آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 189958
تاریخ انتشار : 8 شهریور 1395 1:12
تعداد بازدید : 658

معاون اول رییس‌جمهور اعلام کرد:

20 هزار میلیارد سرمایه گذاری در شبکه ملی اطلاعات

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه راه اندازی شبکه ملی اطلاعات اساسی ترین اقدامی است که در هفته دولت امسال افتتاح شده است، گفت: برای استقرار این شبکه ۲۰هزار میلیارد تومان هزینه شده است.

فناوران- اسحاق جهانگیری دیروز در مراسم افتتاح فاز اول شبکه ملی اطلاعات گفت: شبکه ملی اطلاعات تاثیرگذارترین طرحی است که طی روزهای اخیر در هفته دولت به بهره برداری رسیده است، چرا که استقرار چنین نظامی در کشور باعث افزایش قدرت، ثروت و منزلت بر مبنای اطلاعات می شود.
وی با بیان اینکه در عصر اطلاعات مواجهه با دسترسی آسان به اطلاعات، فرصت توسعه اقتصادی را فراهم می کند، افزود: آنچه در این حوزه اهمیت دارد، توانمندسازی کشور از نظر فرهنگی و اجتماعی در مقابله با تحولات جهانی است.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه اطلاعات در مقطع فعلی مهم ترین محرک دگرگونی کشورها محسوب می شود، گفت: زمانی تحولات در دنیا مربوط به دسترسی به انرژی بود و امروز این تحولات به سمت دسترسی به اطلاعات سوق پیدا کرده است. بر این اساس باید شرایطی به وجود آوریم که بهترین روش دسترسی به اطلاعات ایجاد شود.
جهانگیری، طرح شبکه ملی اطلاعات را مهم ترین قدم در راه دسترسی آسان، امن، باکیفیت و سریع به اطلاعات عنوان کرد و گفت: برای این کار بزرگ حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان طی سه سال سرمایه گذاری شده است که سهم بخش دولتی ۲۰ درصد و سهم بخش غیردولتی ۸۰ درصد بوده است. البته سهم ۲۰ درصدی دولت نیز به روش هایی غیر از استفاده از بودجه هزینه شده است.
وی با بیان اینکه شبکه ملی اطلاعات سد راه دسترسی آزاد به اطلاعات نخواهد بود، گفت: دولت یازدهم در موضوع دسترسی آزاد به اطلاعات مطابق قوانین و آیین نامه ها تاکید بسیار دارد و معتقدیم اگر بخواهیم از جهات مختلف در دنیا سرآمد باشیم، نیازمند دسترسی شفاف مردم به اطلاعات هستیم.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه شبکه ملی اطلاعات دسترسی آزاد، ارزان و امن را برای مردم فراهم می کند گفت: مطابق اسناد بالادستی نظام باید ۶۰ درصد خانوار ایرانی در این شبکه دارای ارتباط پرسرعت شوند و دولت الکترونیکی و دولت همراه به سرعت در این بستر محقق شود.
جهانگیری با بیان وجود نیروی تحصیلکرده و متخصص در این بخش گفت: گزارش مراجع بین المللی نشان می دهد که ایران در میان پنج کشور اول دنیا قرار دارد که بیشترین حجم مهندس فارغ التحصیل را دارد. این حجم نیروی تحصیلکرده  و فنی، زمینه های اشتغال توسعه کشور را فراهم می کنند.
وی با بیان اینکه در این دوره کوتاه در بخش فناوری اطلاعات کارهای مهمی انجام شده است و ICT می تواند کانون مهم توسعه کشور باشد، گفت: باید به زودی دولت الکترونیکی و دولت موبایل در کشور ایجاد شود تا دستگاه ها بتوانند خدمات را به صورت الکترونیکی به مردم بدهند، چرا که مردم نباید برای دریافت این خدمات وقت و هزینه مضاعف بگذارند.
جهانگیری افزود: برخلاف نظر بسیاری از مخالفان که شبکه ملی اطلاعات تنها مختص ایران بوده و به لحاظ امنیتی ایجاد شده است، باید بگوییم که راه اندازی این شبکه در بسیاری از کشورهای توسعه یافته نیز در کنار اینترنت جهانی انجام شده و بسیاری از این کشورها صاحب این نوع شبکه هستند.
معاون اول رییس جمهور گفت: در اجرای شبکه ملی اطلاعات یکی از نقاط قوت این بود که در راستای اجرای این شبکه، شبکه اطلاعاتی متوقف نشد و در کنار آن این شبکه گسترده ایجاد شد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :