آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 202450
تاریخ انتشار : 26 بهمن 1395 10:43
تعداد بازدید : 615

برقراری ارتباط با بیمار ALS با کمک امواج مغزی

زن 68 ساله ای که سال هاست به بیماری ALS مبتلاست، با کمک دستگاهی که محققان دانشگاه توبینگن آلمان طراحی کرده اند، توانسته است با کمک امواج مغزی با اطرافیانش ارتباط برقرار کند.

آنا- این زن مبتلا به ALS که هویتش فاش نشده و به نام F معرفی شده، حدود 10  سال است که با دستگاه تنفس مصنوعی و لوله، تنفس و تغذیه می کند و حدود هفت سال است که فقط با چشمک زدن با دیگران ارتباط برقرار می کند. محققان دانشگاه توبینگن سال هاست که در زمینه ارتباط برقرار کردن با بیماران معلول از طریق امواج مغزی کار می کنند. از همین رو خانواده بیمار 68 ساله از نیلز بیربامر و همکاران وی در این دانشگاه کمک خواستند. این تیم گزارش می دهند که تاکنون توانسته اند با چهار بیمار ALS ارتباط برقرار کنند که یکی از آنها خانم F است که چند سالی است ارتباطش با دنیای بیرون کاملا قطع شده است. 
بیماری ALS (اسکلروز جانبی آمیوتروفیک) یک بیماری نورون های حرکتی است که موجب تخریب پیشرونده و غیرقابل ترمیم در دستگاه عصبی مرکزی (مغز و نخاع) و دستگاه عصبی محیطی می شود. این بیماری منجر به ا زدست رفتن تدریجی عملکرد عضلات (به ویژه عضلات مخطط) می شود و با تضعیف ماهیچه ها به تدریج فرد به فلج عمومی مبتلا می شود. به طوری که توانایی هرگونه حرکتی از شخص سلب خواهد شد.  تیم بیربامر می گویند که این دستگاه هم اکنون بیشتر از آشکارسازی «بله یا نه» کار دیگری انجام نمی دهد و در واقع با کمک نوار مغزی (الکتروانسفالوگرافی) کشف رمز می کند و با کمک نور مادون قرمز می بیند که خون در کدام قسمت های مغز جریان می یابد. اما با این حال، این بیماران توانستند با کمک همین دستگاه با اطرافیانش ارتباط برقرار کنند و مهم تر از آن توانستند بگویند که چقدر از این کار خوشحالند. مزیت این دستگاه آن است که نیازی به جراحی مغز وجود ندارد و تمامی این کارها به وسیله یک کلاه و طیف نما انجام می گیرد. تیم تحقیقاتی بیربامر می گوید: اعضای خانواده این چهار بیمار با ورود این دستگاه به خانه های شان امید جدیدی پیدا کرده اند و دوست دارند که همچنان از این دستگاه استفاده کنند.
بیربامر نیز در این باره می گوید: ما خودمان هم از این واکنش های مثبت شوکه شده ایم و تازه متوجه شدیم که این دستگاه چقدر می تواند در بهبود وضعیت زندگی این افراد کمک باشد.
وی می افزاید: هر چهار تا بیمار، به حدی رسیده بودند که دیگر بدون استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی قادر به تنفس نبودند اما زمانی که از این دستگاه برای تعامل با دیگران استفاده کرده اند، تنفس عادی شان را بازیافته اند. گویا تازه زندگی را انتخاب کرده اند. چیزی که از تاثیرات این دستگاه در خانواده ها دیدیم، این است که اعضای خانواده با رضایت قلبی بیشتری از آنها مراقبت می کنند زیرا تازه از آنها بازخورد دریافت کرده اند و درنهایت وضعیت زندگی این بیماران به کلی تغییر کرده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :