fanavaran
آخرین اخبار
   
  کد خبر : 189893
  تاریخ انتشار : 7 شهریور 1395 10:25
  تعداد بازدید : 631

  با راه اندازی فاز نخست شبکه ملی اطلاعات

  زیرساخت به اپراتورها و FCPها فیبر تاریک واگذار می کند

  معاون وزیر ارتباطات هم زمان با افتتاح فاز نخست شبکه ملی اطلاعات گفت: در راستای توسعه این شبکه و ایجاد رقابت سالم در فضای ICT به اپراتورها و شرکت های FCP متقاضی، فیبر تاریک واگذار می کنیم.

  تسنیم- کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی سال گذشته به منظور ساماندهی و جلوگیری از هرز رفتن منابع و استفاده بهینه از منابع و امکانات ارتباطی کشور، «شرایط و ضوابط واگذاری امکانات ارتباطی مازاد دستگاه ها را به ارایه کنندگان مجاز شبکه و خدمات ارتباطی» تصویب کرد.
  چندی بعد هم فراخوان شناسایی امکانات ارتباطی مازاد دستگاه ها منتشر شد. براساس این فراخوان، دستگاه ها ملزم بودند امکانات ارتباطی مازاد در اختیار خود شامل کانال ها و داکت های مخابراتی، فیبر تاریک، دکل و فضا را اعلام کنند تا پس از ثبت اطلاعات مربوطه، بتوانند این امکانات را در قالب قرارداد همکاری، اجاره یا واگذاری در محدوده شبکه مادر مخابراتی فقط در اختیار شرکت ارتباطات زیرساخت قرار دهند.
  براساس مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی، شرکت ارتباطات زیرساخت و دارندگان پروانه صرفاً مجاز به استفاده از امکانات ارتباطی مازاد آن دسته از دستگاه هایی هستند که در فراخوان سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شرکت و امکانات ارتباطی مازاد خود اعلام کرده اند.
  «فیبر تاریک» اصطلاحی است که به فیبرنوری خام و بدون اتصال به سیستم های انتقال دیگر اطلاق می شود.
  طبق مصوبه اصول حاکم بر واگذاری تجهیزات ارتباطی مازاد دستگاه ها، تعرفه این امکانات ارتباطی مازاد دستگاه ها براساس توافق و با رعایت شرایط رقابتی تعیین خواهد شد؛ بنابراین در مواردی که برای امکانات ارتباطی مشمول این مصوبه، تعرفه های مصوبه کمیسیون وجود نداشته باشد، در آینده تعرفه این امکانات تعیین خواهد شد.
  سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و شرکت ارتباطات زیرساخت در نظر دارند فیبرهای تاریک را به اپراتورهای فعال ارتباطی و دارندگان پروانه FCP واگذار کنند تا شائبه انحصارطلبی زیرساخت از بین رفته و سایر بازیگران در رقابت با شرکت مخابرات ایران برای ارایه خدمات مبتنی بر فیبر داخل استانی وارد شوند.
  در این راستا محمد جواد آذری جهرمی گفت: در راستای بهره برداری از فاز نخست شبکه ملی اطلاعات، شرکت ارتباطات زیرساخت در نظر دارد در مسیرهای درون استانی فیبرنوری تاریک واگذار کند.
  مدیر عامل شرکت ارتباطات افزود: شرکت زیرساخت در راستای رقابت سالم بین اپراتورها و با توجه به رعایت اصول قانونی که بیشتر از این صرفا در اختیار مخابرات بود، اقدام به واگذاری فیبرهای تاریک کرده است.
  وی گفت: اپراتورهای ارتباطی و شرکت های دارای پروانه FCP می توانند با سرمایه گذاری و نصب تجهیزات نسبت به فعال کردن فیبرهای تاریک واگذارشده از سوی ما اقدام کنند و از پرداخت هزینه های زیاد و سرمایه هنگفت معاف شوند.
  وی افزود: برای رسیدن به اهداف و شاخص های شبکه ملی اطلاعات نیازمند ایجاد رقابتی سالم و کاهش انحصارگرایی در این حوزه هستیم.
  آذری جهرمی درباره زمان نهایی واگذاری فیبرهای تاریک گفت: ظرف یک ماه آینده فرآیند واگذاری و تجاری سازی فیبرهای تاریک در شبکه انتقال کشور نهایی می شود.
  معاون وزیر ارتباطات گفت: شرکت ارتباطات زیرساخت فیبرهای تاریک را در اختیار متقاضیان قرار می دهد تا بخش خصوصی اقدام به حفر و کاشت فیبر در مسیرهای کوهستانی، بیابانی و ... کند. البته در بسیاری از مناطق فیبرهای کاشته شده در زمین نیز وجود دارد که متقاضیان می توانند بدون هزینه گزاف، اقدام به بهره برداری از آن کنند. 


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :