آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 61308
تاریخ انتشار : 26 مهر 1393 11:57
تعداد بازدید : 757

دبیر شورای عالی اطلاع رسانی:

شبکه های اجتماعی سلاح دشمن است

دبیر شورای عالی اطلاع رسانی کشور گفت: حوزه های علمیه ضمن قایل بودن به مدیریت فضای مجازی بویژه شبکه های اجتماعی، با فناوری اطلاعات و ارتباطات مخالف نیستند.

ایرنا - حجت الاسلام والمسلمین حمید شهریاری در مراسم رونمایی از نرم افزارهای قواعد ادبیات عربی و دروس حوزوی گفت: در کشور دیدگاه های متفاوتی در مورد شبکه های اجتماعی وجود دارد.

وی افزود: برخی از مردم معتقدند نباید جلوی این شبکه ها را گرفت و امکان استفاده آزادانه از آنها برای همگان فراهم شود ولی در مقابل برخی دیگر معتقد به فیلترینگ و مسدود کردن آنها هستند و به هیچ وجه استفاده آزادانه و بدون قید و شرط از این شبکه ها را به صلاح جامعه نمی دانند.

مدیر مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی حوزه علمیه قم تصریح کرد: شبکه های اجتماعی چون فناوری های نوین محسوب می شوند، موجب تشتت افکار شده و همین امر آسیب هایی را در پی داشته است.شهریاری گفت: این ابزارهای ارتباطی در عین اینکه استفاده و کاربردهای فراوانی در دنیای امروز دارند، ولی متاسفانه در ایران آفت های آن بیشتر از استفاده های مفید و سودمند آن است.وی افزود: اگر به مسایل امنیتی ناشی از شبکه های اجتماعی توجه نشود، آفت های آن حتما گریبان کشور را خواهد گرفت و آن وقت شاهد چنین مسایلی در خیابان های تهران و قم نیز خواهیم بود.

وی با بیان این که شبکه های اجتماعی همانند اسلحه ای در دست دشمن است، افزود: بدون شک در فتنه 88 بسیاری از وقایع از طریق شبکه های اجتماعی طراحی شده بود و این شبکه ها پیدایش و تداوم این فتنه نقش مهمی را ایفا کردند.

مدیر مرکز تحقیقات کامپیوتر علوم اسلامی با بیان این که اینترنت در همه جهان از طرف آمریکا مدیریت می شود، افزود: این مدیریت باید در داخل کشور صورت گیرد، تا امکان کنترل و رصد چگونگی تبادل اطلاعات از طریق این شبکه فراهم شود.

وی با بیان زدن اتهاماتی مانند «تحجر» به حوزه به بهانه مخالفت آن با فناوری اطلاعات و ارتباطات، خاطرنشان کرد: حوزه به هیچ وجه با این فناوری نوین مخالف نیست، ولی نسبت بی تدبیری در رابطه با مدیریت آن حساسیت های زیادی دارد، و اجرایی کردن سه پروژه شبکه ملی اطلاعات، احراز هویت و فیلترینگ محتوی مجرمانه را ضروری می داند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :