آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 199611
تاریخ انتشار : 22 دی 1395 10:24
تعداد بازدید : 1079

باوجود واردات رسمی

تنها 8 درصد گوشی های آيفون قانونی است

از چند ماه پیش که واردات آیفون به شکل رسمی در کشور صورت می گیرد و حدود 18 شرکت مجوز واردات گوشی آيفون به بازار کشور را یافته اند، حالا گزارش شده که فقط 7 تا 8 درصد کل گوشی های موجود در بازار قانونی است و بقیه قاچاق است.

فناوران - بر اساس گزارش رییس اتحادیه تجهیزات مخابراتی، از میان شرکت هایی که برای واردات رسمی آیفون مجوز گرفته اند تنها 8 تا 9 شرکت موفق به واردات شده اند و همچنان بیش از ۹۰ درصد این بازار در اختیار کالای قاچاق است.
وضعیت این روزهای بازار موبایل و به ویژه گوشی های آیفون اصلا خوب نیست و با وجود اینکه شرکت هایی که مجوز گرفته اند برای واردات رسمی این برند دست به کار شده اند، اما حجم کالای قاچاق در این بازار هنوز بسیار بالاست و تنها ۷ تا ۸ درصد در اختیار واردات این شرکت ها قرار دارد.
البته باید به این موضوع توجه کرد که برای واردات رسمی هزینه نهایی حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد بیش از نمونه های قاچاق تمام می شود، بنابراین مشتری معمولا ترجیح می دهد کالایی با قیمت پایین تر و گارانتی غیررسمی را خریداری کند. بر همین اساس رقابت میان شرکت های واردکننده رسمی با واردکنندگان قاچاق دشوار شده و کار را برای این گروه سخت تر می کند.
بر اساس گزارش رییس اتحادیه تجهیزات مخابراتی، اکنون قیمت یک دستگاه آیفون که از مبادی رسمی وارد شده و با فاکتور رسمی و گارانتی مناسب ارایه شود، حدود سه میلیون و ۴۰۰ هزار تومان می شود اما همین کالا را می توان در بازار قاچاق با قیمتی معادل سه میلیون و ۱۰۰ هزار تومان نیز تهیه کرد.
کریمی با بیان اینکه عدم دریافت ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده از سوی واردکنندگان و توزیع کنندگان آیفون می تواند گامی موثر در مبارزه با قاچاق این کالا باشد، گفت: بر همین اساس اگر شیوه پرداخت ارزش افزوده تغییر کرده و این رقم از خریدار نهایی دریافت شود، شرایطی به مراتب بهتر در بازار حاکم خواهد شد.
وی در پاسخ به اظهارات برخی نمایندگان مبنی بر لزوم جلوگیری از واردات آیفون به کشور نیز بیان کرد: در این خصوص نمی توان وارد بحث های سیاسی شد اما نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد آنکه نمی توان به جنگ با تکنولوژی رفت. حتی اگر ما بخواهیم از ورود این برند به داخل کشور جلوگیری کنیم، عده ای هستند که این کالا را وارد کشور کرده و به هر حال آن را توزیع می کنند. بر همین اساس بهتر آن است که توجه داشته باشیم واردات گوشی تلفن همراه مانند واردات خودرو نیست که بتوان با آن مقابله کرد.
رییس اتحادیه تجهیزات مخابراتی با بیان اینکه متاسفانه راهکارهای ارایه شده از اتحادیه درباره مبارزه با واردات قاچاق مورد توجه و همراهی سازمان های دولتی قرار نگرفته، اظهار کرد: ما در این خصوص که چگونه می توان با واردات قاچاق موبایل مبارزه کرد، راهکارهای متعددی را ارایه کرده ایم.
کریمی درباره اینکه گاهی واردات آیفون با وجود داشتن قیمت بالا با مشکلاتی همراه بوده و خریداران این بازار را دچار سردرگمی می کند، توضیح داد: زمانی که درخصوص آیفون شکایتی به اتحادیه تجهیزات مخابراتی ارجاع شود، اگر این کالا قاچاق هم باشد ما فروشنده را موظف می کنیم تا گارانتی و خدمات پس از فروش را متقبل شود؛ چرا که در گام نخست این فروشنده دست به واردات کالای قاچاق زده و حال موظف است خدمات مناسب را به مشتری ارایه 
دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :