آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 58178
تاریخ انتشار : 5 شهریور 1393 14:32
تعداد بازدید : 1200

چیزی گیرتان نمی‌آید

کلاهی به نام گارانتی بر سر خریداران موبایل

علاوه بر دشواری های انتخاب مدل و برند مناسب با توجه به تنوع بسیار محصولات در بازار موبایل، مشتریان ایرانی باید با مشکلات عدیده دیگری نیز دست و پنجه نرم کنند. از جمله این مسایل بازار داغ قاچاق موبایل، انتخاب گارانتی مناسب و مطمئن، بی اعتمادی به قیمت هایی که در هر مغازه ای متفاوت است و در نهایت حرفی است که خود فروشندگان می زنند: «هیچ موبایلی در ایران گارانتی ندارد زیرا گارانتی زیر بار مسوولیت هیچ ایرادی در موبایل نمی رود».

ایسنا – در همین رابطه نمایندگی های هر یک از برندهای موبایل با دفاع از ضمانت نامه مورد قبول خود درباره این ضمانت نامه ها و خدمات آنها توضیحاتی ارایه کرده اند که در ادامه می خوانیم.
 کارت طلایی فقط یک حرکت تبلیغاتی است
مسوولان فروش نمایندگی یاس می گویند: ارایه کارت هایی مثل کارت طلایی همراه با ضمانت نامه تنها یک حرکت تبلیغاتی برای جذب مشتری به حساب می آید و رنگ کارت ضمانت نامه تلفن همراه چه رنگی باشد اهمیت چندانی ندارد. اما اینکه می گویند یک شرکت گارانتی، همراه با محصولات خود به مشتریانش کارت طلایی می دهد صرفا یک کار نمادین و بی فایده است چرا که تقریبا خدماتی که شرکت های گارانتی موبایل به مشتریان می دهند یکسان است و تفاوت چندانی با یکدیگر ندارد.
 تنها تفاوت مدت زمان ارایه خدمات است
فروشنده یکی از نمایندگی های یاس می گویند: تنها تفاوت شرکت های گارانتی در مدت زمانی است که برای ارایه خدمات و تعویض و تعمیر تلفن صرف می شود و تمامی شرکت های ضمانت کننده مدعی هستند که تعویض تلفن همراه در صورت داشتن نقص فنی عمده تا یک ماه پس از فروش از جمله خدماتی است که به مشتری ارایه می شود.ضمانت نامه "یاس" هم با اینکه چیزی به نام کارت طلایی به مشتریانش ارایه نمی دهد در صورت لزوم تلفن همراه معیوب را طی دو هفته تعویض می کند. این مدت دو هفته ای برای زمانی است که تلفن همراه مورد نظر در انبار وجود ندارد و باید از گمرک ترخیص شده و به فروشگاه برسد.
اما نمایندگی شرکت سونی با بیان اینکه محصولات خود را با گارانتی "آرین" ارایه می دهد اعلام کرد: این ضمانت نامه دارای کارت طلایی است که در یک مهلت حداکثر 10 تا 15 روزه تلفن همراه معیوب را تعویض کرده و موبایل جدید را به مشتریانش ارایه می دهد.
راه حل این شرکت گارانتی برای اینکه در مهلت 15 روزه مذکور سیم کارت مشتری خاموش نباشد این است که یک تلفن همراه به صورت رایگان در اختیار مشتری قرار می دهد.
این فروشنده همچنین گفت: مشتریان برای آنکه مطمئن شوند موبایلی که برای آنها تعویض شده دست دوم نیست، می توانند شماره سریال موبایل جدید را با تلفن همراه قبلی مقایسه کنند.
 99 درصد گوشی ها قاچاق است
وی با بیان اینکه 99 درصد تلفن های همراه موجود در بازار موبایل ایران از طریق قاچاق وارد می شوند گفت: حتی گوشی هایی که از سوی نمایندگی های رسمی نیز به مشتریان ارایه می شود نیز قاچاق است. اگر بخواهند موبایل را به صورت قانونی وارد کنند، قیمت هر تلفن همراه چند برابر می شود بنابراین تنها بخش کوچکی از موبایل های موجود در کشور از طریق قانونی وارد می شود و بقیه آن قاچاق است.
این فروشنده تلفن همراه درباره نحوه ارایه ضمانت نامه برای تلفن های قاچاق شده افزود: نمایندگی های رسمی هر یک از برندهای تلفن همراه در دوبی گرفته می شود و تنها یک دفتر به شکل صوری در ایران به وجود می آید و یک شرکت خصوصی نیز وظیفه ارایه خدمات گارانتی را برعهده می گیرد. سپس شرکت گارانتی کننده در ایران با نمایندگی رسمی برند در دوبی ارتباط برقرار کرده و قطعات مورد نیاز را دریافت می کند.
 مشتریان اعتمادی به گارانتی ندارند
نمایندگی سامسونگ نیز با بیان اینکه تلفن های همراهی که ارایه می دهد با ضمانت نامه "مایکروتل" به فروش می رسند گفت: اکثر مشتریان اعتماد چندانی به گارانتی ها ندارند اما به دلیل هزینه بالا در ازای خرید موبایل، ترجیح می دهند آن را با ضمانت نامه بخرند و هزینه اضافی آن را پرداخت کنند.
یکی دیگر از فروشندگان با سابقه موبایل نیز بار دیگر با تاکید بر اینکه بیش از 99 درصد موبایل های وارداتی قاچاق هستند گفت: یک درصدی که اکثر خریداران تاکید دارند که به صورت قانونی وارد بازار می شود مربوط به تلفن های همراهی است که به سفارش ایران وارد می شوند که باید دارای دفترچه و منوی فارسی باشند. این تلفن های همراه از برندهایی هستند که در ایران شرکت نمایندگی دارند.
این فروشنده درباره کارت طلایی که شرکت مایکروتل ارایه می دهد افزود: البته شرکت های ضمانت کننده بسیاری مدعی هستند که تلفن همراه را در صورت داشتن اشکال فنی عمده تعویض می کنند اما این تنها وعده ای است که هنگام فروش به مشتری می دهند و آن را عملی نمی کنند اما این شرکت این خدمت را ارایه می دهد.
به گفته این فروشنده ارایه چنین خدمتی از سوی شرکت مایکروتل و ارایه کارت طلایی به مشتریان برای حضور پررنگ در جو رقابتی موجود در بازار موبایل و ضمانت نامه است.
وی با بیان اینکه مشتریان اکثرا فروشنده را در مقابل مشکلاتی که برای تلفن های همراه شان به وجود می آید مسوول می دانند گفت: اگر شرکت ضمانت کننده پاسخگو نباشد یا خریداران با آن به مشکل مواجه شوند، مستقیما به سراغ فروشنده می آیند در صورتی که فروشندگان نیز درست مانند خریداران هستند و تنها وظیفه دارند محصول بسته بندی شده را به مشتریان ارایه دهند.
اما یکی از فروشندگان برند اپل در ایران با تاکید بر لزوم آگاه سازی مبه گفته وی یکی از راه های تشخیص تلفن های همراهی که به صورت مجاز وارد و از شرکت معتبر گارانتی شده اند این است که قیمت آنها در رنگ های مختلف متفاوت نیست.
این فروشنده اپل افزود: تعداد زیادی از موبایل هایی که وارد بازار ایران می شود قاچاق است و تنها راه اطمینان از خرید، مراجعه به اتحادیه صوتی و تصویری پیش از خرید برند مورد نظر است.
اما از جمع نمایندگی ها و فروشندگان رسمی تر که به سوی جمع فروشندگان کمی غیررسمی با مغازه های درهم و شلوغ که می رویم، نظرات در مورد گارانتی و خدمات پس از فروش در زمینه تلفن همراه نیز تغییر می کند.
 گارانتی خدمتی به مشتری ارایه نمی دهد
یکی از فروشندگان با معرفی برندهای پرفروش در مغازه اش تاکید کرد که هیچکدام از آنها با گارانتی فروخته نمی شود زیرا گارانتی خدماتی را به مشتری ارایه نمی دهد و بنابراین احتیاجی نیست که تلفن را با گارانتی بفروشند.
این فروشنده با نشان دادن کارت گارانتی یکی از شرکت های ضمانت کننده تلفن همراه گفت: کافی است نگاهی به شرایط ضمانت، تعمیر یا تعویض تلفن همراه بکنید تا متوجه شوید که شرکت های ضمانت کننده از همان اول نیز حاضر نیستند زیر بار هیچ مشکلی بروند و این را در همان زمان فروش به مشتری یادآور می شوند.
وی ادامه داد: تلفن همراه هر مشکلی هم که پیدا کرده باشد شرکت گارانتی می تواند دلیلی برای عدم ارایه خدمت پیدا کند و هیچ مرجعی نیست که مشتری به آن شکایت کند تنها راهش این است که وقت خود را هدر ندهد و هزینه تعمیر تلفنش را برعهده گیرد.
 آب خوردگی گوشی ضدآب گارانتی ندارد
«تلفن های ضدآب نیز ممکن است به دلیل آب خوردگی خراب شوند و پاسخ شرکت گارانتی این است که باید تلفن را در آب مقطر می انداختی و چون آب دارای ناخالصی بوده است پس این مورد شامل گارانتی نمی شود.» این توصیف یکی دیگر از فروشندگان درباره نحوه ارایه خدمات پس از فروش در بازار تلفن همراه است.
این فروشنده افزود: همیشه در شرکت های گارانتی روی مشتریان بسته است. از این شرکت ها نمی توان به جایی شکایت کرد چون باید بدانید که کسانی که شرکت گارانتی تاسیس می کنند کسانی هستند که نمی شود از آنها به جایی شکایت کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :