آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 196644
تاریخ انتشار : 13 آذر 1395 10:45
تعداد بازدید : 527

چرا به روابط عمومی احتیاجی نداریم؟

علی شمیرانی- کارکرد روابط عمومی، اطلاع رسانی، تبلیغات و فرهنگ سازی از نظر مدیران بسیاری از سازمان های دولتی و خصوصی حوزه ICT هنوز موضوعی تشریفاتی و غیرضروری است، اما چرا؟مصداق این موضوع را در برخی شرکت های خصوصی می توان یافت که با وجود گردش مالی بالا و مشتریان زیاد، برخی اصلا روابط عمومی ندارند و برخی نیز یک کارمند یا کارشناس را به عنوان روابط عمومی منصوب کرده اند و به همین جهت اصولا کسی هم متوجه عزل و نصب آنها نمی شود.

در برخی نهادهای دولتی نیز اگرچه در چارت سازمانی خود جایگاه ویژه ای برای روابط عمومی وجود دارد، اما خروجی و کارکرد آنها تناسبی با آن مجموعه ندارد. به همین جهت است که گاه اصلا مشخص نیست روابط عمومی یک شرکت خصوصی یا نهاد دولتی کیست و حوزه اختیارات وی تا کجاست. این موضوع شاید از نگاه روزنامه نگاران و برخی مدیران تازه کار روابط عمومی محل پرسش باشد، اما بعد از سال ها کار می توان دریافت که چرا برخی نهادها اصلا روابط عمومی ندارند و برخی هم که چنین پستی را پیش بینی کرده اند، استفاده صحیحی از آن نمی کنند.راز این مساله در ایران به غیررقابتی بودن، وابستگی، ساختار و روابط کاری نهادها باز می گردد. برای مثال شرکتی که انحصار دارد، چه نیازی به روابط عمومی دارد؟ یا شرکتی خصولتی که صرفا پیمانکار خاص یک یا چند نهاد است، در اینجا روابط عمومی چه کارکردی دارد؟ در نمونه ای دیگر، شرکتی که امورات و پروژه هایش از طریق روابط و نه اصول رقابتی و ضوابط پیش می رود، روابط عمومی جز هزینه و نقش تشریفاتی چه کارکردی دارد؟
علت دیگر بی نیازی به روابط عمومی ها به نگرانی مدیران نهادهای دولتی، خصوصی و صنفی از بازتاب فعالیت های رسانه ای ایشان باز می گردد. به این ترتیب که مبادا ذکر فلان موضوع یا خبر موجب دلخوری یا عصبانیت فلان مدیر و مسوول شود و کار مجموعه با گره بیشتر مواجه شود.در نهایت اینکه علت تمام بی نیازی ها به روابط عمومی در ایران به گستردگی قیمومیت ساختار دولتی و خصولتی بر امور باز می گردد و از آنجا که همچنان پول ها، پروژه ها و مجوزها دست نهادهای دولتی است، اصولا جایی برای مانورهای رسانه ای و روابط عمومی ها باقی نمی ماند.به این ترتیب حتی اگر روزی فردی با سابقه ژورنالیستی و روابط عمومی هم مدیر یکی از این مجموعه ها شود، باز هم رفتاری مشابه مدیران فعلی این نهادها را در پیش خواهد گرفت. به همین دلیل بسیاری از شرکت ها و نهادهای خصوصی و دولتی نیازی به روابط عمومی نداشته و پست روابط عمومی را عمدتا برای افراد فاقد تخصص یا دوستان و آشنایان کنار می گذارند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :