آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 39991
تاریخ انتشار : 19 آذر 1392 10:36
تعداد بازدید : 932

رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی:

اپراتورها برای راه اندازی LTE حتما شریک خارجی بیاورند

به گفته رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، مجوزهای راه اندازی LET به صورت مزایده و در فضای رقابتی ارایه خواهد شد و آنچه در حال حاضر به شرکت مبین نت سپرده شده، تنها برای انجام برخی آزمایش هاست.

فناوران - علی‌اصغر عمیدیان در ارتباط با واگذاری مجوزی که در زمینه‌ LET به مبین نت داده شده گفت: ما اصلا به دنبال اپراتور عالی نیستیم، بلکه در پی یک آزمایشگاه برای تست برخی موضوعات هستیم در ایران هم در حال حاضر اوضاع به همین شکل است و این موضوع تنها در حد همین تست‌هاست و اصلا بعد تجاری ندارد.
معاون وزیر ارتباطات در خصوص این ‌که چرا تست این موارد به مرکز تحقیقات واگذار نشد بیان کرد: مرکز تحقیقات به دلیل عدم دسترسی به شبکه آمادگی اجرای این طرح را نداشت.
وی گفت: اکنون شاخص پیشرفتگی و ارزیابی در فضای ICT بحث خدمات باند پهن به شمار می‌رود که در این زمینه متاسفانه ما وضعیت خوبی نداریم.
عمیدیان با یادآوری این‌که حتی در قانون برنامه‌ پنجم توسعه هم بحث گسترش خدمات باند پهن مورد توجه قرار گرفته بود، افزود: براساس این برنامه، وزارت ارتباطات مکلف است تا پایان برنامه‌ پنجم صد‌درصد کسب‌وکارها و 60 درصد خانواده‌ها را از خدمات باند پهن برخوردار کند و این موضوع به معنای آن است که باید حتما نسل‌های سه و چهار تا پایان برنامه‌ پنجم ارایه شوند.

 علاقه‌ای به تمدید انحصار نسل 3 نداریم
وی ادامه داد: در حال حاضر در ارتباط با نسل سوم ارتباطی ما با نوعی انحصار مواجه‌ایم که این انحصار تا مرداد‌ ماه سال آینده ادامه خواهد داشت، اما پس از این تاریخ ما ملزم به ارایه خدمات باند پهن هستیم و هیچ دلیل و علاقه‌ای نمی‌بینیم که دوره‌ انحصار رایتل را بار دیگر افزایش دهیم، مگر آنکه تصمیم‌گیری‌ها در رده‌های بالادستی انجام شود که در آن صورت از اراده ما خارج است.
رییس سازمان تنظیم مقررات در ادامه صحبت‌های خود با بیان این ‌که در حال حاضر برای ارایه LET و نسل‌های بالاتر ارتباطی برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته گفت: واگذاری مجوزی که به مبین نت صورت گرفت برای آن بود که این شرکت به‌طور پایلوت بررسی‌های لازم را انجام دهد تا ما وضعیت بازار ارزیابی کنیم.

  اپراتورها تجهیزات نسل 4 نصب کرده‌اند
عمیدیان با ابراز امیدواری درباره ارایه لیسانس LTE در سال آینده گفت: اکنون هم هر دو اپراتور کلان کشور آمادگی دارند که در صورت دریافت مجوز‌های لازم به ارایه خدمات نسل‌های بالاتر بپردازند.
وی در خصوص اینکه اپراتور‌ها بر این مساله تاکید دارند که پس از صدور مجوز‌ها و اعلام فرکانس آنها حدود شش ماه طول می‌کشد که سرویس های نسل بالاتر را ارایه کنند، گفت: من خود کارشناس هستم و از سالن دستگاه بالا آمده‌ام و این‌گونه نبوده که پشت میزی باشم؛ به همین دلیل دقیقا اطلاع دارم که این بحث به این شکل نیست.
او ادامه داد: اکنون اپراتورها حدود فرکانس را می‌دانند و طراحی‌های خود را نیز انجام داده و بسیاری از تجهیزات را وارد کرده و برخی از آنها را نیز نصب کرده‌اند. به‌طور کلی اکنون زیرساخت‌ها آماده است و مجوز که صادر شود احتمالا ظرف مدت دو تا سه ماه این اپراتور‌ها قادر به ارایه تمام سرویس‌های نسل سه خواهند بود. در حوزه نسل چهار نیز مزایده‌ای برگزار خواهد شد و در فضایی رقابتی این لیسانس واگذار می‌شود.

  اجرای نسل 4 با کمک خارجی‌ها باشد
رییس سازمان تنظیم مقررات درباره اینکه آیا قرار است خدمات LTE هم با مشارکت شرکت‌های داخلی و خارجی انجام شود، گفت: ما اصرار داریم که این اتفاق رخ دهد، چرا که تجربه نسل دو هم گویای آن است که در چنین شرایطی اپراتورها موفق‌تر عمل خواهند کرد.
عمیدیان افزود: واگذاری مجوز فعالیت در حوزه نسل سوم ارتباطی و نسل‌های بالاتر به اپراتورهای فعلی و اپراتورهای جدیدی که در این زمینه توانمندی داشته باشند اعطا خواهد شد تا به شکلی رقابتی و در فضایی بانشاط این امر دنبال شود.
رییس سازمان رگولاتوری با اشاره به اینکه به اپراتور خاصی مجوز خاص نمی‌دهیم، گفت: سعی می‌کنیم پروانه‌های جدید در اختیار همه اپراتورها یا اپراتورهای جدید که قصد ورود دارند، قرار گیرد و برای LTE و LTE Advance هم تا انتهای سال 93 مزایده برگزار خواهیم کرد تا پایلوت انجام شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :