آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 189899
تاریخ انتشار : 7 شهریور 1395 10:40
تعداد بازدید : 618

با وجود گسترش امکانات و فرهنگ استفاده مطرح شد

واکاوی علت کندی توسعه تجارت الکترونیکی

حدود 15 سال از آغاز نخستین اقدامات برای توسعه تجارت الکترونیکی در کشور می‎گذرد. شاید در سال‎های ابتدایی یا بهتر بگوییم در پنج سال ابتدایی شروع این روند، این مسائل بیشتر در حد ایده و مباحث دانشگاهی و کارگروه‏های دولتی و ... بود؛ اما می‏توان گفت حداقل 10 سال است که گام‎های اولیه به صورت عملی در این زمینه برداشته شده است و مردم هم با این موضوع آشنا شده و بازارسازی لازم برای گسترش این نوع تجارت ایجاد شده است. گسترش ضریب نفوذ اینترنت در میان خانوارهای ایرانی و فراگیر شدن گوشی‎های هوشمند در کنار جمعیت جوان و علاقه‎مند به آزمایش راهکارهای نوین در حوزه‎های مختلف خدماتی کارشناسان را به این باور رسانده است که زمان مناسب برای عبور از مرحله برداشتن گام‎های اولیه برای گسترش همه جانبه تجارت الکترونیکی چه در سطح خرد و چه در سطح کلان فرا رسیده است.

منصور اولی
یکی از انتقادات مهم مطرح در این حوزه اتفاقا همین است که با وجود گسترش روزافزون تمایل و امکانات مردم برای گرایش به این سو، سرعت گسترش تجارت الکترونیکی در بهترین حالت همان سرعت سال‎های قبل است حتی اگر کندتر نشده باشد. 
بیش از ۱۰ سال از قدم های اولیه برای توسعه تجارت الکترونیکی می گذرد اما هنوز در ابتدای مسیر به سر می بریم. آمارها نشان می‎دهد نسبت به جمعیت و تمایلی که در این جمعیت برای رفتن به این سو وجود دارد، بسیار عقب‏ هستیم و هنوز هم اندر خم کوچه امضای الکترونیکی و نماد اعتباری و مسائلی پیش پا افتاده ای از این دست به سر می‏بریم. 
هرچند شاید آمارهای تجارت الکتروینکی به صورت کمی در این مدت افزایش یافته باشد اما به طور کلی از نظر عمق بخشی و تحکیم تجارت الکترونیکی در کشور به شدت ضعف داریم.  یکی از مهم‎ترین الزامات کشور را که می‎تواند به ایجاد شفافیت، آسان شدن روند نظارت، جلوگیری آسان تر از قاچاق، اطمینان بخشی بیشتر به مصرف‎کنندگان و چندین کاربرد مهم دیگر که هر کدام از نیازهای اساسی اقتصاد و بازرگانی کشور است کمک کند، تبدیل به یک فانتزی لوکس کرده‎ایم که هرازگاهی یکی از مقامات درباره آن سخنانی بگوید. 
مشکلات مهمی ازجمله عدم شفافیت در اقتصاد کشور باعث شده است برای ساماندهی به آشفتگی های موجود هر روز بیش از روز دیگر به استقرار و گسترش تجارت الکترونیکی خصوصا در سطح خرد نیازمند باشیم، اما تلاش‎ها برای مرتفع کردن این نیاز متناسب نبوده است. در شرایط فعلی ضروری است که از مراحل اولیه در این زمینه عبور کنیم و به سرعت در فکر گسترش این مهم در اقتصاد کشورمان باشیم. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :