آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 202445
تاریخ انتشار : 26 بهمن 1395 10:37
تعداد بازدید : 1303

براساس ارزیابی سازمان ملل متحد اعلام شد

تنزل جایگاه منطقه ای و جهانی ایران در توسعه دولت الکترونیکی

ارزیابی روند توسعه کشورهای جهان در شاخص دولت الکترونیکی که از سوی دپارتمان امور اقتصادی سازمان ملل اعلام شده است، از نزول ۶ پله ای ایران در جایگاه جهانی دولت الکترونیکی حکایت دارد.

مهر- وضعیت ایران در شاخص جهانی توسعه دولت الکترونیکی (EGDI) که از سوی دپارتمان امور اقتصادی سازمان ملل متحد اعلام شده، ایران را در جایگاه ۱۰۶ در میان ۱۹۳ کشور جهان قرار داده است.
شاخص توسعه دولت الکترونیکی براساس بررسی جامع از حضور آنلاین ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل متحد صورت گرفته و در آن ویژگی های فنی سایت های ملی و همچنین سیاست ها و استراتژی های دولت الکترونیکی که توسط بخش های مختلف به منظور ارایه سرویس های ضروری به کار گرفته می شود، ارزیابی شده است.
براساس داده های اعلام شده از سوی دپارتمان امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد برای سال ۲۰۱۶ میلادی، ایران رتبه ۱۰۶ جهانی را به دست آورده که نسبت به سال ۲۰۱۴ یک رتبه تنزل یافته است.
مقدار شاخص خدمات آنلاین در سال ۲۰۰۴ برای ایران 16 صدم بوده که در سال ۲۰۱۴ به  37 صدم و در سال ۲۰۱۶ به 33 صدم رسیده است که از مقدار میانگین جهانی 13 صدم کمتر است. مقدار شاخص زیرساخت های مخابراتی نیز در سال۲۰۰۴ برای ایران 9 صدم بوده که در سال ۲۰۱۴ به ۰.29 صدم  و در سال ۲۰۱۶ به 35 صدم رسیده است که از مقدار میانگین جهانی 2 صدم  فاصله دارد.
در رتبه بندی منطقه ای شاخص EGDI، رژیم اشغالگر قدس با (رتبه ۲۰ جهان)، رتبه نخست منطقه را داراست و دو کشور بحرین و امارات متحده عربی به ترتیب در رتبه دوم و سوم (به ترتیب در رتبه های ۲۴ و۲۹ جهانی) قرار دارند.
ایران در میان کشورهای منطقه رتبه ۱۷ را به خود اختصاص داده است و در خدمات آنلاین از مقدار میانگین منطقه 18 صدم و شاخص زیرساخت های مخابراتی از مقدار میانگین منطقه 5 صدم پایین تر بوده اما در شاخص سرمایه انسانی از مقدار میانگین منطقه 5 صدم بیشتر است. در این رده بندی ایران در حوزه خدمات آنلاین رتبه ۱۵ منطقه را دارد و امارات متحده عربی در صدر منطقه است. در بخش زیرساخت های مخابراتی نیز ایران رتبه ۱۶ را به خود اختصاص داده و بحرین در رتبه نخست منطقه قرار دارد. رتبه ایران در شاخص دولت الکترونیکی با شش پله تنزل از رتبه ۱۰۰ در دولت دهم به ۱۰۶ در دولت یازدهم رسیده که نشان دهنده این موضوع است که سایر کشورها با سرعت بیشتری از کشور ما در حال حرکت به جلو در حوزه دولت الکترونیکی هستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :