آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 189911
تاریخ انتشار : 7 شهریور 1395 10:59
تعداد بازدید : 589

رییس کل بانک مرکزی:

درهای ایران برای هرگونه روابط تجاری و بانکی گشوده است

رییس کل بانک مرکزی ایران گفت: پس از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و پایان تحریم‎های هسته‎ای، ایران درهای خود را برای هرگونه رابطه تجاری ازجمله در زمینه‎های بانکی، مالی و سرمایه‎گذاری خارجی گشوده است.

روبط عمومی بانک مرکزی- ولی الله سیف در سخنرانی خود در اجلاس گروه منطقه‎ای سیانزا (SEANZA)  در نپال گفت: نظام بانکی ایران پیمان بال 1 در زمینه کفایت سرمایه مبتنی بر ریسک را پذیرفت و تلاش دارد چارچوبی برای اصلاحات جامع بخش مالی ازجمله قوانین و مقررات بانکداری و بانک مرکزی تدوین کند.
سیف با بیان اینکه اقدام‎های زیادی در نظام بانکی ایران در دست انجام است تا مسیر حرکت به سمت بال 2 و 3 هموار شود، افزود: ما آزمون استرس و طبقه بندی مجدد دارایی ها را در سطحی گسترده انجام دادیم. الزام‎های ذخایر نیز شدیدتر شدند تا با استانداردهای بهترین اقدامات هم راستا شوند. 
سیف ادامه داد: به منظور تقویت الزام های شفافیت و افشا، بانک‎ها و موسسات اعتباری موظف شدند تا صورت‎های مالی خود را بر مبنای استانداردهای گزارش دهی مالی بین المللی (IFRS) تهیه کنند.
رییس کل بانک مرکزی ایران گفت: به خاطر تحولات سریع و پیچیدگی‎های محیط مالی و بانکی، لازم است بخش نظارت بهبود یابد و ازاین رو بخش نظارت خود را تجدید ساختار و ادارات جدیدی با وظایف و مسوولیت‎های مشخص و دقیق به آن اضافه کردیم.
وی ادامه داد: همچنین بانک مرکزی ایران با بازرسی‎های دوره‎ای و سرزده نظارت خود را بر تک تک موسسات تشدید کرده است.
رییس کل بانک مرکزی ایران با برشمردن دستاوردهای سه ساله دولت در حوزه اقتصاد کلان و نظام بانکی گفت: در سه سال گذشته اقتصاد ایران توانست اهداف مهمی را محقق سازد. نرخ تورم از اوج 40 درصدی خود در اواسط 2013 به کمتر از 9 درصد کاهش یافت. بازار ارز به ثبات و آرامش رسید. در حالی که کشورهای صادرکننده نفت در اوایل سال 2013 با افت شدید قیمت آن مواجه شده بودند، ایران توانست از ارزش پول ملی و ذخایر ارزی خود محافظت کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :