آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 196470
تاریخ انتشار : 7 آذر 1395 11:15
تعداد بازدید : 1048

چسب هوشمند پوستی برای سنجش سلامت ورزشکاران

محققان دانشگاه نورث وسترن چسبی هوشمند ابداع کرده اند که روی پوست ورزشکاران در حال ورزش قرار می گیرد و با ارزیابی اطلاعات گرفته شده و ارسال این اطلاعات به گوشی هوشمند کاربر، سلامت او را کنترل می کند.

آنا- این گجت که مراحل آزمایش خود را پشت سر می گذارد، به خوبی سایر دستگاه های هوشمند کنترل سلامت مانند Fitbit توانسته است موفق عمل کند. این چسب که به اندازه یک صفحه ساعت کوچک است، مانند یک آزمایشگاه کوچک عمل می کند که به پوست می چسبد.
این چسب هوشمند را روی بدن دوچرخه سواران مسابقه آریزونا آزمایش کرده اند. عرق، دارای اجزای بیوشیمیایی است که اطلاعاتی را درباره سلامت فیزیولوژیکی بدن در اختیار پزشکان قرار می دهد.
این فناوری پوشیدنی پیش از آن که بدن ورزشکار آب خود را از دست دهد، علائم هشداردهنده زودهنگام ارسال می کند که فرد به جبران الکترولیت های از دست رفته بدن اقدام کند.
محققان با استفاده از فناوری های پیچیده مانند این قبیل دستگاه ها، افراد را نسبت به بیماری دیابت یا فیبروز کیستیک (نوعی بیماری کشنده ریوی) غربالگری می کنند.
این چسب هوشمند که شبیه پوست بدن است، قابلیتی موسوم به «میکروفلویید» دارد که طبق آن به گرفتن و تجزیه و تحلیل قطرات عرق می پردازد. این چسب از زمانی که روی پوست بدن چسبانده می شود، فعالیتش را شروع می کند.
کانال های تعبیه شده در چسب، عرق را جمع می کنند و به آن را به بخش های مختلفی می فرستند که با موادشیمیایی تغییردهنده رنگ واکنش دهد تا کمبود عرق، میزان اسیدی شدن عرق و تمرکز کلراید، گلوکز و لاکتات را نشان دهد. همه این ارزیابی ها میزان آب بدن و کمبود الکترولیت ها را اعلام می کند.
سپس با گرفتن گوشی هوشمند روی این چسب که به بدن چسبیده است و به کمک نرم افزاری که روی گوشی نصب می شود، می توان از رنگ های ایجاد شده در چسب عکس گرفت. در نهایت نرم افزار، اطلاعات به دست آورده را تفسیر می کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :