آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 196640
تاریخ انتشار : 13 آذر 1395 10:39
تعداد بازدید : 567

روبات چهارپا به کمک زلزله زدگان می رود

پس از زمین لرزه های اخیر در ایتالیا، پژوهشگران این کشور روی نسل جدیدی از روبات های ناجی کار می کنند که از ساختار تن چهارپایان الهام گرفته است. این روبات که «چهارپای هیدرولیک» نام گرفته است، از آنجا که می تواند روی سطوح ناهموار راه برود، از موانع عبور کند و در صورت افتادن دوباره برخیزد، در نجات دادن گرفتارشدگان در زلزله و فجایع انسانی نقشی کلیدی خواهد داشت.

فناوران- کلودیو سمینی، مدیر این پروژه می گوید: امیدواریم این روبات در پنج سال آینده بتواند کنار تیم نجات باشد. این روبات به حسگرهای مختلفی از جمله حسگر لیزری، دوربین، و نیز حسگر سنجش آلودگی و گاز، مجهز خواهد شد تا بتواند اطلاعات مختلفی را برای بهبود عملیات، به تیم نجات برساند.
حین انجام عملیات خطرناک، می توان از این روبات برای انتقال وسایل و خوراک به مکان هایی که در دسترس مأموران نیست استفاده کرد. لوکا چارللیو، متخصص سوانح می گوید: این روبات به شکل خاصی، توانایی چرخش به هر سو را دارد، این توانایی به ویژه هنگام ریزش آوار مفید است چون با داشتن چهار نقطه اتکا، می تواند سرپا بایستد و راه برود.
اما «چهارپای هیدرولیک» هنوز برای رسیدن به صحنه حوادث راه درازی در پیش دارد. چارللیو می افزاید: البته توانایی حرکتی روبات به اندازه خودمختاری آن مهم است، به ویژه اگر بخواهیم در موارد اضطراری از آن استفاده کنیم.
در نهایت، بخش های حفاظت شهری، آتشنشانی و نیز تیم های نجات، این دستگاه را آزمایش خواهند کرد و تغییرات پیشنهادی آنها در ساخت آن اعمال خواهد شد. ایالات متحده و ژاپن نیز تاکنون روبات های مشابهی را ساخته اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :