آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 58143
تاریخ انتشار : 5 شهریور 1393 13:4
تعداد بازدید : 994

فیس بوک بی «لایک» برای جامعه مفیدتر است!

همه کاربران فیس بوک، این غول شبکه اجتماعی را با لایکش می شناسند و روزانه از این دکمه بارها و بارها استفاده می کنند تا ابراز علاقه کنند، تایید کنند، ابراز همدردی کنند و حتی در کمپین آنلاین شرکت کنند و به طور کلی ارتباطات خود را توسعه می دهند. در واقع، فیس بوک با دکمه لایکش معنی پیدا کرده است. اما جالب اینجاست که پژوهشگران در تحقیقاتی که انجام داده اند به این نتیجه رسیده اند که نبود دکمه لایک باعث تقویت ارتباطات اجتماعی کاربران می شود.


این گروه از متخصصان و پژوهشگران، پیمایش هایی را با حالات مختلف لایک و بی لایک آغاز کرده اند تا ببینند حضور یا غیبت لایک چه تاثیری بر زندگی اجتماعی ما در دنیای آنلاین خواهد داشت. مت هونن از مجله وایرد ۴۸ ساعت از زمان خود را صرف لایک کردن همه آیتم هایی کرد که در نیوزفیدش می دید. الن مورگن کاری از اساس متفاوت انجام داد: او برای دو هفته دست از لایک کردن کشید و حالا می گوید همین مساله باعث شده «نگاهش به انسانیت” تغییری اساسی داشته باشد.
مجله آتلانتیک نتایج تحلیل ها و بررسی های این دو پژوهشگر را به تازگی منتشر و تحلیل کرده است. نتایجی که این دو نفر گرفته اند، کاملا متفاوت است: الن مورگن می گوید خودداری او از لایک کردن برای دو هفته باعث شده تمایلش برای تعامل مستقیم با انسان ها در زندگی واقعی افزایش بیابد. در مقابل، مت هونن می گوید لایک کردن بی وقفه باعث شده از کلیک اشباع و در محتوای سطحی سیاسی غرق شود.
معانی اجتماعی دکمه لایکی که در فیس بوک تعبیه شده تاکنون محور پژوهش های گسترده ای در سراسر جهان بوده، اما واقعا اگر این امکان به طور کلی از فیس بوک و از زندگی امروز ما حذف شود چه رخ خواهد داد؟ آدام پاورز، نویسنده و طراح نرم افزار به تازگی افزونه ای موسوم به نوترالایک (Neutralike) برای مرورگر کروم ارایه کرده که گزینه لایک را از کنار همه پست های همه دوستان تان برمی دارد. با نصب این افزونه دیگر نمی توانید با کسی تعامل تک کلیکی داشته باشید.او می گوید هدفش این است که همین امکان ابراز وجود یا تایید با یک کلیک را از کاربران سلب کند تا از این طریق آنها ترغیب شوند که تعامل را از طریق ثبت کامنت پی بگیرند؛ حتی اگر شده با کوتاه ترین و کلیشه ای ترین کامنت های ممکن، مثل: «من هم همین طور».
 لایک مجازی
بدون لایک تحسین و ستایش غیرمستقیم و منفعلانه تقریبا غیرممکن می شود. گذشته از این، تحلیل کردن لایک برای الگوریتم ها بسیار ساده تر از تحلیل کردن کامنت ها آن هم به زبان های گوناگون است. نوترالایک اولین اپلیکیشنی نیست که برای از بین بردن امکان لایک طراحی شده است. وب پر از ترفندهایی است که با بهره گیری از آنها می توان لایک را نه فقط از فیس بوک، که از همه منابع خبری حذف کرد.
آدام پاورز می گوید این فقط آغاز کنکاش او در شبکه های اجتماعی است. او می گوید هدف نهایی اش بعد از این که به اندازه کافی بر جاوا اسکریپت مسلط شد بلاک کردن همه نوتیفیکیشن های لایک موجود است. چون به زعم او این مهم ترین منبع «دوپامین سیاه» است. منظور او از این عبارت این است که با هر لایکی که دریافت می کنیم و برایش نوتیفیکیشن می گیریم، مرکز تحسین و پاداش ذهن مان فعال می شود؛ غافل از اینکه الگوهای سیاهی توجه اش را جلب کرده اند.
لایک شدن تا حد زیادی به معنی تایید شدن است. انسان بنا به طبیعت در جست وجوی تحسین و تایید است؛ تشنه ارج شناسی است. اما امروز مهم ترین منبع این تحسین عددهای قرمزی است که به نوار ابزار فیس بوک اضافه می شود. پاورز به این خاطر آنها را سیاه می خواند که بررسی هایش نشان داده بدون آنها ما راه های بهتر و انسانی تری برای ارتباط پیدا می کنیم. به اعتقاد او بدون لایک ما تلاش خواهیم کرد تا از راه های صمیمانه تری به دیگران چیزهایی که در آنها دوست داریم را بگوییم. مساله ای که می تواند دینامیک زندگی مجازی را از اساس دگرگون کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :