آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 58149
تاریخ انتشار : 5 شهریور 1393 13:15
تعداد بازدید : 884

پاسخ وزیر ارتباطات به دغدغه آیت‌الله مکارم شیرازی

شرایط مجوز نسل 3 همانند رایتل است

صبح دیروز درحالی که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات آماده می شد تا در برنامه ای با عنوان چشم انداز برنامه های این وزارت در سال دوم دولت حاضر شود با استفتاء یکی از مراجع تقلید پیرامون مجوز ارایه خدمات نسل 3 تلفن همراه روبرو شد. این اتفاق درحالی رخ داد که قرار بود بعد از ظهر دیروز نیز مراسمی به بهانه اعطای مجوز ارایه خدمات نسل سوم به اپراتور دوم برگزار شود.


فناوران- هر چند که مراسم اعطای مجوز ارایه خدمات نسل سوم به اپراتور دوم هم عصر دیروز برگزار شد اما به هر حال جمعی از فعالان فضای مجازی (که هویت آن ها در خبرهای منتشره مشخص نیست) با ارسال نامه ای به آیت الله مکارم شیرازی نظر ایشان را پیرامون ارایه خدمات نسل 3 تلفن همراه جویا شده اند.
 ارایه نسل سوم و بالاتر بر خلاف شرع است
در نهایت این پرسش و پاسخ که متن کامل آن در صفحه 2 امروز فناوران آمده است، آیت الله مکارم شیرازی اعلام کرده اند، "با توجه به مفاسد متعددی که برای گسترش دادن خدمات اینترنت پر سرعت همراه ذکر کرده اید از جمله دسترسی جوانان و حتی نوجوانان به مطالب و فیلم ها و عکس های آلوده و فیلم هایی که ضدیت با اخلاق و عقاید اسلامی دارد و با عنایت به اینکه مجوزهای قانونی برای این کار گرفته نشده و مخالفت با قوانین جمهوری اسلامی جایز نیست و با توجه به اینکه شبکه ملی اطلاعات که می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند فراهم نشده به یقین اقدام بر این کار عجولانه یعنی خدمات اینترنت پر سرعت همراه و کلیه خدمات نسل سوم و بالاتر کاری بر خلاف شرع و بر خلاف موازین اخلاقی و انسانی است."
 مجوز نسل 3 همان مجوز رایتل است
به هر حال محمود واعظی هنگامیکه پشت تریبون برنامه قرار گرفت صحبت های خود را اینگونه آغاز کرد که دیشب در فرودگاه  مطلع شدم آیت الله مکارم شیرازی درپاسخ به سوالی در رابطه با نسل سوم صحبت کردند. ایشان نگرانی هایی داشتند من علاقه مندم که از همین جا ضمن قدردانی به حضرت ایشان و هم به مراجع بزرگوار و هم متدینین و خانواده های کشور و همه مردم اعلام کنم که موضوع اخلاقی و فرهنگی هم در نسل سه و بالاتر و هم در بقیه موارد جزودغدغه های اصلی بنده و همکاران است.
وی ادامه داد: به همین دلیل است که پیوست فرهنگی تهیه کرده ایم و خدمت رییس جمهور به عنوان رییس شورای عالی فضای مجازی فرستادیم و ایشان نیز دستور دادند که در مراحل کاری است که انجام شود.وزیر ارتباطات افزود: از سوی دیگر مذاکراتی که با اپراتورها داشتیم  و مقررشده که تا زمانی که این پیوست فرهنگی به تصویب نرسد آن دسته از فعالیت هایی که نمی توانیم نظارت داشته باشیم، ممنوع شود. واعظی گفت: امروز آنچه به اپراتورها برای نسل سه و بالاتر می دهیم چیزی بیش از این نیست که در دو سال گذشته رایتل به عنوان نسل سه ارایه می کرده است. لذا ضمن اینکه تشکر می کنم از اینکه  حضرت آیت الله مکارم شیرازی و مراجع بزرگوار ما نسبت به مسایل فرهنگی دغدغه دارند و ما را راهنمایی می کنند این اطمینان خاطر را می دهم که این مورد توجه همه همکاران و مدیران و معاونان انشاء الله با عنایت خداوند خواهد بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :