آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 40003
تاریخ انتشار : 19 آذر 1392 10:54
تعداد بازدید : 730

معاون صدور پروانه رگولاتوری:

مبین نت مجوز نسل چهارم نگرفته است

به گفته معاون صدور پروانه رگولاتوری، مبین نت درخواستی ارایه داده تا اجازه انجام پروژه آزمایشی LTE ثابت را به آن ها بدهیم که هنوز قطعی نیست و باید ببینیم چه می شود.

خبرگزاری تسنیم - لطف اللّه سبوحی با اشاره به اینکه اگر قرار باشد، اپراتورهای جدیدی شروع به کار کنند حتما یکسری شرایط عمومی و خاص برای آن‌ها در نظر گرفته خواهد شد، عنوان کرد: در بحث شرایط عمومی، اپراتوری که می‌خواهد وارد نسل سوم و چهارم شود، بحث‌های فرکانسی و مقرراتی دارد و ممکن است هزینه‌هایی نیز در بر داشته باشد.
معاون رگولاتوری عنوان کرد: در بحث شرایط اختصاصی هم تجربیاتی با هر کدام از این اپراتورها و یکسری مشکلات با آن‌ها داریم؛ شروطی وجود دارد که این مشکلات باید حل شود تا بتوانند این مجوز را دریافت کنند.
سبوحی با بیان اینکه در حال تدوین استراتژی این بخش هستیم، گفت: فکر می‌کنم این استراتژی را تا ماه آینده به کمیسیون پیشنهاد دهیم که روش کار چگونه خواهد بود. وی همچنین با اشاره به اینکه برای تدوین پروانه نیازی به مشاور خارجی نداریم، گفت: پیچیدگی‌های گذشته را برای صدور پروانه نداریم و تجربیاتی از نحوه تعامل و عملکرد اپراتورهای قبلی به دست آورده‌ایم و با این حساب، مشاور خارجی نداریم و نخواهیم داشت. او در خصوص این که چرا مجوز پایلوت LTE به مبین‌نت داده شد، گفت: این شرکت پیشنهادی داد که بر مبنای آن و با توجه به اینکه وایمکس در حال به انتها رسیدن است، گذری به تکنولوژی‌های جدیدتر داشته باشد.
سبوحی بیان کرد: بر این اساس، درخواستی ارایه دادند تا اجازه انجام پروژه آزمایشی LTE ثابت را به آنها بدهیم که هنوز قطعی نیست و باید ببینیم چه می‌شود.
وی گفت: ممکن است این پایلوت انجام نشود و در حال حاضر هم مجوز پایلوت ندارد.
معاون رگولاتوری درباره اینکه چرا مبین‌نت گفته که این مجوز را دریافت کرده است، گفت: بحث بر سر این موضوع بوده و تا حدودی تأیید کردیم ولی ممکن است نظرمان را عوض کنیم.
او گفت: خیلی موافق نیستم که بگوییم این شرکت توانمندی لازم برای انجام پایلوت این طرح را ندارد ولی کار نسل سوم را با مرکز تحقیقات مخابرات انجام دادیم و شاید بهتر باشد پروژه پایلوت را با همکاری مراکز تحقیقاتی با یکی از اپراتورها انجام دهیم.
وی افزود: البته بحث دیگری هم هست و آن اینکه اگر سال آینده بخواهیم وارد خدمات نسل سوم و چهارم شویم دیگر ضرورتی برای انجام طرح پایلوت احساس نمی‌شود. سبوحی درباره اینکه آیا برای صدور پروانه برای نسل‌های سوم و چهارم میزان پوشش‌دهی اپراتورها و تعداد مشترکان آن‌ها نیز در نظر گرفته خواهد شد و مثلا رایتل هم‌سطح دیگر اپراتورها در نظر گرفته خواهد شد، گفت: رایتل در حال حاضر حداقل نسل سوم را دارد و محدودیتی در آن نیست که بخواهد خدمات را ارایه کند.
وی ادامه داد: اما اگر بخواهیم امکانات اضافه‌ای بدهیم، جای بحث دارد ولی این اپراتور در حال حاضر زیرساخت‌ها را دارد و باندهای فرکانسی مورد نیازش موجود است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :