آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 199614
تاریخ انتشار : 22 دی 1395 10:33
تعداد بازدید : 758

خودروی هوشمند تویوتا، خواب آلودگی راننده را تشخیص می دهد

نمایشگاه وسایل الکترونیکی مصرفی (CES) امسال، مکانی برای عرض اندام خودروهای بدون راننده بود و تویوتا نیز در این نمایشگاه نمونه مفهومی خودرویی را معرفی کرد که نه تنها خودران است، بلکه از هوش مصنوعی برای ایجاد ارتباط با راننده بهره می برد.

آنا- این نمونه مفهومی که Concept-i نام دارد، طوری طراحی شده که علاوه بر ظاهری شیک و دوست داشتنی تجربه ای کاملا دوستانه و گرم برای راننده ایجاد می کند. مهم ترین ویژگی این خودروی مفهومی، سیستم هوش مصنوعی پیشرفته ای است که با راننده ارتباط برقرار می کند و از الگوها و برنامه های یادگیری کنترل خودرو بسیار قوی تر است. این خودرو از چندین حسگر بهره می برد و احساسات راننده را به راحتی درک می کند و زمان و مکانی را که راننده طی می کند، به شکل نقشه به نمایش می گذارد.
 این سیستم هوش مصنوعی از فناوری های پیشرفته رانندگی خودکار بهره می برد تا میزان امنیت راننده را افزایش دهد. در چنین شرایطی رانندگان می توانند انتخاب کنند که یا خودشان رانندگی کنند یا خودرو خودش به صورت خودران آنها را به مقصد برساند. ولی با این حال زمانی که هوش مصنوعی خودرو احساس کند که کنترل راننده روی رانندگی کاهش یافته است، خودش کنترل را به دست می گیرد. این سیستم میزان توجه راننده و شرایط جاده را ارزیابی می کند و در صورتی که لازم باشد، حالت خودران را فعال می کند. زمانی که حالت خودران فعال می شود، نوری زیر پای راننده روشن می شود.
برای اینکه نقاط کور برای راننده کاهش یابد، پروژکتورهایی در پشت ماشین تعبیه شده اند که تصاویر را روی ستون های می اندازد تا راننده کاملا بر فضای پشت خودرو احاطه داشته باشد.
نمای خارجی خودرو واقعا جالب است و زمانی که راننده و مسافران به خودرو نزدیک می شوند، برای خوشامدگویی کلمه «Hello» روی در آن به نمایش گذاشته می شود. علاوه بر این، بخش عقبی خودرو اطلاعاتی را مثل پیچ خطرناک برای آگاهی خودروهای عقبی نمایش می دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :