آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 189954
تاریخ انتشار : 8 شهریور 1395 1:10
تعداد بازدید : 571

رییس سازمان فناوری اطلاعات:

مدیریت ترافیک دیتای کشور با شبکه ملی اطلاعات ممکن شد

معمار شبکه ملی اطلاعات ایران دیروز در مراسم افتتاح فاز نخست شبکه ملی اطلاعات، جزییات این شبکه را تشریح کرد.

فناوران- نصرالله جهانگرد، رییس سازمان فناوری اطلاعات در این نشست گفت: با مصوبه شورای عالی فضای مجازی در سوم دی ماه، تعریف و الزامات شبکه ملی اطلاعات مشخص و معلوم شد که باید شبکه ای توانمند، امن، با مدیریت مستقل ملی و قابلیت موبیلیتی در سراسر کشور تشکیل شود. وی افزود: برای سرعت بخشیدن به کار، سال گذشته برنامه جامه ای جهت پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات تدوین شد و کارگروهی زیر نظر مستقیم وزیر ارتباطات تشکیل شد.
جهانگرد گفت: ذیل این کارگروه چهار گروه حقوقی، زیرساخت، امنیت و خدمات پایه شکل گرفت. ازجمله دستاوردهای این کمیته تدوین سند مشترک هماهنگی در بخش امنیت برای پیاده سازی این بحث در سطح ملی بود.
 دستاوردهای شبکه ملی اطلاعات
رییس سازمان فناوری اطلاعات گفت: از سال 92 که فعالیت ما درجهت تحقق شبکه ملی اطلاعات آغاز شد، اتفاقات مهمی در این حوزه رخ داده است. برای مثال سهم ترافیک داخلی به خارجی 10 به 90 درصد بوده است که اکنون سهم ترافیک داخلی به بیش از 40 درصد افزایش یافته و تا پایان دولت به 45 درصد خواهد رسید. 
جهانگرد گفت: در قیمت اینترنت تعدیل قابل ملاحظه ای رخ داده است؛ برای مثال در سالی که ما کارمان را آغاز کردیم، اینترنت 128 کیلو بایت به قیمت 12 هزار تومان فروخته می شد درحالی که اکنون اینترنت 2 مگ با این قیمت عرضه می شود.
وی افزود: در شبکه ملی اطلاعات تقویت زیرساخت شبکه، امنیت و صیانت از حریم خصوصی، تدوین مقررات جدید، بهبود کیفیت و توسعه خدمات الکترونیکی را در اولویت قرار دادیم.
رییس سازمان فناوری اطلاعات گفت: 13 هزار کیلومتر فیبر بین شهرها کشیده شده و  شرکت های مخابرات استانی فیبر را تا کافو ها کشیده اند و درآینده می توان خانه ها را به شبکه فیبر متصل کرد. علاوه براین تلاش کردیم با افزودن تعداد رقبا و صدور مجوزهای جدید، کیفیت دسترسی مردم را افزایش دهیم. در این راه شرکت های موبایل مجازی به زودی سرویس دهی خود را آغاز کرده و همچنین امکان فرکانس TD-LTE در اختیار اپراتورها قرار گرفته است.
جهانگرد گفت: ترافیک کشور در چهار نقطه با هم مبادله می شود؛ درنتیجه نیازی نیست ترافیک داخلی به بیرون از مرزها انتقال یابد. برای مدیریت ترافیک خارجی نیز یک نسخه کپی نظام آدرس دهی جهانی را به ایران آورده ایم و روزانه 50 میلیون تراکنش 
مدیریت می شود.
 امنیت بالای شبکه ملی اطلاعات
رییس سازمان فناوری اطلاعات گفت: در بحث امنیت شبکه، موضوعات پایداری، امنیت فیزیکی، الکترونیکی، امنیت کاربران و محتوا را مدنظر قرار دادیم و اکنون این شبکه در پوشش کاملا حفاظت شده ای قرار دارد. برای مثال سه هفته پیش حمله ای به چند سرویس دهنده ایران انجام گرفته تا شبکه اینترنت کشور مختل شود. ما نه تنها موفق شدیم با این حمله مقابله کنیم؛ بلکه مردم در بخش ترافیک داخلی هیچ خللی حس نکردند. جهانگرد گفت: 67 درصد جرایم اینترنتی از نوع پولی و مالی است. به همین دلیل یک سیستم ضد فیشینگ روی شبکه نصب شده تا برای جلوگیری و برخورد با این جرایم به پلیس کمک کند. وی با بیان اینکه برای صیانت از حقوق مردم و رعایت کپی رایت باید هویت کاربران اینترنت معلوم باشد، گفت: در شبکه ملی اطلاعات ظرفیت شناسایی کاربران فراهم شده و همه کانکشن های موبایل و ثابت هویت مشخص دارند و هر موضوعی قابل شناسایی و پیگیری است. رییس سازمان فناوری اطلاعات گفت: در حوزه فیلترینگ پیش تر همه محتوا به تهران می آمد و سپس در کشور توزیع می شد که این موضوع سبب مصرف اضافه و کنترل ضعیف می گردید. اکنون این موضوع در کشور توزیع شده و کار در لایه اپراتورها در حال انجام است. جهانگرد گفت: برای اینکه ترافیک داخل بهینه شود، چند مصوبه برای ارزان تر شدن ترافیک داخلی و همچنین تفکیک ترافیک داخلی از خارجی تصویب شد. درنتیجه در حالی که در سال 92 سهم صفحات فارسی از فضای وب 8/0 بو،د این میزان اکنون به 1/4 درصد رسیده است. جهانگرد گفت: برای نخستین بار یک معماری کامل توسط یک گروه کاملا ایرانی اتفاق افتاد و شبکه ملی اطلاعات به صورت بهینه و منظم طراحی شد. براساس این معماری تمام شهرهای کور از طریق سه مسیر به فیبر وصل شده تا به هیچ وجه شاهد قطعی شبکه نباشیم. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :