آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 61324
تاریخ انتشار : 26 مهر 1393 12:31
تعداد بازدید : 675

بازگشت عکاسان حرفه ای به دوربین های کارکرده

نوسانات نرخ دلار آزاد طی سال های اخیر موجب شده است بازار برخی از کالاها، به ویژه کالاهای گران قیمت با مخاطبانی خاص، هر روز کوچک تر از روز قبل شود.

فناوران- نمونه محسوس این اتفاق را در بازار تجهیزات حرفه ای عکاسی می توان مشاهده کرد. بازاری که بنا به دلایلی این روزها بسیار کم تنوع، بی رونق و البته پرحاشیه است.

از کاهش شدید موجودی به دلیل رشد قیمت ها و سخت شدن روند واردات کالا به کشور و همچنین افزایش دو تا سه برابری قیمت ها در بازار این کالا در مقایسه با دو سال گذشته که بگذریم، اخباری در مورد فروش کالای کارکرده به اسم آکبند و برخی سوء استفاده های دیگر از فضای بازار منتشر شده است که موجب شده است نگاه خریداران حرفه ای دوربین و تجهیزات عکاسی به بازار تا حدود زیادی تغییر کند.

البته فعالان بازار دوربین و تجهیزات حرفه ای عکاسی این موضوع را شایعه ای بی اساس دانسته و می گویند، رشد قیمت، در کنار کاهش موجودی کالاها در بازار موجب شده است گروهی از خریداران تصور کنند سوء استفاده هایی از فضای بازار می شود. اما در حقیقت در شرایط فعلی فروشندگان با عرضه کالای ایراد دار یا کالای کارکرده به اسم آکبند خطر نکرده و مشتریان را نسبت به بازار بی اعتماد نمی کنند.

اما با این حال گروهی بر این باورند که فروش نمونه های کارکرده به اسم آکبند حقیقیتی است در بازار این محصولات گران قیمت شاهد آن هستیم.به گفته جعفری، یکی از فعالان بازار دوربین و تجهیزات حرفه ای عکاسی، عرضه کالای کارکرده به جای آکبند شگرد یا بهتر بگوییم، سوء استفاده ای است که برخی از کسبه بازار کالاهای کمیاب به کار بسته و سود سرشاری از بازاری بی رونق و راکد می برند. وی افزود، در بازار دوربین های حرفه ای گران قیمت که به سختی وارد بازار می شوند شاهد هستیم که برخی از فروشندگان نمونه های کارکرده را به طور مسافری از کشورهای اروپایی وارد کرده و دستی بر آن کشیده به اسم کالای اورجینال و آکبند به فروش می رسانند.

یکی دیگر از کسبه بازار دوربین و تجهیزات حرفه ای هم با بیان این مطلب که فروش کالای دست دوم در بازار دوربین های حرفه ای به ویژه دوربین هایی با برندهای کمیاب مانند HASSELBLAD عرف شده است، می گوید: در حال حاضر برخی برندها نمایندگی های محدودی در کشور دارد و به همین دلیل عده ای فروشنده که اجناس خود را از طریق مسافری تامین می کنند این دوربین ها را با قیمت بالا به فروش می رسانند. يك واردكننده دوربين هم در اين باره اعلام كرد، ورود كالاي كاركرده به كشور در مورد هر كالايي و از جمله دوربين هاي حرفه اي صحت دارد نبايد اين موضوع را عجيب دانست. به گفته اين واردكننده دوربين، وقتي شرايط واردات سخت مي شود و قيمت ها نيز افزايش مي يابد، بروز چنين اتفاقاتي به هيچ وجه بعيد نيست.

به گفته این فعال بازار، وضعيت بازار اين كالاها و به وي‍ژه تجهيزات عكاسي خوب نيست و قيمت ها نسبت به شش ماه قبل در حدود دو برابر و حتي بيشتر گران شده است و با توجه به این موضوع ممکن است گروهی به عرضه کالای کارکرده بپردازند، اما حتما در مورد کارکرده و یا آکبند بودن کالا با خریدار صادق هستند. چرا که فیزیک و ظاهر کالای کارکرده با کالای آکبند متفاوت است و یک خریدار حرفه ای که سالهاست با تجهیزات حرفه ای سر و کار دارد به سرعت متوجه هر سوء استفاده ای می شود.

این در حالیست که یک فروشنده تجهیزات جانبی با تایید بروز برخی از سوء استفاده ها از شرایط بازار می گوید، متاسفانه برخی از واردکنندگان، کالاهای ایراددار یا کارکرده را وارد کشور کرده و با قیمت کالای آکبند به فروش می رسانند.

این فعال بازار افزود، البته برخی از خریداران خود داوطلبانه به سراغ نمونه های کارکرده می آیند و برای پرداخت مبلغی کمتر یا تامین انچه نیاز دارند از این بازار کم تنوع به ناچار محصول مورد نظر را از میان کارکرده های گران قیمت انتخاب می کنند.

در هر حال خواه نا خواه کالاهای کارکرده با قیمت گران میهمان بازار دوربین و تجهیزات حرفه ای عکاسی شده اند و تنها توصیه ای که می توان در این زمینه به خریداران این تجهزات کرد این است که این کالاها را از یک فروشنده آشنا خریداری کنند تا در صورت بروز هر مشکلی راه چاره داشته باشند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :