آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 199607
تاریخ انتشار : 22 دی 1395 10:18
تعداد بازدید : 1357

بورسیه‌های ایران به کشور بازنگشتند!

خیز امارات برای جذب نخبگان فضایی ایران

در شرایطی که فعالیت های فضایی ایران در ۴ سال اخیر تعلیق را تجربه کرده است و برنامه ای نیز برای جذب دانش آموختگان دیده نمی شود، امارات در پوشش برنامه گردشگری فضایی بسیاری از متخصصان ایرانی را با حقوق های ۱۰ تا ۱۵ هزار دلاری جذب می کند.

فارس- از ابتدای دولت یازدهم ساختار سازمانی تشکیلات فضایی در ایران بار دیگر دستخوش تغییراتی شد. در سال 93 ساختار سازمانی فعالیت های فضایی در کشور بار دیگر از هم گسسته به چندین بخش تقسیم شد که در نتیجه این تغییرات سازمان فضایی به زیرمجموعه وزارت ارتباطات انتقال یافت.
در اثر این تغییرات ساختاری، فعالیت های بخش فضایی کشور به دلایل نامعلومی تعلیق شد که کاستی در بودجه های جاری، اجرایی و عملیاتی نیز تاثیر مضاعفی بر این وقفه داشت. در سال دوم عمر دولت یازدهم اگرچه مشکل بودجه جاری سازمان فضایی حل شد و کارکنان و متخصصان این سازمان از نظر مالی تأمین شدند؛ اما فقدان برنامه در فعالیت های اجرایی و عملیاتی این سازمان ادامه یافت.
هم اکنون 6 ماهواره تحقیقاتی با وجود تکمیل مراحل بر زمین مانده اند و پرتاب نمی شوند. بلاتکلیفی ماهواره های علم و صنعت، امیرکبیر، صنایع دفاع و پژوهشکده فضایی، تیم های سازنده را بی برنامه و بی هدف کرده است. در حال حاضر نیز هر پرتاب 12 تا 13 میلیارد تومان هزینه دارد و این هزینه خارج از توان بودجه سازمان فضایی است.  
اما در شرایط سکون فعالیت های فضایی در ایران، کشور امارات برنامه گردشگری فضایی تا سال 2025 را در دستور کار دارد و با توجه به نبود نیروی انسانی متخصص در این کشور، چشم به جذب نخبگان فضای ایران دوخته است.
پس از تحولات اخیر در ساختار دستگاه فضایی کشور که برنامه و هدف مشخصی برای صنعت فضایی ایران پیش روی متخصصان ترسیم نمی کند، بسیاری از متخصصان فضایی به دعوت امارات و با حقوق های 10 تا 15 هزار دلاری راهی پروژه های گردشگری فضایی شده اند.
بنابراین نه تنها هم اکنون از 4 هزار نفر فارغ التحصیل سالانه رشته های فضایی در ایران استفاده کارآمدی نمی شود؛ بلکه در سال های اخیر آمار  جذب فارغ التحصیلان رشته های فضایی نیز بسیار کاهش یافته که تمایل به تحصیل در این رشته لبه فناوری را کاهش می دهد. تا جایی که حدود 20 نفر بورسیه که از پژوهشگاه فضایی به کشور چین اعزام شده بودند، برخی از همان جا بورسیه خود را تسویه کرده و به امارات یا دیگر کشورها رفته اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :