آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 202555

برگزاری رویدادهای کارآفرینی منوط به مجوز معاونت علمی ریاست جمهوری شد

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تدوین «دستورالعمل ساماندهی و توسعه مراکز نوآوری و رویدادهای کارآفرینی»، فعالیت و همچنین حمایت از فعالان این حوزه را منوط به ثبت اقدامات در پنجره واحد مراکز شتابدهی و نوآوری کرد.

فناوران - معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری فعالیت مراکز شتابدهی و نوآوری و برگزاری رویدادهای کارآفرینی و استارت آپ ویکندها را ملزم به دریافت مجوز از طریق سامانه
 technovation.ir کرده است.
 مخاطبان دستورالعمل
این دستورالعمل به منظور تحقق بندهای اول و دوم سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری درخصوص توسعه کارآفرینی و اقتصاد دانش بنیان و اجرای بندهای 1-1 و 4-2 سیاست های کلی علم و فناوری ابلاغی معظم له تدوین شده و براساس آن مقرر شده است ساماندهی و توسعه زیست بوم فناوری، نوآوری و کارآفرینی با رعایت همه الزامات فرهنگی، اجتماعی و امنیتی در دستور کار دستگاه های اجرایی متولی قرار گیرد. 
این دستورالعمل درباره فعالیت مراکز نوآوری و شتاب دهنده ها (اعم از دولتی و خصوصی) که به کارآفرینان و صاحبان ایده کمک می کنند تا ایده های خود را در قالب محصول و خدمات به بازار عرضه کنند، تدوین شده و به طور ویژه شامل برنامه های آموزشی – ترویجی کوتاه مدت می شود که در آن مهارت های کارآفرینی و نوآوری به شرکت کنندگان آموزش داده می شود. این رویدادها شامل همایش ها جشنواره ها، مسابقات، دوره های آموزشی و... در حوزه های نوآوری، فناوری، اختراعات، سرمایه گذاری و موارد مشابه است. همچنین در این دستورالعمل سرمایه گذاری جسورانه به عنوان سرمایه گذاری همه افراد حقیقی و حقوقی تعریف شده است به همراه کمک های مدیریتی در اختیار شرکت های نوپا و در حال رشد نوآور قرار می گیرد تا به آن ها کمک کند محصولات و خدمات را به بازار عرضه کنند.
 اهداف دستورالعمل
ساماندهی، تسهیل و توسعه تمامی رویدادهای کارآفرینی، مراکز نوآوری و سرمایه گذاری جسورانه در داخل و صیانت از منافع ملی در حوزه علم، فناوری و نوآوری و ترویج هرچه بیشتر رویدادهای بومی، مراکز و سرمایه گذاری جسورانه با هدف ارتقای درون زا و برون زا و برون گرایی فناوری متناسب با نیازهای کشور در چارچوب سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری درخصوص اقتصاد مقاومتی، علم و فناوری ازجمله اهداف این دستورالعمل اعلام شده است.
همچنین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری امیدوار است با اجرای این دستورالعمل به مواردی چون بهره برداری مؤثر از ظرفیت دانشمندان، فناوران و نوآوران ایرانی غیرمقیم و نخبگان خارجی در جهت توسعه علم و فناوری، امن سازی زیست بوم کارآفرینی و ایجاد اعتماد در برگزاری رویدادها، ایجاد و فعالیت مراکز، سرمایه گذاری جسورانه و توسعه تعاملات بین المللی به منظور بهره برداری مناسب از ظرفیت کارآفرینان داخلی و خارجی، دسترسی به شبکه فعالان زیست بوم فناوری، نوآوری و کارآفرینی و بسترسازی برای اشتراک دانش بین اعضا و هدفمندسازی حمایت های مالی و معنوی دولت از فعالان زیست بوم و تدوین و اصلاح قوانین براساس ضرورت ها و نیازهای جسورانه بپردازد.
 فرایندهای اجرایی
بر اساس ماده 3 این دستورالعمل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پنجره واحد مراکز شتابدهی و نوآوری را به نشانیtechnovation.ir  جهت ساماندهی و توانمندسازی و حمایت از فعالان مراکز و رویدادها و سرمایه گذاران جسورانه راه اندازی کرده و فرایندهای لازم برای ثبت نام و ساماندهی و تایید فعالیت این نهادها با همکاری دستگاه های مسوول ایجاد شده است. همچنین فهرست رویدادها و مراکز دارای صلاحیت در سامانه در دسترس عموم قرار می گیرد.معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین درگاه و سامانه اطلاعات فناوری کشور به نشانی  techmart.ir را جهت تجمیع اطلاعات فناوری و ایجاد پنجره واحد در کشور ایجاد کرده که امکان ایجاد سامانه های تخصصی فناوران برای دستگاه های اجرایی متقاضی و تجمیع و هماهنگی های بانک های اطلاعاتی آن ها
 فراهم شده است.
همه متقاضیان برگزاری رویدادها موظف اند نسبت به ثبت درخواست و اخذ تاییدیه از سامانه Technovation.ir اقدام کنند. انجام فعالیت های مرتبط با مراکز و سرمایه گذاری بدون تایید سامانه مذکور مجاز نیست. دستگاه های اجرایی نیز در چارچوب وظایف و اولویت موضوع فعالیت خود، نسبت به حمایت و توسعه مراکز و سرمایه گذاران جسورانه و برگزاری رویدادها با توانمندسازی بخش خصوصی داخلی اقدام کنند و گزارش فعالیت این حوزه را به صورت برخط به دبیرخانه کارگروه اعلام کنند.
هرگونه حمایت و مشارکت دستگاه های اجرایی از مراکز، رویدادها و سرمایه گذاران جسورانه صرفا در چارچوب ضوابط این دستورالعمل قابل انجام است. تمامی فعالان زیست بوم فناوری، نوآوری و کارآفرینی که در پنجره واحد مذکور ثبت شده باشند، از حمایت های دستگاه های اجرایی و این مصوبه برخوردار
 خواهند بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :