آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 39913
تاریخ انتشار : 18 آذر 1392 12:9
تعداد بازدید : 862

نرم افزاری برای شبیه سازی تولد

به نظر می رسد که تقریبا دیگر هر کاری را می توان از طریق کامپیوتر انجام داد یا با کامپیوتر شبیه سازی کرد. شبیه سازی در اموری همچون پیش بینی آب وهوا یا حملات سایبری احتمالی کاربرد دارد که در واقع امکان انجام آنها در دنیای مجازی یا میسر نیست یا با خطرات بزرگی همراه است. اما به تازگی برنامه کامپیوتری جدیدی طراحی شده که تولد نوزاد انسان را با استفاده از واقعیت مجازی سه بعدی شبیه سازی می کند.

فناوران- این شبیه‌سازی نخستین نمونه‌ای است که عوامل مختلف به دنیا آمدن نوزاد از فرم بدن مادر گرفته تا نحوه قرار گرفتن نوزاد در داخل رحم مادر را مورد بررسی قرار می‌دهد. به گفته محققانی که این شبیه‌ساز نرم‌افزاری را در انگلستان طراحی کرده‌اند، ماما‌ها و همچنین پزشکان قادر خواهند بود تا با استفاده از این نرم‌افزار، خود را برای روبه‌رو شدن با یک تولد غیرمعمول آماده سازند. رودی‌لاپر، یکی از محققان دانشگاه  East Angilaدر کنفرانس مهندسی ژنتیک که در رومانی برگزار شد، در این مورد گفت: پزشکان قادر به مشاهده‌ درون رحم در زمان تولد نیستند، از‌ این ‌رو با استفاده از این نرم‌افزار می‌توان آنچه را که در درون اتفاق می‌افتد، از طریق شبیه‌سازی مشاهده کرد.
بر اساس گزارش Mashable، دانشمندان و پزشکان از سال 1800 میلادی سعی در شبیه‌سازی فرآیند تولد دارند. اما حتی در نرم‌افزار‌های شبیه‌سازی اخیر نیز از سناریو‌های تکراری استفاده شده است. در حالی که در سناریوی مورد استفاده برای این شبیه‌ساز جدید، عوامل فیزیکی و جسمانی نیز مدنظر قرار داده شده‌اند. برای مثال فشارهای وارد شده از طرف ماهیچه‌های پایین دیافراگم و همچنین فیزیک کودک نیز در این شبیه‌ساز در نظر گرفته می‌شود. این شبیه‌ساز براساس فیزیک مادر شبیه‌سازی خود را انجام می‌دهد. به طوریکه پزشک با اسکن بدن مادر، تصاویر مورد نظر را وارد برنامه‌ی شبیه‌ساز کرده و در نتیجه با استفاده از آناتومی بدن مادر و همچنین استفاده از سناریوهای تولد که قبلا به وقوع پیوسته است، شروع به شبیه‌سازی تولد می‌کند. برای مثال، زمانی که کودک در حال تولد، وزنی بالاتر از حد نرمال داشته باشد، پزشک‌ها می‌توانند با شبیه‌سازی تولد این کودک، روش‌های مختلف تولد وی را شبیه‌سازی کنند که شامل زایمان طبیعی یا استفاده از سزارین است.
همچنین می‌توان از این برنامه شبیه‌سازی برای آموزش متخصصان مامایی و همچنین دانشجویان این رشته استفاده کرد. از آنجاکه این نوآموزان باید با تماشای تولد در اتاق عمل، روش‌های تولد نوزادان را فرا بگیرند، با استفاده از این شبیه‌ساز می‌توان به‌ راحتی و بدون نیاز به یک زایمان واقعی، این افراد را آموزش داد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :