژی توسعه راهبردی صادرات کشور را تدوین کنیم.غلامحسین شافعی با بیان اینکه به صادرات باید بیش از هر چیز توجه شود، افزود: توجه به اهمیت بخش خصوصی و اولویت قرار گرفتن این بخش در سفرهای خارجی با مقامات عالی رتبه کشوری جای خوشحالی دارد.

وی افزود: اکنون رییس جمهور با این رویکرد جدید وضعیت مناسبی را در سفرهای خود ایجاد کرده است که بخش‎خصوصی همواره همراه ایشان باشند و از وزارت خارجه نیز تشکر می کنیم که با مذاکرات سازنده و تعامل خود دریچه جدیدی به روی تعامل اقتصادی ما با کشورهای دیگر گشوده اند.

وی تاکید کرد: باید توجه ویژه ای به بنگاه های کوچک و متوسط شود و در اعطای امتیازات خاص مخصوصا در انتخاب صادرکننده نمونه توجه ویژه شود.

رییس اتاق بازرگانی ایران افزود: بانک تخصصی به نام بانک توسعه صادارت داریم و صندوق ضمانت صادرات نیز در این بخش فعالیت می کند. پیشنهاد ما این است که یک سازمان ویژه کار خدمت رسانی به صادرکنندگان کشور را انجام دهد.

شافعی بر ضرورت وجود یک واحد تصمیم گیر برای صادرات کشور تاکید کرد و از حل شدن مشکلاتی در رابطه با بحث مالیات بر ارزش افزوده و ضمانت نامه خبر داد.

لزوم تجدیدنظر در رویه های صادراتی

رییس سازمان توسعه تجارت نیز در مراسم روز ملی صادرات گفت: امروزه ایجاد پیوندهای مستحکم حقوقی با شرکای تجاری خارجی پیش شرط های اساسی توسعه صادرات به حساب می آید و نگاهی به تجربه کشورهای موفق این واقعیت را به وضوح نشان می دهد که فرآیند توسعه صنعتی بدون حضور در یک فضای رقابتی سالم و منصفانه در بازارهای جهانی اساسا قابل حصول نیست.

افخمی راد افزود: لازمه این امر پیوستن به ترتیبات تجاری دو جانبه، منطقه ای و چند جانبه ای است که در آن ها موانع تعرفه ای و غیر تعرفه ای و تبعیض های گوناگون علیه کالاهای صادراتی کشورهای عضو به تدریج حذف یا کاهش یافته اند.

رییس سازمان توسعه تجارت تاکید کرد: از اهداف بالادستی جمهوری اسلامی ایران که در بند 12 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی متبلور شده توسعه پیوندهای راهبردی و گسترش همکاری و مشارکت با کشورهای منطقه و جهان به ویژه همسایگان و همچنین استفاده از ظرفیت های سازمان های بین المللی و منطقه ای است.

افخمی راد اظهار کرد: اگر صادرکنندگان ایرانی با تعرفه های ورودی بالا و متغیر یا انواع تبعیض های غیر تعرفه ای مثل بهانه های واهی غیر استاندارد یا غیر بهداشتی بودن در بازارهای منطقه ای و جهانی روبرو شوند به راستی چگونه می توان به اجرای کامل سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی که بند 10 آن مستقیما ناظر بر توسعه صادرات غیر نفتی است دست یافت؟


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :