آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 58318
تاریخ انتشار : 10 شهریور 1393 10:55
تعداد بازدید : 1271

رازهای تکان دهنده ای که در کامپیوتر داعش یافت شد

به تازگی لپ تاپی از گروه داعش یا دولت اسلامی در سوریه کشف شده که شامل اسناد محرمانه ای درباره دستورالعمل ساخت تسلیحات شیمیایی و همچنین شیوع بیماری هایی مثل طاعون با اهداف جنگی است. این کامپیوتر در یکی از پناهگاه های رها شده داعشی ها در شهر ایدلیب در سوریه و توسط یک فرمانده گروه ضد شورش سوری یافت شد است.

نسترن صائبی
این کامپیوتر که هم اکنون جزو دارایی های این فرمانده گروه با نام ابوعلی به شمار می رود، اخیرا توسط خبرنگارانی که برای مجله فارین پالیسی (Foreign Policy) کار می کنند، مورد بررسی قرار گرفته است. این خبرنگاران متوجه شده اند که نیروهای نظامی دولت اسلامی قصد دارد از طریق تسلیحات میکروبی، بیماری هایی چون طاعون را در سرزمین های مسیحی نشین و کلا مناطقی که به اسلام اعتقاد ندارند، شایع کنند.  ابوعلی در این مورد می گوید که نیروهای داعش و الشم (ISIS) که اخیرا به دولت اسلامی تغییر نام داده اند، قبل از اینکه وی و همرزمانش در ژانویه گذشته به این پناهگاه حمله کنند، آنجا را ترک کرده بودند.
وی می افزاید: ما این لپ تاپ و یک کابل برق را در اتاقی در این پناهگاه یافتیم و من آن را برای خودم برداشتم. البته هنوز نمی دانم که کار می کند یا محتوای جالب توجه در آن هست یا خیر. زمانی که خبرنگاران فارین پالیسی این کامپیوتر با برند دل را باز و روشن کردند، متوجه شدند که هنوز هم کار می کند.
جالب اینجاست که این کامپیوتر حتی پسورد هم نداشت. اما بعد از اینکه وارد سیستم شدند، با مشکلی مواجه شدند: بعد از اینکه روی "My Computer” آن کلیک کردند، درون آن هیچ چیز نبود. با این حال، با بررسی های بیشتر متوجه شدند که این کامپیوتر خیلی هم خالی نیست و درون فایل های مخفی آن 146 گیگابایت محتوا وجود دارد. این محتوا شامل 35 هزار و 347 فایل در 2 هزار و 357 فولدر مختلف بود. ابوعلی به خبرنگاران اجازه داد که یک کپی از تمامی این فایل ها که حاوی اسنادی به زبان های عربی، فرانسوی و انگلیسی بود را در یک هارد درایو اکسترنال داشته باشند.
 اسناد چه هستند؟
براساس گزارش خبرنگاران، اطلاعات کپی شده از این کامپیوتر شامل تصاویری از اسامه بن لادن، رهبر سابق القاعده، نوشته هایی در خصوص چگونگی ساختن بمب، دستوراتی مبنی بر سرقت خودروها و اطلاعاتی درباره اتخاذ اقداماتی برای ممانعت از بازداشت شدن بوده است. این اطلاعات نشان می دهد که صاحب این دستگاه به خوبی از چگونگی به کارگیری سلاح میکروبی آگاه بوده و برای حمله ای احتمالی آماده می شده است. اطلاعات درون این کامپیوتر همچنین نشان می دهد که صاحب این دستگاه یک تونسی به نام محمد بوده که شیمی و فیزیک خوانده است. در همین حال هافینگتون پست در یادداشتی به رویکرد اجتماعی این گروه تروریستی پرداخته و نوشته است: گروه داعش نشان داده که یک راهبرد پیچیده در شبکه های اجتماعی در پیش گرفته که در این راستا از ویدیوهای با کیفیت و کمپین های هشتگی در توییتر بهره می برد.
این اقدامات داعش در تضاد با ویدیوهای بی کیفیت اسامه بن لادن، رهبر کشته شده القاعده هستند که در سال های زندگی پنهانی وی به طور دوره ای در شبکه های تلویزیونی منتشر می شدند. اطلاعات داخل کامپیوتر گروه تروریستی دولت اسلامی شامل یک سری اسناد 19 صفحه ای به زبان عربی است که درباره توسعه و ساخت تسلیحات میکروبی و نحوه شیوع بیماری هایی چون طاعون از طریق حیوانات آلوده توضیح می دهد. در این اسناد آمده: مزیت تسلیحات میکروبی این است که دیگر هزینه زیادی دربرندارد؛ در حالی که میزان فراگیری آن می تواند بسیار وسیع باشد. این اسناد همچنین حاوی دستورالعمل هایی برای نحوه آزمایش شیوع بیماری ها به صورت امن و قبل از استفاده در حملات تروریستی است. در این اسناد در اینباره نوشته شده: زمانی که موش کوچکی به این میکروب آلوده شود، نشانه های بیماری باید از 24 ساعت بعد آن عیان شوند. اطلاعات این کامپیوتر همچنین شامل یک فتوای 26 صفحه ای برای استفاده از تسلیحات کشتار جمعی است و در آن آمده است: اگر مسلمانان در مقابل کفار شکست بخورند، از تسلیحات کشتار جمعی استفاده خواهد شد.
 داعشی های فناور
رابرت فیسک، کارشناس انگلیسی مسایل خاورمیانه در یادداشتی به بررسی ویژگی های عناصر گروه داعش و فناوری ها و سلاح های پیشرفته و موثری پرداخته است که البغدادی را در رسیدن به اهدافش یاری می کند.
فیسک دراین مقاله نوشته است: در سراسر سرزمینی که هم اکنون خلافت نامیده می شود، اغلب مردم از قشر کشاورز هستند؛ افرادی که در زمین های باقیمانده از جنگ داخلی عراق  کشاورزی می کنند و سوری هایی که تمام زندگی خود را طی به اصطلاح اصلاحات کشاورزی پیش از آغاز جنگ داخلی این کشور از دست داده اند. این افراد تحصیلات و آموزش هایی که استحقاقش را دارند ندیده اند.
اما افرادی که امروز از دنیای اینترنت و سایت ها به عنوان حامیان البغدادی به داعش ملحق می شوند، قطعا از خارج آمده اند. افرادی که امروز به رسانه ای برای تبلیغ عقاید داعش در فضای مجازی تبدیل شده اند، افرادی که فیلم سر بریدن جیمز فولی را ساخته اند و واکنش های زیادی را حتی از وزارت دفاع آمریکا برانگیخته اند. این افراد خوب می دانند چگونه از فناوری های مدرن استفاده کنند. فیسک همچنین در این یادداشت نوشته است: کسانی که فولی را گروگان گرفته بودند، لپ تاپ او را کاملا جست وجو کرده اند، چیزی که طالبان هیچگاه خواب آن را نیز نمی دید! آنها از اطلاعات درون لپ تاپ او متوجه شدند که برادرش از اعضای نیروی هوایی آمریکا است. این عناصر خارجی بعد جدیدی به تحرکات اخیر خاورمیانه افزوده اند؛ دانشی عمیق که تا امروز گمان می کردیم فقط ما آن را در اختیار داریم.
او در پایان می نویسد: در اختیار داشتن این علم و فناوری های نوین دنیای اینترنت و کامپیوتر، سلاحی بسیار قوی و موثر در اختیار ابوبکر بغدادی و حامیانش قرار داده است، سلاحی که می توانند آن را به راحتی بر ضد ما به کار برند. این در حالی است که عناصر طالبان تنها قادر بودند آنتن تلویزون هایشان را روی درختان نصب کنند، نه بیشتر!


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :