آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 31288
تاریخ انتشار : 20 مرداد 1392 10:53
تعداد بازدید : 896

درباره نخستین گام ICT دولت یازدهم

سرانجام انتظارها برای رونمایی از کابینه تدبیر و امید به پایان رسید تا به این ترتیب پرونده گمانه زنی ها و لابی ها برای وزرای پیشنهادی بسته شود.

علی شمیرانی

در حالی که بازار تهیه نظرسنجی‌ها و بیانیه‌ها در حمایت از فرد پیشنهادی برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گرم بود و اصناف و فعالان حوزه ICT نیز آشکارا آدرس کاندیدای مشخصی را ارایه می‌کردند، نظر دکترروحانی روی فرد دیگری بود. این فرد کسی نبود جز محمود واعظی که دکترای روابط بین‌الملل دارد و از مدیران دهه 60 به شمار می‌رود. به عبارت دیگر آخرین مسوولیت وی در حوزه ICT به 28 سال قبل باز می‌گردد؛ یعنی زمانی که بین سال‌های 58 تا 65 به مدت هفت سال مدیریت عاملی شرکت مخابرات ایران را بر عهده داشت.
واعظی همان سال‌ها به حوزه مرتبط با تحصیلات خود، یعنی ارتباطات بین‌الملل و وزارت خارجه نقل مکان کرد. از این رو وزارت خارجه‌ای‌ها به خوبی وی را می‌شناسند و از این بابت نام وی در کنار چند وزارتخانه دیگر نیز شنیده می‌شد. جست‌وجو در اینترنت نیز چیزی از اظهارات واعظی در خصوص حوزه ICT و نگاه ایشان به این حوزه دستگیر جوینده نمی‌کند. در خصوص برنامه‌های ارایه شده از سوی او نیز تا زمان ورود به مرحله اجرا باید منتظر ماند.
به هر تقدیر نخستین گام دولت یازدهم در قبال حوزه ICT برداشته شد و حالا همه نگاه‌ها به فهرست معاونان و مدیران مورد نظر در وزارت ارتباطات است. البته وزیر پیشنهادی برای این وزارتخانه دارای یک امتیاز کلیدی است؛ واعظی به تعبیری یار غار رییس‌جمهور جدید است و این نزدیکی با عالی‌ترین مقام اجرایی کشور مزیت‌های زیادی برای تسهیل پیشبرد برنامه‌های ICT در کابینه ایجاد می‌کند. در نهایت آنچه مسلم است وزارت تجزیه شده ارتباطات و فناوری اطلاعات نیازمند یک بازآفرینی در عرصه کلان است؛ موضوعی که همگان را چشم‌انتظار نگاه داشته است. با این همه برحسب تجربه، عرف و اخلاق از هرگونه پیش داوری در خصوص فرد پیشنهادی برای تصدی وزارت فاوا خودداری می‌کنیم و در صورت اخذ رای اعتماد از مجلس پیشاپیش به وی تبریک گفته و برای ایشان آرزوی توفیق داریم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :