آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 40006

قائم مقام همراه اول:

دنیا چیزی از صنعت موبایل ایران نمی داند

کارگاه منطقه ای نسل چهارم تلفن همراه با هماهنگی همراه اول و ITU با حضور نماینده وزیر ارتباطات، رییس رگولاتوری، معاونان، مدیران عامل، اعضای هیات مدیره اپراتورهای کشور و خبرنگاران صبح روز گذشته آغاز به کار کرد.

فناوران - در این مراسم که در محل هتل پارسیان تهران و با هدف ارایه تجربیات کشورهای مختلف دنیا در حرکت از نسل 2 و 3 به نسل 4 آغاز شده است، تعدادی از نمایندگان سازمان جهانی مخابرات به ارایه گزارشی از روند برگزاری این همایش در دیگر نقاط منطقه و جهان پرداختند. در بخش دیگری از این کارگاه آموزشی مشاور وزیر ارتباطات که به نمایندگی از وی در این جلسه حضور یافته بود در سخنانی از برگزاری نشست‌هایی از این دست استقبال کرد.
سخنران آخر مراسم افتتاحیه این کارگاه حمیدرضا نیکوفر قایم مقام شرکت ارتباطات سیار (همراه اول) بود. وی در ابتدای سخنان خود با ابراز خرسندی از حضور نمایندگان تمام اپراتورهای کشور در این مراسم به ارایه گزارش کوتاهی از وضعیت خدمات نسل پیشرفته پرداخت.
وی گفت: زمانیکه نسل2 در دنیا به بهره برداری رسید ما سی و پنجمین کشور دنیا و دومین کشور منطقه خاورمیانه بودیم که به همت متخصصان داخلی توانستیم، شبکه ارتباطات سیار کشور را ایجاد کنیم.
نیکوفر در ادامه گفت: اما در خصوص نسل 3 ما کشور صد و هشتاد و ششم دنیا و چهاردهمین کشور منطقه بودیم، این در حالیست که در مورد نسل چهار در صورتیکه تا پایان سال میلادی جاری بتوانیم این فناوری را راه اندازی کنیم نود و پنجمین کشور دنیا و نهمین کشور منطقه خواهیم بود.
وی در خصوص آمار جهانی از میزان پیشرفت نسل چهارم موبایل در دنیا گفت: بر اساس پیش‌بینی ها تا سال 2017 بخش عمده‌ای از مردم دنیا کاربر تلفن‌همراه LTE هستند در حالیکه سازمان‌های جهانی هیچ برآوردی از وضع ایران ندارند.
قایم مقام همراه اول گفت: زمانیکه مسوولان ITU با ما دیدار داشتند واقعا نمی‌دانستند وضعیت آماری ایران در حوزه موبایل چگونه است و از ما سوال می‌کردند که آمار این بخش در ایران را از کجا باید دریافت کنند.
وی درباره سرنوشت نسل دوم در دنیا همزمان با ورود نسل‌های بالاتر گفت: به هر حال سرمایه گذاری‌های کلانی در حوزه نسل دوم تلفن همراه از سوی اپراتورها به عمل آمده است، اما واقعیت آن است که در کشورهای توسعه یافته از سال 2007 دیگر اپراتورها مشترک نسل 2 جذب نکرده‌اند و مشترکان آنها در این نسل در حال ریزش است. حال آنکه در کشورهای در حال توسعه تقریبا از سال 2013 روند جذب مشترکان جدید در نسل 2 توقف نشان می‌دهد.
به گفته وی با این وجود هم‌اکنون 69 درصد مردم دنیا کاربر نسل 2 هستند.
نیکوفر در ادامه سخنان خود گفت: در حال حاضر از هر 5 اشتراک در دنیا 4 نفر در کشورهای در حال توسعه هستند که 80 درصد از آن را کاربران نسل 2 به خود اختصاص داده اند، اما در کشورهای توسعه یافته 70 درصد روی نسل جدید و پیشرفته هستند.
وی در مورد سرعت بالای ریزش کاربران نسل دوم تلفن همراه در دنیا نیز گفت: طی 4 سال آینده تعداد کاربران نسل دوم تلفن همراه در دنیا از 7/4 میلیارد نفر به 9/3 میلیارد نفر کاهش می‌یابد که این امر بیانگر ریزش نزدیک به یک میلیارد نفر و مهاجرت آنها به نسل چهار است.
وی در پایان گفت: بر خلاف کشورهای پیشرفته، کشورهای در حال توسعه معتقدند که شبکه نسل 2 سرمایه اولیه آنها تا پنج سال آینده خواهد بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :