آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 189894
تاریخ انتشار : 7 شهریور 1395 10:26
تعداد بازدید : 601

رییس سازمان پدافند غیرعامل:

حمله سایبری به پتروشیمی ها کشف و خنثی شد

رییس سازمان پدافند غیرعامل با اعلام حملات سایبری دشمنان به مجتمع های پتروشیمی کشور گفت: گونه ای از نرم افزارهای آلوده صنعتی در فرآیند بازرسی های نوبه ای از واحدهای صنعتی پتروشیمی شناسایی شدند و اقدامات دفاعی لازم در این زمینه انجام شد.

ایرنا- سردار سرتیپ غلامرضا جلالی در حاشیه مراسم معارفه فرمانده ارشد پدافند غیرعامل و مدیریت بحران منطقه اقتصادی ماهشهر افزود: این ویروس ها چند واحد از مجموعه های پتروشیمی را درگیر کرده بودند که به موقع مهار شدند.
وی منشاء ورود ویروس های صنعتی به مجتمع های پتروشیمی را استفاده از نرم افزارهای صنعتی وارداتی برشمرد و گفت: این نرم افزارها هنگام نصب، آلودگی ایجاد کرده بودند. البته در برخی از این محصولات آلودگی ویروسی به صورت نهادینه در آنها طراحی شده که موجب آلودگی مجتمع های پتروشیمی شده بودند.
این مقام مسوول پدافند غیرعامل گفت: مجتمع های پتروشیمی جزو مجتمع هایی به شمار می آیند که کنترل های صنعتی در این مکان ها توسط سامانه کنترل صنعتی انجام می شود. بنابراین دستورات منظم کنترلی باید به این سامانه داده شود؛ چراکه این سامانه ها می توانند مورد حملات سایبری قرار گیرند.
وی ادامه داد: دستورات غیرمنظمی که توسط یک ویروس به این سامانه کنترلی داده شود، ممکن است ایجاد خطر کند.
جلالی به یک مقاله آمریکایی منتشرشده در نیویورک تایمز پرداخت و گفت: چندی پیش آمریکایی ها مدعی کاشت ایمپلنت ها در زیرسازه های صنعتی کشور شده بودند که البته ناموفق عمل کردند؛ زیرا این زیرساخت های آلوده را کشف و غیرفعال کردیم.
وی ادامه داد: اکنون در مرحله شناسایی گونه های صنعتی آلوده در مجتمع های پتروشیمی هستیم و اقدامات دفاعی لازم در این زمینه در حال انجام است.
جلالی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا حوادث آتش سوزی های اخیر پتروشیمی ماهشهر با این حملات سایبری و ویروس های آلوده صنعتی مرتبط بوده اند یا خیر نیز گفت: کشف این ویروس های صنعتی ربطی به حوادث آتش سوزی های اخیر ماهشهر ندارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :