آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 196632
تاریخ انتشار : 13 آذر 1395 10:28
تعداد بازدید : 738

پاسخ توییتری رییس جمهور درباره فیلترینگ به یک خبرنگار

روحانی: دولت مصمم به حفظ شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها است

فناوران- هفته گذشته هفته پرهیاهویی در توییتر بود. استفاده نماینده مجلس از توییتر و تلگرام برای اطلاع رسانی که منجر به همراهی گسترده مردم از وی شد، نمونه ای از این قدرت است. اما اتفاق خوبی که افتاد، مشارکت رییس جمهور در مکالمه با یک روزنامه نگار و تلاش برای رفع فیلترینگ یک سرویس بود.

هرچند با این عمل انتقادات زیادی به رییس جمهور وارد شد که چرا رییس جمهور از قدرت خود برای رفع فیلترینگ سایر سرویس ها استفاده نمی کند؛ اما همین مشارکت و نشان دادن واکنش را باید به فال نیک گرفت.
ماجرا با انتشار خبر فیلتر شدن تلگراف در توییتر شروع شد. تلگراف سایتی است که هفته گذشته از سوی تلگرام راه اندازی شد. 
این سایت در حقیقت یک میکروبلاگ ساده است که به کاربران امکان می دهد با گذاشتن تیتر و نام نویسنده و متن (عکس یا ویدیو) به راحتی یک مطلب بنویسند بدون آنکه نیاز باشد در جایی ثبت نام کنند. 
تلگرام این سرویس را به همراه قابلیت Instant View (نمایش سریع) معرفی کرد به این ترتیب هر کس مطلبی در این سرویس بنویسد، با قابلیت نمایش سریع در تلگرام قابل اشتراک گذاشتن است. هفته گذشته خبر رسید که سرویس تلگراف فیلتر شده است.
با توجه به اینکه چند روز از معرفی آن نمی گذشت، این سوال برای کاربران به وجود آمد که چرا این سرویس فیلتر شده است حتی برخی از اشتباه فیلتر شدن آن سخن می گفتند. شهرام شریف، سردبیر سایت آی تی ایران در یک توییت خطاب به توییتر روحانی به این موضوع اعتراض کرد و خطاب به رییس جمهور نوشت: «ما به شما @hassanrouhani رای دادیم نه فقط جلوی فیلترشدن های اینطوری رو بگیری که ما رو از دست فیلترینگ سلیقه ای نجات بدی».
اکانت منتسب به رییس جمهور چند ساعت بعد برای نخستین بار وارد مکالمه با یک روزنامه نگار در توییتر شد و پیرامون فیلترینگ صحبت کرد. روحانی پاسخ داد: «تلاش بر همین است. مشکل آدرس مذکور برطرف شد».
رییس جمهور همچنین در پاسخ به خبری که آی تی ایران درباره فیلتر شدن تلگراف در توییتر منتشر کرده بود، توییت کرد: «به رغم همه فشارها، دولت یازدهم مصمم به حفظ شبکه های اجتماعی و پیام رسان است. مشکل آدرس مذکور برطرف شد». 
این اقدام رییس جمهور در بازگشایی سریع یک سرویس فیلترشده واکنش های زیادی را دربر داشت. بسیاری از سایت های خبری و کانال های تلگرامی این اقدام رییس جمهور را بازتاب دادند. 
در توییتر نیز بسیاری آن را یک حرکت به موقع تلقی کردند و بسیاری دیگر در توییت های دیگری از رییس جمهور خواستند تا مقدمات بازگشایی سرویس های فیلتر شده دیگر را هم فراهم کند. البته در مقابل اظهارنظرهای منفی هم وجود داشت هرچند برخی دیگر با توجه به این موضوع خواستار توجه رییس جمهور به مشکلات موجود در این زمینه شدند. در همین زمینه مدیرعامل سرویس آپارات در توییتی در این زمینه خطاب به رییس جمهور گفت: « آقای روحانی همانطور که از سرویس های خارجی حمایت می کنید، لطفا برای عدم اعمال سلیقه در سرویس های بومی مثل آپارات و کافه بازار هم پیگیری نمایید». 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :