آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 61224
تاریخ انتشار : 23 مهر 1393 11:43
تعداد بازدید : 894

سرقت اطلاعات تا محو شدن اطلاعات کاربران دراپ باکس

بعد از اینکه عکس های خصوصی صدها خواننده و بازیگر آمریکایی در سرویس ابری اپل یعنی iCloud هک و در اینترنت منتشر شد، این بار صدها نام کاربری و کلمه عبور متعلق به اعضای سایت به اشتراک گذاری فایل دراپ باکس در قالب فایل هایی منتشر و در فضای مجازی قرار گرفته است. البته هنوز مشخص نیست هکرها چگونه توانسته اند به این اطلاعات دسترسی پیدا کنند و این در حالی است که دراپ باکس هرگونه موفقیت عملیات هکری بر ضد خود را منکر شده است. دراپ باکس یک سرویس ارایه دهنده فضای ابری است که یکی از قدیمی ترین و پرطرفدارترین سرویس های فضای ابری نیز محسوب می شود.

هکرهای ناشناس در پیامی که در ابتدای فایل های حاوی اسامی کاربری و کلمات عبور منتشر کرده اند، نوشته اند: این بخش دیگری از حساب های کاربری هک شده سایت دراپ باکس است. هکرها مدعی شده اند که مجموع حساب های هک شده این سایت از مرز 7 میلیون فراتر می رود. هکرها همچنین در این پیام خواستار حمایت از خود شده اند. دراپ باکس در واکنش به انتشار این اخبار اعلام کرده که کلمات عبور به سرقت رفته ناشی از ضعف امنیتی این سایت نیست و این اطلاعات از سایت ها و سرویس های ثالث دزدیده شده اند. در بخشی از اطلاعیه این سایت آمده است: دراپ باکس هک نشده است. این اسامی کاربری و کلمات عبور از سرویس های دیگری دزدیده شده اند و برای نفوذ به حساب های کاربری دراپ باکس مورد استفاده قرار گرفته اند. ما قبلا این حملات را شناسایی کرده ایم و بسیاری از کلمات عبور افشا شده مدت هاست که منقضی شده اند. کلمات عبور باقیمانده هم دیگر اعتبار ندارند.

برخی فایل های کاربران نیز از بین رفته اند

دراپ باکس علاوه بر این، با مشکلی در نسخه های قدیمی اپلیکیشن دسکتاپ خود مواجه شده که منجر به از بین رفتن فایل های برخی از کاربرانش شده است. البته این مشکل دیگر مرتفع شده و نباید نگران باشید، ولی کارشناسان پیشنها می کنند که همواره از چندین سرویس ابری برای نگهداری فایل های پشتیبان خود استفاده کنید.

دراپ باکس تایید کرده که یک باگ در برخی نسخه های قدیمی دسکتاپ این سرویس، فایل های برخی کاربرانی که قابلیت Selective Sync را روشن کرده بودند را حذف کرده است. معمولا این اتفاق زمانی رخ می دهد که اپلیکیشن هنگ کند یا کامپیوتر کاربر به طور ناگهانی ریبوت شود. بسیاری از کاربرانی که قربانی این باگ شده اند، گفته اند محتواهایی که سال ها برای آنها زحمت کشیده بودند را بدین طریق از دست داده اند.

البته دراپ باکس قول داده که فایل های این کاربران را تا حد ممکن بازیابی خواهد کرد. همچنین نسخه جدیدی از اپلیکیشن دراپ باکس را عرضه خواهد کرد که دیگر این مشکل را نداشته باشد. کاربران قربانی ایمیل هایی از دراپ باکس دریافت کرده اند که به آنها سرویس یک ساله رایگان Dropbox Pro به عنوان خسارت این مشکل پیشنهاد شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :