آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 58162
تاریخ انتشار : 5 شهریور 1393 13:36
تعداد بازدید : 993

6 ایراد کمیسیون ICT اتاق بازرگانی به بسته خروج از رکود دولت

صادرات ICT از نگاه دولت مغفول مانده است

دولت چندی پیش بسته حمایتی برای خروج از رکود غیرتورمی تدوین کرد که در این بسته مجموعه راهکارهای مالی و قوانین به صورتی در نظر گرفته شده که موجب تحریک تقاضا و عرضه شود. اما با این وجود دولت، قبل از اجرا برای رفع نواقص و ایرادات آن از صاحبنظران بخش خصوصی و نمایندگان مجلس نیز خواسته تا نظرشان را در این باره اعلام کنند.

فخری زارع
در این راستا، اتاق بازرگانی ایران از طریق کمیسیون های تخصصی خود اقدام به جمع آوری نقدها و نظرات فعالان اقتصادی کرد که این نقطه نظرات  به زودی در قالب پیشنهادی به دولت ارایه خواهد شد.
در همین رابطه کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق نیز مانند سایر کمیسیون های تخصصی دو جلسه اخیر خود را برای بررسی و ریشه یابی ایرادات و اشکالات بسته حمایتی دولت برای خروج صنایع از رکود گذاشت و سعی کرد تا در این بسته نیم نگاهی به صنعت IT شود.
 مشخص نبودن استراتژی دولت برای تثبیت نرخ ارز
 نایب رییس کمیسیون ICT اتاق و رییس مجمع تشکل های دانش بنیان در مورد اشکالاتی که کمیسیون از بسته حمایتی دولت برای خروج از رکود گرفته است به فناوران گفت: بسته پیشنهادی دولت را با نگاه به ICT و دانش بنیان بررسی کرده ایم، اما بسیاری از اشکالات آن کلی است.افشین کلاهی افزود: به طور مثال یکی از ایرادات مهم این بسته مربوط به نرخ ارز است چراکه استراتژی دولت در این خصوص مشخص نشده است.
وی با بیان اینکه نرخ ارز باید یکسان شود، گفت: در بسیاری مواقع دولت به صورت غیر رسمی اقدام به افزایش نرخ ارز می کند که این مساله برنامه ریزی شرکت ها را با مشکل مواجه می کند.
کلاهی تاکید کرد: دولت باید به طور شفاف اعلام کند که برنامه اش در این رابطه چیست و نظر بخش خصوصی را نیز بگیرد.
 تغییر بدنه سازمان امور مالیاتی
نایب رییس کمیسیون ICT اتاق در مورد اشکال دیگری که به بسته پیشنهادی دولت مطرح است، گفت: آنچه که در این بسته برای حمایت مالیاتی در نظر گرفته شده با توجه به بدنه دولت و اداره دارایی کاربردی نخواهد داشت.
کلاهی با تاکید بر اینکه بدنه سازمان امور مالیاتی کشور باید تغییر کند، گفت: اگر ساختار بدنه سازمان امور مالیاتی به همین شکل باشد، قطعا معافیت مالیاتی که در نظر گرفته شده محقق نخواهد شد و فشار روی شرکت ها نیز بیشتر می شود.
وی اضافه کرد: در واقع در بحث مالیات نگاه ساختاری و نرمال همیشگی برای اصلاح سیاست مالیاتی است که از دو سال پیش شروع شده و هم چنان ادامه دارد.
 از بین بردن فساد حاکم بر دستگاه های دولتی
 وی افزود: در عین حال برای پیاده سازی این بسته حمایتی باید فسادی که روی دستگاه های دولتی و خصوصی در کشور حاکم است از بین برود.
کلاهی اضافه کرد: دولت باید در بسته حمایتی خروج از رکود برای فساد حاکم بر دستگاه های اجرایی نیز فکری می کرد که در این بسته به آن توجه نشده است.
به گفته کلاهی در عین حال دولت باید به صنایع کوچک و متوسط نیز بیشتر توجه کند در حالی که  صنایع بزرگ مورد توجه قرار گرفته‎اند.
 افزایش کیفیت محصولات صادراتی
کلاهی همچنین با بیان اینکه صادرات محصولات ICT اصلا در این بسته دیده نشده است، گفت: در این بسته باید نیم نگاهی به مقوله ICT و فناوری های پیشرفته می شد که متاسفانه مغفول مانده است.
نایب رییس کمیسیون ICT اتاق افزود: مشخصا برای افزایش صادرات محصولات ICT پیشنهاد کرده ایم که غیر از جوایز صادراتی، تسهیلات صادراتی نیز برای صادرکنندگان در نظر گرفته شود.
وی در عین حال تاکید کرد که باید برای افزایش کیفیت محصولات صادراتی نیز چاره ای اساسی اتخاذ شود.به گفته وی برای افزایش صادرات باید کالاهای ایرانی در کنار سایر کالاهای دنیا به فروش برسند و کیفیت آنها با نمونه های مشابه خارجی برابری کند. از این رو دولت باید برای افزایش کیفیت کالا تدابیری اتخاذ کند و این کاملا بدیهی است که در کوتاه مدت نمی‎توان از صادرات به عنوان محرکی برای خروج از رکود بهره گرفت.
 اصلاح ساختار بدنه دولت
یکی دیگر از مواردی که نایب رییس کمیسیون ICT اتاق از آن به عنوان اشکال بسته حمایتی دولت برای خروج از رکود نام برد، اصلاح ساختار دولت و سپردن بسیاری از امور به بخش خصوصی است.
کلاهی در این خصوص گفت: دولت باید قبل از هر کاری ساختار و بدنه خود را کوچک کند چراکه اکنون بسیاری از بودجه صرف هزینه های خود دولت می شود.
وی افزود: در واقع دولت باید تصدی گری را کنار گذاشته و برخی امور را به بخش خصوصی واگذار کند. البته منظور بخش خصوصی واقعی است نه بخش خصولتی که در کنار سازمان های دولتی مشغول به فعالیت هستند.
 اهمیت به بازار و اصلاح قانون مناقصات
کلاهی در ادامه با بیان اینکه در بسته پیشنهادی دولت بیشتر به امر صادرات توجه شده است، گفت: به اعتقاد ما  بازار داخلی نیز به غیر از صادرات از اهمیت زیادی برخوردار است به همین دلیل پیشنهاد کرده ایم بحث ساماندهی بازار داخل نیز بیشتر مورد توجه قرار گیرد تا شرکت های خصوصی بتوانند
فعالیت کنند.
وی افزود: متاسفانه در حال حاضر پروژه های دولتی در محیط های بسته ای واگذار شده و به شرکت های خصوصی واقعی سپرده نمی شود.
به گفته وی قانون برگزاری مناقصات نیز مشکلاتی دارد که در این رابطه قراردادها باید اصلاح شود.
 ضرورت افزودن نظرات به بسته پیشنهادی
در همین حال، پدرام سلطانی نایب رییس اتاق بازرگانی ایران نیز با تاکید بر اینکه بسته پیشنهادی دولت باید هرچه سریع تر اجرایی شود، گفت: ارایه بسته خروج از رکود اتفاق خوبی است و باید دولت را بابت ارایه این بسته تحسین کرد.
سلطانی در ادامه تاکید کرد: در بسته ارایه شده نمی توان بندی را پیدا کرد که مغایر با خروج از رکود باشد و تمام بندهای آن در راستای خروج از رکود است و این یک نقطه قوت برای این بسته است.
نایب رییس اتاق بازرگانی ایران افزود: باید در روند اجرا گوش شنوایی باشد که نظرات و انتقادات اصلاحی و تکمیلی را به این بسته
 اضافه کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :