آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 58185

نرم افزار بانکداری اسلامی توسن به بازارهای جهانی راه یافت

مدیرعامل شرکت توسن می گوید شرکتش می خواهد خط شکن صادرات ICT در ایران باشد.

فناوران- علی اکبر نامداری روز گذشته در نشستی خبری گفت: با روی کار آمدن دولت یازدهم، زمینه برای صادرات بیش از پیش فراهم شده و ما می خواهیم در حوزه ICT و صادرات نرم افزار نقش آفرینی کنیم. البته در این راه موانع قانونی و سیاستی وجود دارد که امیدواریم با همکاری دولت رفع شود.
وی افزود: شرکت ID Corp در مالزی که مسوول صادرات محصولات و خدمات توسن به خارج از کشور است تاکنون قراردادهای خوبی را با مشتریانی در کشورهای سومالی، کنیا، میانمار، امارات و جنوب شرق آسیا منعقد کرده است.
امید ترابی مدیرعامل ID Corp نیز در این مورد توضیح داد: تخمین ما این است که صادرات کالاهای ICT در کشورمان 240 میلیون دلار است که سهم نرم افزار در این میان ناچیز است.
 این در حالی است که مالزی با وجود GDP کمتری که نسبت به ایران دارد، 20 میلیارد دلار صادرات کالاهای فناوری اطلاعات دارد.
وی افزود: نکته دیگر این که قیمت نرم افزارهای بانکداری در خارج از کشور به 10 برابر قیمت داخل می رسد. برای مثال ارزش قرارداد ما در میانمار بیش از 2 میلیون دلار است.

 توجه ویژه به بانکداری اسلامی
ترابی در مورد رشد بانکداری اسلامی در دنیا نیز گفت: در حالی که در سال های 2008 و 2009 دارایی صد بانک نخست دنیا به دلیل بحران اقتصادی نصف شد، بانکداری اسلامی در هر سال 20 درصد رشد داشته و این رشد هنوز هم ادامه دارد. بنابراین برای نرم افزارهای این حوزه چه از نظر بانک های اسلامی که در حال گسترش هستند و چه از نظر بانک هایی که می خواهند خدمات بانکداری اسلامی را عرضه کنند، بازار خوبی در دنیا وجود دارد.
وی در مورد سیستم بانکداری بین المللی اسلامی توسن نیز گفت: این سیستم با بانکداری اسلامی که در ایران براساس اصول شیعه اتفاق می افتد متفاوت بوده و بر اساس اصول مذاهب مختلف سنی ویژه کشورهای خارجی تنظیم شده است.
مدیرعامل ID Corp افزود: این نرم افزار توانسته است گواهینامه انطباق با شریعت را از موسسه INCEIF مالزی کسب کند.

 روایت جالبی از ماجرای سبد کالا
نامداری مدیرعامل شرکت توسن در بخش دیگری از سخنانش در مورد همکاری توسن در پروژه سبد کالا گفت: ما توانستیم بهینه ترین راهکار ممکن را پیشنهاد و اجرا کنیم.
وی افزود: سه راهکار برای توزیع سبد کالا پیشنهاد شده بود. یکی این که کارت های جدیدی بین مردم توزیع شود، دیگر این که یک بانک اطلاعاتی جدید غیر از شبکه بانکی ایجاد شده و مراکز عرضه سبد کالا به دستگاه های جدیدی که متصل به این بانک اطلاعاتی جدید هستند تجهیز شوند. راه سوم هم پیشنهاد توسن بود که با تغییرات نرم افزاری و در بستر همین شبکه بانکی، توزیع سبد کالا
صورت بگیرد.
 سراغ بانک های بزرگ می رویم
مدیرعامل شرکت توسن گفت: سامانه یکپارچه و جامع بانکداری بنکو به عنوان استراتژیک ترین محصول این شرکت مطرح است و قصد داریم آن را به بانک های بزرگ بیش از هزار شعبه عرضه کنیم. وی افزود: در میان بانک های بزرگ برخی اصلا سیستم Core Banking ندارند و برخی دیگر سیستم های قدیمی دارند که سرویس های مدرن را با وصله و پینه به آن افزوده اند.

 حضور در نمایشگاه بانکداری اسلامی
نامداری گفت: توسن در روزهای 19 و 20 شهریور در ششمین نمایشگاه جنبی همایش بانکداری اسلامی که در موسسه عالی بانکداری ایران برگزار خواهد شد حضور خواهد یافت.وی افزود: در این نمایشگاه ترجمه کتاب Bank 3 نوشته Brett King رونمایی خواهد شد. این کتاب به بانکداری جدید و بانکداری نسل سوم به دنیا می پردازد.مدیرعامل شرکت توسن گفت: همچنین میزگرد تخصصی با موضوع بررسی «بانکداری آینده» در روز نخست نمایشگاه از ساعت 14 در محل غرفه توسن برپا می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :