آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 61311
تاریخ انتشار : 26 مهر 1393 12:1
تعداد بازدید : 645

تداوم خروج کارشناسان IT از کشور

موضوع خروج متخصصان و کارشناسان در بخش های مختلف کشور پدیده ای جدید و مربوط به دیروز و امروز نیست. این مساله سال هاست که در کشورهای در حال توسعه مطرح بوده و کشورهای زیادی با آن دست به گریبان هستند. اما موج مهاجرت ها از ایران به خارج شیب سریع تری نسبت به سایر کشورها داشته و دارد.

علی شمیرانی

اگر تا پیش از این یکی از موانع جذب متخصصان ایرانی عدم آشنایی با زبان های بین المللی بود، حالا اما نسل جدید متخصصان عمدتا به زبان انگلیسی در حد استخدام در یکی از شرکت های خارجی مسلط هستند.

امسال نیز در نمایشگاه جیتکس دوبی می شد ایرانی هایی را دید که به عنوان یک کارمند در غرفه خارجی ها هستند. اما تردد ایرانی ها امسال تفاوت های محسوسی داشت. تا پیش از این ایرانی ها برای تسهیل تجارتشان، خود یک شرکت در یکی از کشورها و از جمله امارات به ثبت رسانده و با دو هویت به فعالیت می پرداختند.

اما در سال های اخیر به دلیل کوچک شدن بازار شرکت های ایرانی در حوزه ICT، تقریبا هیچ خبری از آن شرکت های سال های دور نبود. سال ها پیش کم نبودند غرفه هایی که تعداد زیادی از ایرانی ها به زبان فارسی در حال خوش و بش با سایر هموطنانشان در نمایشگاه دوبی بودند. در سال های اخیر اما کاملا در نمایشگاه جیتکس و شیخ نشین دوبی احساس غربت به ایرانی ها دست می دهد.

 

فارغ از جمع شدن شرکت های دو ملیتی ایرانی که با داشتن توان مالی بالا همزمان با دو برند در بازار ICT فعال بودند، حالا شکل جدیدی از خروج کارشناسان را در کشور می شود مشاهده کرد. در نمایشگاه جیتکس 2014 کم نبودند ایرانی هایی که نه در قالب شرکت که به شکل شخصی ابتدا جذب نمایندگی یکی از برندهای غربی یا شرقی در منطقه شده و سپس جذب دفاتر اصلی کشورهای اروپایی و آمریکایی شده بودند.

این در حالیست که ما هنوز هم مشخص نکرده ایم که با توجه به رکود اقتصادی حاکم بر کشور و البته بازار ICT چه تدابیری برای توقف خروج کارشناسان و استعدادهای کشورمان داریم.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :