آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 202442
تاریخ انتشار : 26 بهمن 1395 10:35
تعداد بازدید : 671

مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی تشریح کرد

حوزه های غیرمجاز برای فعالیت فین تک ها

ناصر حکیمی، مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی درباره خط قرمزهای بانک مرکزی برای فعالیت فین تک ها گفت: بانک مرکزی امکان فعالیت فین تک ها در زمینه هایی مثل مباحث ارزی، سپرده گیری و خلق پول را نخواهد داد.

فناوران-  حکیمی در هشتمین کنفرانس توسعه نظام تامین مالی و سرمایه گذاری درباره فعالیت فین تک ها در کشور گفت: فین تک ها هم مثل هر ایده نو دیگری زمان اوج دارد، اما فین تک یک اوج گیری با پشتوانه است، چون هنگامی که درآمدزایی دارد می توان به آینده و واقعی بودن این اقدام امیدوار بود.مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی ادامه داد: در هر صنعتی افرادی وجود دارند که هر اقدام جدیدی را تهدیدی برای فعالیت خود می دانند و در قبال این تهدیدها سکوت نکرده و به دنبال رفع آن هستند.وی افزود: البته با توجه به اینکه فین تک ها بخشی از کارمزدها و خدمات پرداخت سیستم بانکی را به خود اختصاص می دهند و مشتریان را با ارایه خدمات توسط شرکت خود جذب می کنند، به عنوان رقیبی جدی برای بانک ها هستند.
 تقابل بانک ها و فین تک ها؟
حکیمی با بیان اینکه فین تک ها به دنبال این هستند تا در صنعت بانکی علاوه بر پرداخت، خدمات دیگری را نیز ارایه کنند گفت: فین تک ها به دلیل اینکه تهدیدی برای بانک ها محسوب می شوند، بانک ها از هیچ یک از فعالیت های آن ها استقبال نمی کنند و در مقابل فعالیت های آن ها، دو راه در پیش خواهند گرفت، بر این اساس بانک ها یا با حمایت از آن ها رقبای جدید را درون خود جای می دهند و کم کم آن ها را کمرنگ خواهند کرد یا از ابتدای فعالیت آنها مانع خواهند شد.
وی درباره واکنش بانک مرکزی نسبت به فعالیت این شرکت ها گفت: به دلیل اینکه آنها عاملی برای رونق کسب و کار هستند، بانک مرکزی از آنها تا جایی که خط قرمزهای این بانک را رد نکنند حمایت
می کند.
حکیمی درباره خط قرمزهای بانک مرکزی برای فعالیت فین تک ها گفت: برخی موضوعاتی که بانک مرکزی نسبت به آنها حساسیت دارد و با توجه به تجربیات گذشته، امکان فعالیت فین تک ها در زمینه هایی از جمله مباحث ارزی، سپرده گیری، خلق پول و ... را نخواهد داد.
مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی با بیان اینکه بحث فین تک ها در دنیا موضوعی جدید است، گفت: حاکمیت باید خالقان فین تک ها را افرادی خلاق و باهوش بداند که توانسته اند از بخش ها و حوزه هایی در سیستم مالی و تجاری کشور استفاده کنند که مورد غفلت دیگران بوده است.
 فین تک ها لابی گری کنند 
به گفته وی، مشکل آنها نبود حمایت های مالی و معنوی و همچنین عدم ارایه پشتوانه های قوی است. حکیمی افزود: به نظر من این جوانان خلاق باید به دنبال فرد و قدرتی برای لابی گری باشند تا کسی امکان سنگ اندازی و قطع فعالیت آنها را نداشته باشد.
این مقام مسوول در بانک مرکزی در پاسخ به سوالی درباره اینکه چرا این بانک در زمینه تعیین تکلیف و مجوزدهی به موسسات غیرمجاز فعالیتی نکرده است، گفت: اخیرا در جامعه تهمتی به بانک مرکزی زده می شود مبنی بر اینکه این بانک به موسسات غیرمجازی که با مشکل مواجه شده اند، مجوز داده که این موضوع کاملا خلاف واقعیت است و به نظر من در این باره نباید شعار بدهیم.
حکیمی ادامه داد: به نظر من بانک های تجاری عاملی برای افزایش قدرت اینگونه موسسات هستند زیرا بیش از ۵۰ درصد حساب های موسسات غیرمجاز در یکی از بانک ها سپرده گذاری شده که خود این موضوع عاملی برای افزایش قدرت اینگونه موسسات است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :