آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 199612
تاریخ انتشار : 22 دی 1395 10:25
تعداد بازدید : 788

با امکان استفاده در تصمیم‌گیری‌های زیرساختی

بانک مرکزی الگوی مصرف شهروندان را دارد

علی کرمانشاه، معاون بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی در سامانه های خود، الگوی مصرفی میلیون ها شهروند جامعه را دارد که این اطلاعات در بستری شفاف، قابلیت استفاده در بسیاری از تصمیم گیری ها را دارد.

فناوران - نکته ای که مورد توجه معاون فناوری های نوین بانک مرکزی قرار گرفته از نظر کارشناسان حوزه پرداخت و حتی مدافعان شفافیت مالی یکی از مهم ترین موارد استفاده زیرساختی از امکانات شبکه پرداخت است. به باور کارشناسان بررسی این الگوی پرداخت و مصرف می تواند برای اتخاذ تصمیمات زیرساختی به صورت ویژه مورد توجه قرار بگیرد. 
علی کرمانشاه هم در جریان بازدید نایب رییس مجلس شورای اسلامی از سامانه های پرداخت بانک مرکزی در این رابطه با بیان اینکه داده های موجود در سامانه های پرداخت بانک مرکزی قابلیت بالایی برای استفاده در تصمیم گیر های زیرساختی دارد، گفت: امروزه اطلاعات و دانش، منبع قدرت است و هر اندازه اطلاعات دقیق تری داشته باشیم، قدرت تصمیم گیری تاثیرگذارتری خواهیم داشت.
معاون فناوری های نوین بانک مرکزی افزود: ما در سامانه های پرداخت خود، الگوی مصرفی میلیون ها شهروند جامعه را داریم که این اطلاعات در بستری شفاف و دموکراتیک قابلیت استفاده در بسیاری از تصمیم گیری ها را دارد.
مسعود پزشکیان، نائب رییس مجلس شورای اسلامی هم وجود برنامه ریزی استراتژیک را لازمه دستیابی به اهداف و چشم اندازها خواند و گفت: یکی از اصلی ترین مشکلات اکثر سازمان ها در کشور نبود چشم انداز و برنامه راهبردی برای دستیابی به این اهداف است. 
این موضوع سبب شده است که از داده ها و اطلاعات موجود نیز استفاده و بهره برداری درستی نشود. سازمان ها باید رسالت و حدود اختیارات خود را به درستی بشناسند و همچنین ابزارهای انجام آن را داشته باشند و بر اساس آن فعالیت های خود را مدیریت کنند و مجلس نیز آمادگی دارد هر جا خلاء قانونی وجود دارد و نیاز به بستر قانونی است، با تعامل با سازمان ها آن را ایجاد کند.
وی با بیان اهمیت تعامل بیشتر بانک مرکزی و مجلس افزود: بانک مرکزی باید به طور شفاف انتظارات خود را از مجلس و دولت بیان کند و ابزارها و اختیارات قانونی را که برای ثبات پایدار مالی، اجرای سیاست های پولی و ارزی و پیاده سازی نظام های پرداخت مطلوب لازم است، با تعامل مطلوب تامین کند.
پزشکیان با بیان هجمه ها علیه شبکه بانکی در جامعه گفت: بسیاری از هجمه ها به بانک ها به دلیل عدم اعطای تسهیلات، ناشی از ناآگاهی از نحوه کارکرد سیستم بانکی است و در این زمینه بانک ها و بانک مرکزی نیاز به مهارت های برقراری ارتباط برای آموزش متقاضیان، آحاد جامعه و مسوولان و سیاست گذاران 
دارند.
وی افزود: مجلس برای ایفای نقش قانون گذاری و نظارتی خود به ابزارها، شاخص ها و اطلاعات نظارتی بانک مرکزی نیاز دارد. این اطلاعات باید در قالب گزارش های راهبردی و قابل فهم برای نمایندگان ارایه شود. هنگامی که تصمیم گیری بر اساس اطلاعات باشد، قانون گذاری و سیاست گذاری به بهبود وضعیت موجود منجر خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :