آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 202472

استیو جابز، بنیانگذار شرکت اپل

هر سه شنبه در ستون قاب یکی از مدیران شرکت های سازنده موبایل را معرفی خواهیم کرد.

استیو جابز ۲۴ فوریه سال ۱۹۵۵ در سان فرانسیسکو به دنیا آمد. مادرش خوان کارول شیبل و پدرس عبدالفتاح جان جندلی اهل سوریه و مسلمان بود. وقتی استیو به دنیا آمد، مادر و پدرش به دلیل اینکه از دو دین متفاوت بودند، نمی توانستند فرزندشان را بزرگ کنند. خوان از یک خانواده مسیحی محافظه کار بود، نمی توانست خانواده اش را متقاعد کند که با یک عرب مسلمان ازدواج کند. بنابراین پل رینهولد، جابز و کلارا هاگوپیان استیو را به فرزندی پذیرفتند. هنگامی که استیو ۵ ساله بود، خانواده جابز از سان فرانسیسکو به مانتین ویو در کالیفرنیا نقل مکان کردند. بعدها، پل و کلارا دختری به نام پتی را به فرزندخواندگی پذیرفتند. پدر و مادر واقعی جابز، ۱۰ ماه پس از تحویل استیو به پدر و مادر جدیدش، صاحب یک فرزند دیگر به نام مونا شدند. جابز برای نخستین بار خواهرش را در ۲۷ سالگی ملاقات کرد.استیو جابز سال 1976 شرکت اپل را همراه استیو وزنیاک و رونالد وین در لوس آلتوس کالیفرنیا بنیان گذاشتند.
هم زمان با رشد اپل، این شرکت اقدام به یافتن مدیران مستعد کرد تا بتوانند این کمپانی را توسعه و گسترش دهند. سال ۱۹۸۳، جابز جان اسکالی را که یکی از مدیران پپسی کولا بود، متقاعد کرد که به عنوان مدیر عامل اپل کار کند. اما سال ۱۹۸۵ بین جابز و اسکالی مشکلاتی به وجود آمد. بنابراین از سایر مدیران خواسته شد که بین او و جابز یکی را انتخاب کنند. آن ها به اتفاق آرا اسکالی را انتخاب کردند، به این ترتیب جابز از کار در اپل برکنار شد.پس از ترک اپل، جابز در سال ۱۹۸۵ با سرمایه ۷ میلیون دلاری شرکت نکست را بنیان گذاشت.
دسامبر سال ۱۹۹۶، اپل شرکت نکست را به مبلغ ۴۲۹ میلیون دلار خرید. طی این معامله استیو جابز، مجددا به اپل بازگشت.جابز از سال ۱۹۹۷ تا زمان مرگش با دستمزد یک دلار در سال در سمت مدیرعامل برای اپل کار می کرد و سال های زیادی هیچ پاداشی هم به او تعلق نگرفت. این مساله باعث شد نام او به عنوان «کم حقوق ترین مدیر ارشد عملیاتی» در کتاب رکوردهای جهانی گینس ثبت شود.جابز در تاریخ چهارشنبه ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در ۵۶ سالگی درگذشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :