آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 61336
تاریخ انتشار : 26 مهر 1393 12:57
تعداد بازدید : 606

نرخ بهره بالا و ریسک های مترتب بر آن

با توجه به عواملی همچون کاهش نرخ تورم نقطه به نقطه به زیر 15 درصد، کاهش انتظارات تورمی جامعه و کاهش بازدهی اکثر بازارها (مانند بازار سرمایه، مسکن و...) انتظار می رفت که نرخ بهره بانکی کاهش پیدا کند اما به دلیل مقاومت برخی از بانکها و موسسات اعتباری در برابر کاهش نرخ بهره این امر تاکنون محقق نشده است. مقاومت بانک ها و موسسات اعتباری مذکور در مقابل کاهش نرخ بهره عمدتا ناشی از بالا بودن ریسک های نقدینگی، اعتباری، سودآوری و کفایت سرمایه در موسسات مذکور است.

مهدی ثابتی

افزایش ریسک نقدینگی در موسسات مورد نظر باعث شده برخی از موسسات مذکور پرداخت سود سپرده های خود را از محل جذب سپرده های جدید تامین کنند. لذا با رقابت در افزایش نرخ سود سپرده های بانکی، ریسک های خود را نهایتا به سپرده گذاران و سایر موسسات و بانک ها منتقل می کنند.

جذب سپرده با نرخ های بالا در موسسات اعتباری مذکور موجب شده است که تسهیلات را با نرخ های بالاتر ارایه کنند و با توجه به وضعیت رکودی اقتصاد کشور، مشتریان با ریسک بالا متقاضیان اصلی این تسهیلات هستند. لذا ریسک سودآوری و ریسک اعتباری موسسات اعتباری مذکور به شدت افزایش یافته و به درجه ای رسیده است که موسسات مذکور غالبا حتی قادر به دریافت تسهیلات شبانه از سایر بانکه ا نیستند.

با عنایت به موارد مذکور لازم است در شرایط فعلی بانك مرکزی مدیریت بازار پولي را با در نظر گرفتن ريسك های شبكه بانكي به گونه اي راهبری کند، تا از یک طرف فعالیت بانك ها در یک فضای رقابتی و آزاد صورت پذیرفته و از طرف دیگر ریسک موسسات و بانک های پر ریسک به مردم، سایر بانک ها و اقتصاد کشور منتقل نشود. همچنین سپرده گذاران خاصه سپرده گذاران کلان نیز به این مساله توجه کنند که بالا بودن نرخ سود در برخی موسسات اعتباری و بانک ها به معنی سودآوری بالا و عملکرد خوب آنها نیست بلکه نشانگر ریسک بالای نقدینگی است که موسسات و بانک های مذکور را مجبور به پرداخت سود بالاتر نموده است. در چنین شرایطی ممکن است اصل سپرده های مردم در این موسسات نیز در معرض ریسک عدم بازپرداخت قرار گیرد.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :